Dnes je internet neoddeliteľnou súčasťou našich životov, no málokto si uvedomuje, ako to všetko začalo. Počiatky moderného webu siahajú do konca 80. rokov, keď britský vedec Tim Berners-Lee pracoval v CERN-e (Európska organizácia pre jadrový výskum) a snažil sa vytvoriť systém, ktorý by uľahčil zdieľanie informácií medzi vedcami po celom svete.

Ako vznikol web?

Dnes si len ťažko predstavíme život bez internetu, no všetko to začalo jednoduchým projektom v CERN-e. V roku 1989 Berners-Lee navrhol prvotný koncept World Wide Web (WWW) a o dva roky neskôr, v roku 1991, bola spustená prvá webová stránka na svete. Táto stránka bežala na počítači NeXT, ktorý slúžil ako prvý webový server. Obsahovala základné informácie o tom, ako funguje web a ako si môžu používatelia vytvoriť vlastné webové stránky.

Zaujímavosťou je, že prvá webová stránka je stále dostupná a môžete si ju pozrieť na pôvodnej adrese:

https://info.cern.ch/

(poznámka. na tejto adrese nájdete pôvodnú vizualizáciu https://line-mode.cern.ch/www/hypertext/WWW/TheProject.html).
Ide o jednoduchý textový dokument, ktorý položil základy dnešného internetu.


Berners-Lee pri vývoji webu vytvoril kľúčové technológie, ktoré dodnes definujú internet:

  • HTML (HyperText Markup Language) – jazyk na tvorbu webových stránok
  • HTTP (HyperText Transfer Protocol) – protokol na prenos dát
  • URL (Uniform Resource Locator) – systém adresovania webových stránok

Odvtedy prešiel web obrovským vývojom – od statických stránok až po interaktívne aplikácie, sociálne siete či online streaming. Čo však ostáva rovnaké, je jeho pôvodná myšlienka: slobodne zdieľať a sprístupňovať informácie celému svetu.

Prvý obrázok na webe

Web sa spočiatku skladal len z textu, no postupne pribúdali nové prvky, vrátane obrázkov. Prvý obrázok, ktorý bol kedy nahraný na web, pochádza práve z CERN-u. Bol to skupinový portrét hudobnej skupiny Les Horribles Cernettes – parodickej kapely tvorenej zamestnankyňami CERN-u, ktorá spievala piesne s tematikou fyziky.

Tento obrázok bol nahraný v roku 1992 samotným Timom Berners-Leem, čím sa stal prvou digitálnou fotografiou v histórii internetu. Obrázok bol naskenovaný a upravený v programe Photoshop 1.0 na počítači Macintosh.

Už menej známe sú však info o prvom videu na webe. Podľa dostupných informácií pochádzalo (ako inak) tiež z CERN-u a pravdepodobne šlo o experimentálny test. Presné detaily sú nejasné, pretože v začiatkoch internetu sa zameriavalo najmä na textové a statické obrazové dáta. Avšak zo spomienok vieme, že jedno z prvých známych videí na webe pochádza z roku 1993 a zachytáva vystúpenie Les Horribles Cernettes. Tim Berners-Lee a jeho tím v CERN-e totiž experimentovali aj s možnosťou prehrávania multimediálneho obsahu cez webový prehliadač. Mimochodom kapela ako poctu, že sa použili práve ich fotka a video neskôr natočila aj priamo v CERN-e videoklip.


A keby si chcel vedieť ktoré video sa ako prvé objavilo na youtube, nájdeš ho TU:
https://www.youtube.com/watch?v=jNQXAC9IVRw

Od Marek

Chcete nám poslať správu? použite adresu pcspace@pcspace.sk alebo vydavatelstvo@pcspace.sk