Test použiteľnosti Samsung Galaxy J3 (recenzia)
Samsung Galaxy J3 je skvelý smartfón, ktorého cena balancujúca okolo 160 eur ho predurčuje do rúk širokej verejnosti. Po technickej stránke je vyspelý a moderný, osobná skúsenosť s ním veľmi pozitívna. Na internete sa dá kúpiť už za 148 eur, pričom ponúkne veľmi solídny základ pre širokú paletu aktivít. Kľúčové parametre: Displej: 5-palcový Super AMOLED […]
25. apríla 2016
3DIGITAL, Odporúčame, Recenzia, Samsung, Samsung Galaxy J3, Smartfón, Test
Samsung Galaxy J3 je skvelý smartfón, ktorého cena balancujúca okolo 160 eur ho predurčuje do rúk širokej verejnosti. Po technickej stránke je vyspelý a moderný, osobná skúsenosť s ním veľmi pozitívna. Na internete sa dá kúpiť už za 148 eur, pričom ponúkne veľmi solídny základ pre širokú paletu aktivít.
Kľúčové parametre:
Displej: 5-palcový Super AMOLED s HD rozlíšením 720×1280 px
Hlavný fotoaparát: 8 MP, f/2.2, autofocus, LED flash, nahráva Full HD video
Selfie webkamera: 5 MP, f/2.2, 720p@30fps
Výkon: 4-jadrový procesor 1.2 GHz Cortex-A7, grafika Mali-400
Pamäte: 8/16 GB 1.5 GB RAM, microSD karta
Systém: Android 5.1.1 + prostredie a aplikácie TouchWiz
Káblové spojenia: microUSB v2.0, USB On-The-Go, 3.5 mm audio,
Bezdrôtové spojenia: Bluetooth, WLAN, A-GPS, GLONASS/ BDS, 2G, 3G, 4G LTE, FM RDS, ANT+
Batéria: vymeniteľná Li-Ion 2600 mAh
Senzory: Akcelerometer, proximity
Rozmery a hmotnosť: 142.1 x 71.8 x 7.9 mm / 146 g
Virtuálna realita: nie, nemá gyroskop
Chýba: NFC, IrDA, senzor odtlačkov prstov, gyroskop
Konštrukcia, materiály krytov a celkový dojem z Galaxy J3 je veľmi pozitívny. Kryty sú síce plastové, avšak v rukách pôsobia pevne a odolne, nekĺžu sa a neznižujú hodnotu telefónu. Predná strana s displejom púta pozornosť zdanlivo vysokým bočným okrajom, v skutočnosti je však celkom tenký a nemá negatívny vplyv na prácu s mobilom.
Displej používa obrazovú technológiu Super AMOLED, čo sa prejavuje ako jasný, farebne sýty a stály obraz. Čierna na naozaj čierna, pri nastavenom plnom jase je displej výborne čitateľný aj v slnečnom exteriéri a na dotyky reaguje s vysokou precíznosťou. Aj napriek tomu, že používa rozlíšenie iba HD 720×1280 pixelov, je jeho obraz výrazne krajší, ako napríklad displej na redakčnom Sony Xperia Z1 s Full HD displejom. Občas rozlíšenie nie je to najpodstatnejšie, podľa čoho by ste sa mali orientovať pri zvažovaní kúpy. Pravdou však je, že keď vedľa seba položíte Full HD alebo QHD a HD displej, rozdiel budete vidieť aj vlastnými očami. Na virtuálnu realitu takýto HD displej stačiť nebude, avšak pre širokú paletu aktivít určite áno – sledovanie videí, čítanie webových stránok, elektronických kníh a písanie bude celkom v pohode.
Použiteľnosť Samsung Galaxy J3
Smartfón Samsung Galaxy J3 sme otestovali na použiteľnosť v niekoľkých spôsoboch využitia. Myslíme si, že práve takéto testy majú význam, pretože ľudia si telefóny nekupujú len na základe technických parametrov, ale praktických skúseností iných ľudí.
Virtuálna realita a 3D obsah
Samsung Galaxy J3 nie je telefón vhodný pre virtuálnu realitu a 3D obsah. HD displej by nemusel byť nutne prekážkou, hoci aj toto rozlíšenie ešte veľmi nízke, ale chýba gyroskop. Kvôli chýbajúcemu gyroskopu telefón nebude korektne reagovať pohyby hlavy. Iba čiastočne tento nedostatok kompenzuje vstavaným senzorom zrýchlenia (akcelerometrom), sledovanie pohybu hlavy je však nepresné, nekontinuálne a vôbec nespoľahlivé.
Keby ste mali záujem výhradne o sledovanie 3D obsahu (napríklad SBS videí), ani v tomto prípade nebude Galaxy J3 celkom ideálna voľba. HD displej zobrazí pre jedno oko rozlíšenie iba 640×720 pixelov, čo považujeme za minimum. 3D fotky v tomto rozlíšení nebudú vyzerať práve najlepšie, i keď také video sa ešte bude dať pozrieť.
Fotoaparát
Samsung Galaxy J3 zhotovuje skutočne dobré fotografie. Náš slovenský variant (Galaxy J3 J320F) robí fotografie v maximálnom rozlíšení 8 megapixelov, má automatické zaostrovanie a LED blesk. Širokouhlé fotografie majú veľkosť okolo 1,5 až 4 MB a rozlíšenie 3264×1836 pixelov. Ak si to spočítate, toto rozlíšenie dokopy dáva 5,9 megapixela, čo je to základné nastavenie 16:9 tohto Samsungu v automatickom režime. V nastaveniach máte možnosť nastaviť ešte vyššie, teda maximálne rozlíšenie, s pomerom strán 4:3. Viditeľný rozdiel vo fotkách však určite nezaregistrujete, jedine pri tom 16:9 je časť obrazu odrezaná.
Počas dňa s dobrým počasím sú fotografie ostré a naozaj pekné, majú veľmi sýte farby a ostré detaily. Táto ostrosť je podľa môjho názoru spracovaná softvérovo dodatočne, pretože pri priblížení je viditeľná výrazná chromatická aberácia. Vyzerá to tak, ako keby ste v Photoshope nastavili príliš silné doostrenie.
Fotografie tmavšej scény sú typické rozmazanými objektmi, výraznejším šumom a často nepresným zaostrovaním. Keď som fotil hodinky počas dňa v tmavšej miestnosti, už mal hlavný fotoaparát problém zaostriť.
Kamera
Kamera hlavného fotoaparátu ma v Galaxy J3 veľmi potešila. Záznam má maximálne rozlíšenie Full HD a 30 snímkov za sekundu, počas slnečného dňa je však záznam aj pri pauznutí ostrý a detailný. Jednoznačne odporúčam nahrávať video vo formáte Full HD, pretože veľkosťou v MB je porovnateľné s rozlíšením HD. Kvalita je porovnateľná tiež, ale vyššie natívne rozlíšenie je predsa len lepšie.
Počas nahrávania je možné preostrovať dotykom alebo automaticky, digitálna stabilizácia obrazu je efektívna asi iba do polovice maximálneho priblíženia. Keď telefón držíte v rukách pevne a priblížite na maximum, budete zreteľne vidieť otrasy. Avšak bez približovania je video pekne stabilné aj vtedy, keď s mobilom počas nahrávania chodíte.
Osobne si myslím, že keď hľadáte niečo ako mobil a lacnú akčnú kameru v jednom, Samsung Galaxy J3 by mohli zaradiť do svojho zoznamu kandidátov.
Herná konzola
Galaxy J3 je vybavený operačnou pamäťou vo veľkosti 1,5 GB a 4-jadrovým procesorom s frekvenciou 1,2 GHz. Grafický procesor je slávny Mali-400, čo možno považovať za priemernú technickú výbavu. Tie najnáročnejšie hry spustiť pôjdu, avšak na nižších detailoch – pri najvyšších budete zreteľne vidieť, že klesá fps (počet snímkov za sekundu).
My sme si zahrali Asphalt 8, pretekársku hru s krásnou grafikou, rýchlym gameplayom a nevyhnutnosťou vysokého fps. Samsung Galaxy J3 túto hru zvláda veľmi dobre, žiadne oneskorenia alebo nedostatky vo výkone sme si nevšimli. Rovnakú skúsenosť budete mať pri väčšine hier, ktoré sa dajú stiahnuť cez Google Play.
Pracovný nástroj
Keby ste mali záujem použiť Samsung Galaxy J3 ako pracovný nástroj, nebudete sa musieť zmierovať s väčšími kompromismi. K telefónu sa dá pripojiť klávesnica a myš cez USB, čo považujeme za čosi skvelé. Na displeji sa objaví virtuálny kurzor, ktorým môžete ovládať prostredie systému Android. Vďaka spojeniu Bluetooth bude celý proces prepájania bezdrôtový.
Operačná pamäť vo veľkosti 1,5 GB je celkom dostatočná aj vtedy, keď máme záujem otvárať veľké PDFká alebo kancelárske dokumenty. Už v základnom nastavení bez doinštalovaných aplikácií dokáže Galaxy J3 otvárať dokumenty office a upravovať ich.
V telefóne funguje multitasking rýchlo a zdá sa, ako keby ani nezáležalo, koľko aplikácií máte spustených v pozadí. Stačí stlačiť tlačidlo naľavo od hlavného tlačidla a v okamihu máte k dispozícii náhľad spustených aplikácií – podľa vlastnej vôle môžete konkrétne z nich celkom zatvoriť a uvoľniť tak pamäť pre chod ostatných. Sám som sa ale nestretol s tým, že by sa telefón výraznejšie spomalil.
Na rozdiel od iných drahších a väčších telefónov od Samsungu tento model Galaxy J3 nepodporuje funkciu split-screen, teda funkciu zobrazenia aplikácií v menších oknách. To znamená, že nie je možné prepisovať z internetového prehliadača do e-mailu pohľadom na jednu obrazovku. Keby ste ale takúto funkciu nutne potrebovali, v obchode Google Play sú také aplikácie, ktoré umožňujú takzvané “floating apps” – teda plávajúce aplikácie zobrazené v menších oknách.
— koniec —