TEST/RECENZIA
Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)
Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.
10. mája 2021
AOC, AOC C27G2ZU, Erik Stríž, Monitor, Odporúčané, Recenzia, Test, Tip Redakcie, Zakrivený monitor
Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34 či klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS. Iba pred niekoľkými dňami rovnaký výrobca zverejnil správu o tom, že vytvoril a do predaja posiela nový model dotykového Full HD displeja s kompaktnou 15-palcovou uhlopriečkou AOC 16T2.
Tentokrát sme redakčne testovali model s dlhým označením C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor, ktorý v ponuke predajcov nájdete aj ako C 27G2. Pozor, v predaji aj plochá verzia (flat) tohto monitora s podobným názvom modelu 27G2, nepomýľte si ich!
V porovnaní s predtým testovaným modelom 34G2 je dvadsaťsedmička menšia, respektíve „menej širokouhlá“. Výška obrazu je totiž rovnaká, iba namiesto uhlopriečky 34 palcov sa v prípade C 27G2 pozeráme na 27 palcov s pomerom strán 16:9. Rozlíšenie Full HD je takisto nižšie v porovnaní s Quad HD, zo subjektívneho hľadiska ale nepociťujeme zhoršenie kvality obrazu – napokon, na takto veľký monitor sa pozeráme zo vzdialenosti okolo 70 centimetrov, teda jednotlivé pixely sú aj tak nerozoznateľné.
Vybalenie a prvé zapnutie
Unboxing je u všetkých doteraz testovaných monitorov značky AOC fakticky totožné. Výrobca používa rovnaký spôsob balenia monitorov, s ktorým sa dosť dobre dokáže vysporiadať aj jeden človek. Napriek tomu v prípade zakrivených veľkých monitorov odporúčame, aby boli pri rozbalení dve osoby, pretože zatiaľ čo jedna bude držať samotnú krabicu, druhá môže manipulovať s polystyrénovým vnútrom.
Má to svoj dôvod, polystyrénová výplň je tak tesná, že s jej vyberaním budete mať menší problém. Tentokrát na zem nevypadne ťažký kovový stojan z boku, pretože je k polystyrénovému panelu prilepený lepiacou páskou. Práve takúto skúsenosť sme mali s drahším modelom AOC 34G2, no keď sa to pozeráme spätne, možno to bol dôsledok predchádzajúceho novinárskeho testu. Lenže aj vy si v obchode môžete kúpiť kus, ktorý už bol vystavený alebo vrátený, teda dávajte si pozor na bočnú stranu polystyrénovej výplne, ktorú vyťahujete z krabice. Môžete si tak ušetriť poškodenie podlahy kovovým stojanom.
Následná montáž je veľmi jednoduchá, spojíte tri komponenty a je to. Stojan sa skladá z dvoch častí, ktoré sa spájajú pomocou priloženej skrutky – na jej skrutkovanie nepotrebujete skrutkovač ani žiadne nástroje, pretože má vyklápaciu plochú hlavičku. Hmotnosť monitora bez stojana je 3,7 kg a vrátane neho 5,1 kg. Kompletné balenie s krabicou váži 7,43 kg, čo je značný rozdiel v porovnaní s väčším 34G2 – jeho hmotnosť je deväť kilogramov so stojanom.
Prvé zapnutie prebieha rovnako pri každom inom monitore – stačí ho pripojiť k počítaču. Na zadnej stene sú dva konektory pre pripojenie HDMI 2.0 a jeden konektor DisplayPort 1.2. Audio výstup je štandardný 3,5 mm jack a nachádzame tu aj štyri USB konektory. Nie však Type-C, ale starší formát 3.1. Netradičné, ale s ohľadom na tenké vyhotovenie monitora pochopiteľné, je to, že napájací kábel obsahuje transformátor – teda zdroj nie je integrovaný v monitore. Pod stolom budete mať teda nielen kábel, ale aj čiernu plastovú krabicu.
V balení spolu s nabíjacím káblom s adaptérom nájdete aj 1,8-metrový HDMI kábel a 1,8-metrový DisplayPort kábel.
Rozlíšenie, jemnosť obrazu, kvalita obrazu
Ak som o väčšom a drahšom monitore 34G2 napísal, že sa jedná o absolútnu špičku, myslel som to vážne. No aj Full HD rozlíšenie na uhlopriečke 27 palcov dokáže perfektne splniť nároky väčšiny používateľov, vrátane hráčov. Práve na nich je tento monitor orientovaný, preto má tak výrazný dizajn.
Podsvietenie obrazovky typu IPS s podsvietením WLED je dokonale rovnomerné, biela farba žiari, farby vedia byť mimoriadne sýte. Jedine čierna nie je stopercentne čierna, ale veľmi tmavá šedá. Napriek tomu to nepovažujeme za problém, napokon statický kontrast dosahuje pomer 3000:1 a dynamický kontrast 80 000 000:1.
Ak vám tieto čísla nič nehovoria, vedzte, že aj keď budete s monitorom pracovať v noci, nebudete veľmi pociťovať, že čierna je predsa len trocha posvietená.
AOC C 27G2 ZU sme používali dva týždne každý deň a z tejto skúsenosti môžeme potvrdiť, že nespôsobuje únavu očí.
Technické údaje – tabuľka | |
Uhlopriečka | 27″ (68 cm) |
Rozlíšenie | Full HD+ 1920 × 1080 px |
Pomer strán | 16:9 |
Obrazová technológia | zakrivené WA, WLED podsvietenie |
Jas | 300 nitov |
Kontrast | statický 3000:1, dynamický 80 000 000:1 |
Pozorovacie uhly | 178° horizontálne aj vertikálne |
Odozva | 0,5 ms |
Obnovovacia frekvencia | 240 Hz |
Pripojenia | 2x HDMI 2.0, 2x DisplayPort, 3,5 mm jack, 4x USB 3.1 (z toho 1 nabíjací) |
Produktová stránka AOC
Funkcie monitora
Už tradične sa vlastné funkcie monitora ovládajú trocha neprakticky pomocou kombinovaných tlačidiel pod spodnou hranou krytu. Sú pomerne málo vystúpené a slabšie reagujú na stlačenie, takže sa na ich používanie musíte sústrediť.
V tejto recenzii sme niekoľkokrát porovnávali väčší model 34G2 s týmto a nevyhneme sa tomu ani pri opise funkcií. Zatiaľ čo drahší, väčší a technicky vyspelejší 34G2 ponúka napríklad aj funkciu obraz v obraze, tento model ju neponúka.
Pre špeciálne potreby je možné využiť funkciu Picture Boost (na fotografii nižšie), ktorá umožňuje zvýrazniť alebo stmaviť používateľom nastavený výrez obrazovky. Je zábavné čítať na internete komentáre ľudí, ktorí nerozumejú tejto funkcii a považujú ju za akési dodatočné vylepšenie obrazu. Táto funkcia v skutočnosti nachádza uplatnenie vo veľmi špecifických prípadoch, keď používateľ potrebuje mať jasnejšiu alebo tmavšiu iba časť obrazovky a nevie alebo nechce to riešiť softvérom. My sme síce pre ňu uplatnenie nenašli, ale veľmi dobre si vieme predstaviť, že si takto bude grafik simulovať zobrazenie na dvoch rôznych monitoroch.
Významnou funkciou monitora je podpora HDR, a to v hneď troch obrazových režimoch: Picture, Movie a Game. HDR režim sa dá sa aj úplne vypnúť, čo ocenia ľudia, ktorí pracujú s grafikou a tlačovými podkladmi, no pri sledovaní filmov a hraní hier vie byť dobre nastavené HDR na nezaplatenie.
Hlavné obrazové režimy sú Standard, Text, Internet, Game, Movie, Sports a Reading, z nich je práve Standard tým režimom, ktorý budete asi preferovať.
Samostatné predvolené nastavenia obrazu ponúka aj časť menu Game Setting. V nej máte k dispozícii Game Modes, teda režimy obrazu optimalizované pre hranie hier. Na výber je z režimov FPS, RTS, Racing, Gamer 1, Gamer 2, Gamer 3. Tri posledné si vie používateľ nastaviť sám.
Doplnkové funkcie pre herný režim AOC ponúka v samostatnom programe G-MENU.
Samozrejmosťou v monitoroch od AOC je funkcia redukcie modrého svetla, ktoré má byť hlavnou príčinou nedobrého spánku ľudí, ktorí pracujú dlho do noci.
Z ďalších podstatných technológií skvalitňovania obrazu spomeňme synchronizáciu AdaptiveSync plus G-SYNC, AMD FreeSync Premium, ďalej antireflexný povrch obrazu 3H, obnovovaciu frekvenciu 240 Hz či odozvu 0,5 milisekundy. Najmä posledné dva údaje sú veľmi pôsobivé.
Monitor má vstavané reproduktory, ktoré sa aktivujú automaticky po pripojení HDMI kábla. Ich kvalita je iba priemerná. Spotreba je prijemných 31 W, a nemúsite mať obavy ze sa vám pri tejto spotrebe spustí prúdový chránič.
Typické použitie
Zakrivený monitor AOC C 27G2 ZU mieri predovšetkým na hráčov, čomu zodpovedá dizajn stojana, minimalistické vyhotovenie rámov okolo obrazovky a tiež špeciálne pre hry pripravené predvoľby obrazu. S funkciou Picture Boost a farebným pokrytím Adobe RGB 89 percent ešte môže byť solídnym pracovným nástrojom aj pre grafika, programátora, blogera či novinára. Určite nepodceňujeme ani použitie na úplne bežnú prácu alebo domáce použitie, či na sledovanie filmov.
Zhodnotenie
Ak sme v teste väčšieho a drahšieho modelu 34G2 písali o špičkovej kvalite obrazu, vo veľmi podobnom duchu musíme uzatvoriť aj test tohto monitora. Dokonca sa domnievame, že je nepomerne praktickejší pre šikovnejší pomer strán a, samozrejme, pre svoju cenu. Zakrivenie obrazu je racionálne, nepúta zbytočnú pozornosť, má priaznivý vplyv na používateľskú skúsenosť.
V čase vydania tejto recenzie sa cena tohto monitora pohybovala na úrovni do 300 eur, čo podľa nášho názoru realisticky zodpovedá jeho kvalite a funkciám.
Ak hľadáte univerzálny monitor s orientáciou na hry a filmy, potom je zakrivený monitor AOC C 27G2 ZU rozumnou a dobrou voľbou. Nezabudnime, že AOC dáva na svoje monitory továrenskú záruku tri roky.