Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/b/1/b1261ee9-1257-420f-9e04-3ea9972071ea/pcspace.sk/web/wp-content/themes/newsup/inc/ansar/hooks/hook-index-main.php on line 116

Vo svete IT sa stretávame s rôznymi skratkami a často si ani nevieme, čo sa za nimi skrýva. V našom novom seriáli vám postupne niektoré pojmy odhalíme a trochu bližšie vysvetlíme.

Čo znamená ONVIF? Je to skratka z anglického Open Network Video Interface Forum. Za toto skratkou sa ukrýva otvorené fórum, ktorého cieľom je uľahčiť rozvoj a používanie celosvetového štandardu pre produkty z oblasti IP videa. Fórum definuje štandardy vzájomnej komunikácie na základe rôznych profilov označovaných v odvetví ako ONVIF. Význam protokolu ONVIF z hľadiska štandardizácie neustále rastie, pretože prichádzajú stále nové a nové produkty.
Štandard ONVIF špecifikuje IP konfiguráciu, vyhľadávanie zariadení v sieti, nastavenie zariadenia, ovládanie pohyblivých kamier a analýzu videa. V rámci ONVIF je špecifikovaných niekoľko tzv. profilov:

Profil C – prístup k zariadeniam na báze IP
Profil S – video systémy na báze IP
Profil G – správa úložiska
Profil Q – rýchla inštalácia zariadenia

Štandardy sú nevyhnutné pre to, aby montážne firmy a zákazníci vedeli správne využívať možnosti nových zariadení a prepájať IP produkty od rôznych dodávateľov v spoločných riešeniach. Profily ONVIF tak vytvárajú určitú kompatibilitu, ktorá zjednodušuje napr. kontrolu prístupu, zabezpečenia a streamovania videa. Keď teda zariadenie spĺňa daný profil, bude vzájomne kooperovať určite aj s ďalším zariadením, ktoré má rovnaký profil.

Označenie ONVIF môžu používať iba členovia fóra, ktorí spĺňajú presne definované požiadavky ONVIF. Samotné fórum ONVIF je v tomto prípade aj kontrolným orgánom a má právo zakázať používanie označenia ONVIF, čo sa už stalo niekoľkým členom. Nachádzame sa v časoch, kedy celé odvetvie bezpečnosti zasiahli rôzne turbulentné zmeny. Americké, ale aj Európske exportné predpisy obmedzujú obchodovanie s niektorými spoločnosťami a platia aj obmedzenia použitia technológií s ohľadom na etiku. Preto je predaj niektorých špecifických technológií vyslovene zakázaný do určitých krajín (u bezpečnostných kamier sú napr. limity na max. rozlíšenie, výkon, čipovú výbavu s AI a pod.).

Porušenie má za následok práve pozastavenie členstva ONVIF (defacto vylúčenie) a to pocítia tieto firmy aj u svojich dodávateľov, alebo kľúčových zákazníkov. Samozrejme takéto firmy stratia prístup k novým testovacím nástrojom, k informáciám a databázam určeným iba pre členom a nebudú sa môcť zapojiť do vývoja budúcich profilov, servisných balíčkov a pod.

Vzhľadom na to, že väčšina najväčších dodávateľov IP video produktov je členom ONVIF, bude to mať obrovský negatívny a dlhodobý vplyv pre organizácie s pozastaveným členstvom. Preto keď sa rozhodujete o budovaní alebo rozširovaní bezpečnostných dohľadových systémov, berte podporu ONVIF ako jeden z kľúčových parametrov, aby ste ochránili svoje prípadné investície a v budúcnosti nemuseli celé riešenie „vyhodiť“. ONVIF je predsa len určitou známkou toho, že svoje riešenie môžete v budúcnosti bez problémov škálovať a rozširovať.


Poznáte ďalšiu skratku, o ktorej neviete čo znamená? Napíšte nám a pomôžeme vám ju rozšifrovať v niektorej z ďalších častí nášho seriálu.

Od Marek

Chcete nám poslať správu? použite adresu pcspace@pcspace.sk alebo vydavatelstvo@pcspace.sk