Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/b/1/b1261ee9-1257-420f-9e04-3ea9972071ea/pcspace.sk/web/wp-content/themes/newsup/inc/ansar/hooks/hook-index-main.php on line 116

Zožeňte si nové sieťové vybavenie! Ostatne množstvo vašich darčekov bude obnovu jednotlivých prvkov domácej siete vyžadovať. Starnúce routery či extendery totiž na novinky často skrátka veľmi nestačia.

Smartphony, chytré hodinky, tablety, sieťové úložiská, smart TV, zariadenia chytrej domácnosti a ďalšie elektronické vychytávky, to so sebou okrem radosti prináša aj výraznejšiu záťaž domácej siete. Dôsledkom preťaženia môže byť nižšia priepustnosť siete a jednotlivé prístroje tak budú v on-line režime dosahovať oveľa nižšie výkony, než by bolo možné. Každá sieť je totiž taká rýchla a efektívna, ako rýchly a efektívny je jej najslabší článok – teda Wi-Fi router.


Halo H30G

Využiť potenciál elektronických noviniek vo svojej domácnosti budete môcť vďaka posilneniu Wi-Fi siete, ktorej existujúce jednotlivé prvky už pokojne môžu oslavovať celú dekádu fungovania.
Čo o to, je vidieť, že sú kvalitné, ale dnešnej dobe už jednoducho nedostačujú. A to nielen kvôli rastúcim nárokom najnovších elektronických zariadení, ale aj kvôli ich množstvu. Bežná štvorčlenná rodina už môže mať naraz pripojených k sieti napríklad desať zariadení (a to nepočítame múdru domácnosť).

Upgrade siete vykonáte niekoľkými možnými spôsobmi. Buď vymeníte úplne všetky doterajšie prvky siete naraz, prípadne si ponecháte zánovný a zatiaľ dostačujúci router, ktorý rozšírite o nové opakovače (extendery) či powerline adaptéry.

Ak dáte prednosť lacnejšiemu variantu, potom by mal váš súčasný router spĺňať niektoré požiadavky na modernú sieť, aby ste ho za rok nemuseli meniť. Zásadnou požiadavkou je podpora štandardu 802.11ac či Wi-Fi 5. Ten je síce pomaly nahrádzaný štandardom 802.11ax (Wi-Fi 6), ale masové šírenie tohto štandardu je možné čakať až v priebehu nasledujúcich rokov, takže je možné úspešne predpokladať, že Wi-Fi 5 vašim domácim potrebám stále bohato postačí.

Wi-Fi 5 tu s nami skrátka ešte niekoľko rokov bude a požiadavky menších domácností aj tento štandard naplnia dokonale. Ponúka totiž skvelý pomer ceny a výkonu – a medzitým môžete čakať, až budú zariadenia s Wi-Fi 6 lacnejšie.

Je potrebné spomenúť aj technológiu MU-MIMO pre súbežné pripojenie viacerých zariadení súbežne. Do istého množstva smartfónov, tabletov či počítačov by ste na jednotlivých zariadeniach nemali spoznať zmenu kvality či rýchlosti spojenia. Univerzálnosť routera by mal podčiarkovať aj port USB, ideálne verziu 3.0 pre pripojenie sieťovej tlačiarne alebo úložiska. No a určite treba sledovať aj priepustnosť vo frekvenčných pásmach 2,4 i 5 GHz.

Ak sa rozhodnete k výmene routeru, môžete namiesto klasického modelu využiť mesh systém, ktorý pozostáva z viacerých jednotiek AP (prístupových bodov) pre rozšírenie bezdrôtového signálu rovnomerne po celej domácnosti.

Také mesh systémy vo svojom portfóliu ponúka napríklad výrobca sieťových zariadení Mercusys, čo je na slovenskom trhu značka pôsobiaca cca 2 roky a presadzuje sa vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu pri jednotlivých zariadeniach. Najvyšším a najrýchlejším meshovým systémom z portfólia Mercusysu je model Halo H50G, ktorý dokáže v troch jednotkách pokryť plochu až 550 metrov štvorcových. Vie rýchlosť prenosu dát do 1,9 Gb/s v dvoch pásmach a je možné ho jednoducho ovládať a spravovať pomocou mobilnej aplikácie Mercusys.

Halo H50G

Vďaka mesh systémom získate po celej domácnosti jeden názov Wi-Fi siete (SSID) a pri sledovaní videa alebo napríklad hraní on-line hry pri súčasnom pohybe medzi dvoma miestnosťami alebo poschodiami domu ani nespozorujete, že ste sa práve prepojili k inej jednotke.

Ako sme si už povedali, je ďalšia možnosť finančne ešte trochu schodnejšia a spočíva v posilnení domácej Wi-Fi siete na okrajoch. A to o extendery alebo opakovače, prípadne powerline adaptéry. Ak sa rozhodnete pre extender, ten vám stačí kúpiť jeden. Naopak powerline adaptéry na prenos dát cez rozvody elektrickej energie potrebujete aspoň dva. Jeden zapojíte do zásuvky blízko routeru (a prepojíte s ním) a druhý zapojíte aj do zásuvky, ale v miestach, kam chcete rozšíriť svoju bezdrôtovú sieť. Kvôli podpore štandardu AC1200 odporúčame z extenderov napríklad model Mercusys ME30. Z powerline adaptérov potom môžete siahnuť po sade MP510 KIT.

Mercusys ME30

Alternatívou môže byť napríklad extender RE365 od značky TP-Link, ktorý okrem podpory štandardu AC1200 zahŕňa aj priechodnú zásuvku.

Je teda vidieť, že kde je vôľa, tam je cesta. Pokiaľ sa rozhodnete, že využijete jeden z nami ponúkaných tipov, potom svoje vianočné darčeky bez problémov pripojíte tak, že nebudete musieť byť nervózny kvôli rýchlosti pripojenia a tomu, že by sa váš on-line obsah zasekával. A ak sa náhodou aj naďalej zasekávať bude, potom chyba najskôr bude na strane poskytovateľa internetového pripojenia (ISP) a nie na tej vašej.


TP-Link RE550

 

Fotografia na titulke: Halo H50G

Od Admin