Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?
Noise blocking, noise cancelling a noise masking
Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.
Aký je rozdiel medzi aktívnym potlačením (ANC, Active Noise Cancelling) či blokovaním (Noise Blocking) hluku? A čo znamená maskovanie hluku alebo šumu (Noise Masking)? Ak pochopíte rozdiely medzi týmito nuansami, vyberiete si tie správne slúchadlá pre vaše potreby. Či už si chcete vytvoriť pohodovú atmosféru pomocou hudby, sústrediť sa, alebo potlačiť svet okolo seba a prekryť rušivé zvuky, ktoré vám nedávajú spať, existuje pre vás riešenie.
Zameriame sa na vysvetlenie troch rôznych prístupov používaných v slúchadlách na potlačenie okolitého hluku – aktívne potlačenie, maskovanie a blokovanie zvukov okolia. Bez zbytočných technických podrobností si vysvetlíme, čím sa líšia a na aké účely sa jednotlivé technológie hodia.
Noise Blocking – tiež nazývané ako pasívna redukcia alebo izolácia hluku
Tento pojem znie technicky, ale v skutočnosti sa jedná o veľmi jednoduchú vec. Blokovanie hluku je v podstate to isté, ako keď si prstami zapcháte uši. Až budete na rušnej ulici, skúste to – vytvoríte jednoducho fyzickú bariéru medzi vami a rušivým hlukom. Tento spôsob je označovaný ako pasívne redukcia šumu alebo blokovanie hluku. Pasívne tlmí okolitý hluk akákoľvek upchávka, ktorá vytvorí popísanú bariéru. K pasívnemu utlmenie netreba žiadnu elektroniku, technológie či mikrofón a nejde zapnúť ani vypnúť.
Napriek tomu sa jedná o neoddeliteľnú súčasť slúchadiel, ktoré pri správnom prevedení tvoria prvú vrstvu tlmiacu nežiaduce zvuky okolia. Dobré utesnenie silikónových koncoviek alebo správne priliehajúce veľké slúchadlá zaistia v tomto smere výrazný efekt. Ide však skôr o biológiu, ako o technológiu. Pretože existuje nespočetné množstvo tvarov a veľkostí ľudského ucha, je potrebné študovať, merať a testovať. Dôkazom toho, ako je potrebné brať do úvahy rozdiely v tvare ľudských uší, dokazujú napríklad najnovšie slúchadlové koncovky StayHear ™ Max, používané u najnovšej generácie absolútne bezdrôtových slúchadiel Bose.
Zrátané a podčiarknuté – blokovanie hluku môže byť efektívne, ale aby slúchadlá zabezpečili skutočné a výrazné odhlučnenie, musia byť použité v kombinácii s ďalšími technológiami.
Noise Cancelling – slovensky často označované ako aktívne potlačenie hluku alebo ruchov (ANC)
Noise Cancelling je populárny pojem a dosť možno je to technológia, ktorú hľadáte. Odblokovanie hluku alebo ak chcete aktívne odhlučnenie sa líši tým, že využíva aktívny Elekronik. Bose použil Acoustic Noise Canceling ™ (ANC) v slúchadlách asi pred 20 rokmi ako prvý a táto technológia bude vždy spojená s touto značkou. O ANC by sa dalo hovoriť celý deň, nám bude ale stačiť pochopiť základný princíp.
Slúchadlá s ANC využívajú technológiu, ktorú je nutné napájať pomocou batérie. Aj bez napájania možno však slúchadlá s ANC využiť s benefitom vyššie popísaného pasívneho blokovanie.
Ako funguje Noise Cancelling? Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku doslova odpočúvajú zvuk okolo vás a zabraňujú jeho prieniku do uší. K tomu sú využívané miniatúrne mikrofóny zabudované do slúchadiel alebo koncoviek do uší, ktoré snímajú frekvencie a intenzitu hluku okolia a do uší posielajú opačný signál. Vonkajší hluk sa v kombinácii s týmto signálom vyruší. Akustickí inžinieri by problematiku vysvetlili oveľa zložitejšie, pretože sa jedná o veľmi náročnú elektronickú operáciu, ale nám toto vysvetlenie teraz stačí.
Noise Blocking znižuje teda pomocou fyzického zatlmenie intenzitu ruchov, ktoré sa dostávajú do uší a Noise Cancelling vytvára automaticky ďalšiu, aktívnu elektronickú „bariéru“.
Kedy využijete slúchadlá s potlačením hluku (ANC)? Táto technológia je ideálna vždy, kedy to s počúvaním hudby, audiokníh, podcastov alebo filmov myslíte vážne a nechcete sa nechať rušiť okolím. My v redakcii sa si to vyskúšali exteriéri redakcie, kde bol spustený bazénový vysávač, ktorý ma svoj charakteristický zvuk. Tento zvuk bol dokonale potlačený a vôbec sme ho nevnímali. Slúchadlá s ANC sa stávajú súčasťou každodenného života a stále viac ľudí je používa pri práci, telefonovanie, cestovanie aj pre lepšie sústredenie.
Noise Masking – niekedy označované ako Sound Masking
Teraz vieme, že blokovanie hluku vytvára fyzickú bariéra a aktívne potlačenie hluku pridáva ďalšie, elektronické zatlmenie. Čo však znamená maskovanie hluku alebo šumu?
Veda o maskovaní hluku sa zaoberá úplne inými princípmi. Namiesto použitia elektroniky na potlačenie rušivých zvukov pracuje maskovanie s tým, ako vníma zvuky náš mozog. Maskovanie púšťa do uší ďalší zvuk, ktorého úlohou je odviesť pozornosť od skutočného hluku okolia. Tento spôsob kombinácie dvoch zvukov sa ukazuje ako veľmi efektívny – správne zvolená konštantná zvuková kulisa môže totiž spôsobiť to, že mozog bude menej vnímať nepravidelné rušivé elementy. Príkladom maskovanie hluku sú prístroje vydávajúce takzvaný biely šum, teda upokojujúci konštantný zvuk.
Kedy a prečo zvoliť maskovanie hluku a kedy aktívne potlačenie?
Všetko záleží na tom, aký druh ruchov a pri akej príležitosti potrebujeme potlačiť. Zároveň je potrebné vziať do úvahy, že žiadna technológia nemôže zvuk okolia eliminovať stopercentne.
ANC je veľmi vhodné využiť na počúvanie alebo lepšie sústredenie v prostredí s množstvom nízkofrekvenčného zvuku, ako je napríklad hluk lietadla, motora autobusu alebo ruch kancelárie.
Pre elimináciu nepravidelných zvukov, ako je potrebné chrápanie, sa viac hodí maskovanie. Spoločnosť Bose preto implementovala túto technológiu do aktívnych štupľov do uší Sleepbuds ™ II. Noise Masking pomáha používateľom lepšie zaspávať a pokojnejšie spať. Špunty kombinujú efekt blokovanie hluku s upokojujúcimi „maskujícími“ zvuky. Výsledkom je, že mozog ignoruje hluk, ktorý by inak používateľa rušil. Použitie popísaných štupľov je oveľa účinnejšie ako efekt zvukového automatu s bielym šumom, pretože vytúžený zvuk ide priamo do uší.