Veľká recenzia Lenovo Vibe Z2 Pro (RATING 5*)
Zhodnotenie Smartfón Lenovo Vibe Z2 Pro je pre mňa ako súkromnú osobu, ale aj ako odborníka, veľkým prekvapením. Ak doteraz platilo, že lídrom v pracovných telefónoch je Samsung, Lenovo potom zmení celý trh. Model Vibe Z2 Pro je ultimatívny nástroj pre profesionálnych dizajnérov a grafikov, rovnako tak pre všetkých freelancerov a fanúšikov modernej techniky. Zaujme […]
22. februára 2015
Android, Lenovo, Lenovo Vibe Z2 Pro, Recenzia, Smartfón, Veľká recenzia
Zhodnotenie
Smartfón Lenovo Vibe Z2 Pro je pre mňa ako súkromnú osobu, ale aj ako odborníka, veľkým prekvapením. Ak doteraz platilo, že lídrom v pracovných telefónoch je Samsung, Lenovo potom zmení celý trh. Model Vibe Z2 Pro je ultimatívny nástroj pre profesionálnych dizajnérov a grafikov, rovnako tak pre všetkých freelancerov a fanúšikov modernej techniky. Zaujme množstvo praktických aplikácií, ale v prvom rade rýchly operačný systém v mimoriadnom rozlíšení.
Ja som mal so smartfonom veľmi pozitívnu skúsenosť, ale sú aj ľudia, ktorí môj názor zrejme nezdieľajú. Prečítajte si napríklad komentár používateľa „Jano“ z októbra 2014, mal pomerne zlé skúsenosti s nestabilným systémom. Osobne si myslím, že sa mu dostal do rúk vadný kus a nie je to záležitosť produktu ako takého.
Kľúčové vlastnosti
6-palcový displej s extrémnym rozlíšením 1440 x 2560 pixelov
16 Mpx fotoaparát, 4K kamera (2160p), 5 Mpx webkamera
3GB RAM, 32 GB pamäte, slot na dve SIM karty (druhý slot je zároveň microSD slot)
4-jadrový procesor 2.5 GHz Krait 400 a grafika Adreno 330
Obsah recenzie (na názvy môžete kliknúť):
1. Hardvér
-1.1 Displej (6″ IPS LCD, 1440×2560, 490ppi, Gorilla Glass 3)
-1.2 Fotoaparát (16 Mpx, autofocus, optická stabilizácia, 2xLED blesk)
-1.3 Kamera (formáty 4K 2160p, Full HD 1080p, HD 720p, preostrovanie, stabilizácia, svetlo)
-1.4 Webkamera (5 Mpx, funkčné doplnky – filtre, efekty, vylepšovanie pleti)
-1.5 Zvuk
-1.6 Výkon procesora a grafiky (4-jadrový 2.5 GHz Krait 400, grafika Adreno 330)
-1.7 Pamäte (32 GB, 3 GB RAM, slot na kartu microSD, max.128 GB)
-1.8 Konektivita (2G, 3G, 4G, Bluetooth, WLAN, lokalizácia, USB, FM RDS, NFC)
-1.9 Senzory (proximity, akcelerometer, kompas, chýba gyroskop)
2. Softvér
-2.1 Systém a prostredie (Android 4.2.2 KitKat + prostredie Lenovo Launcher)
-2.2 Aplikácie od výrobcu
3. Fyzické spracovanie (rozmery 156 x 81.3 x 7.7 mm, 179 gramov)
-3.1 Kryty (hliník a sklo)
-3.2 Tlačidlá
-3.3 Sloty a konektory
-3.4 Osvetlenie
4. Príslušenstvo
-4.1 Slúchadlá
-4.2 Batéria (nevyberateľná 4000 mAh Li-Po, stand-by 948 h)
-4.3 Balenie
-4.4 Za príplatok
1. Hardvér
1.1 Displej
Ako už bolo napísané v zhodnotení vyššie, tento smartfón je veľkým prekvapením. Vo veľkej miere sa na tom podieľa samotný displej. Má minimálne okraje po bokoch, displej zaberá až 78% celej prednej strany telefónu. Na fotkách sa to tak nezdá, ale keď ho držíte v rukách, zdá sa, že je displej väčší ako samotný telefón.
Displej má mimoriadne vysoké rozlíšenie 1440×2560 bodov a jemnosť až 490 ppi. To znamená, že zdravé oko nie je schopné rozlíšiť jednotlivé pixely. Výsledkom je krásny obraz na veľkej uhlopriečke 6 palcov. Technológia obrazu je IPS LCD, takže displej zobrazuje sýte farby, skvele reaguje na dotyky a je dobre čitateľný aj v exteriéri. V porovnaní s panelmi typu AMOLED však nezobrazuje skutočnú čiernu. Keď telefón zapnete v tme a necháte zobrazovať čiernu plochu plochu, všimnete si, že je skôr šedá. Pri bežnom používaní si ale nemáte šancu všimnúť.
1.2 Fotoaparát
Hlavný fotoaparát je veľkým lákadlom tohto smartfónu. Jeho snímač má rozlíšenie až 16 megapixelov, zhotovuje fotky v maximálnom rozlíšení 3456×4608 bodov. Ohromne prekvapila efektívna optická stabilizácia. Aj keď priblížite na maximálnu úroveň, stále je obraz stabilný a ostrý. Je neuveriteľné, ako dokážu výrobcovia telefónov do miniatúrnych rozmerov natlačiť všetko to, čo inak nachádzame vo veľkých digitálnych fotoaparátoch.
Fotoaparát dokáže zaostrovať automaticky i manuálne, sleduje tváre a úsmevy, automaticky sa dobre vyrovnáva so zmenami svetelných podmienok a keď nie je svetla dostatok, môžete aktivovať dvojitý LED blesk. Jeho svetlo je intenzívne a dá sa použiť aj ako samostatná baterka bez kamery. Spustenie LED baterky je možné priamo z notifikačnej lišty systému Android.
1.3 Kamera
Kamera nahráva videá v troch rozlíšeniach – 4K (2160p), Full HD (1080p) a HD (720p). Nižšie rozlíšenia telefón nepodporuje, mne osobne tam trocha chýba formát VGA (480p). Zaujímavosťou je, že aj keď nahrávate video do najnižšieho z formátov (HD 720p), tak je obraz skvostný a perfektne stabilizovaný. Nahrávanie vo formáte 4K je stále tak trocha úletom, ktorý veľmi ani nepotrebujeme, ale jeho prítomnosť celkom určite poteší.
V priebehu celej letnej dovolenky som nahrával videá iba vo formáte HD a som s nimi celkom spokojný. Myslím, že keby som ponechal nastavenie 4K, akurát by som videá nemohol prakticky nikde inde okrem telefónu prehrávať a navyše by zaberali neúmerne veľa gigabajtov pamäte. HD a Full HD teda stále (aj ako odborník) považujem za správnu cestu.
Počas nahrávania videa je možné preostrovať a využívať svetlo dvojitej LED diódy.
1.4 Webkamera
Webkamera je na smartfóne Lenovo Vibe Z2 Pro jednoznačne lepšia, ako priemer. Obraz je veľmi čistý aj v zlých svetelných podmienkach. Webkamera síce nedokáže preostrovať, ale toto by som nepovažoval za problém, pretože statické ohnisko šošovky je nastavené tak, aby boli odfotené tváre vždy ostré.
Kamera dokáže okrem 5-megapixelových fotiek zhotovovať aj video v HD rozlíšení vo vysokej kvalite.
1.5 Zvuk
Reproduktor sa nachádza na spodnej stene zariadenia. Tá je celkom plochá a ostatnými stenami zviera 90-stupňový uhol. Tento dizajn je stále veľmi populárny a dáva tušiť, že ide o prémiové zariadenie. Zvuk je zreteľný a hlasný, pri prehrávaní hudby reproduktor nerezonuje a hlas je veľmi čistý.
Zvuk slúchadlá je rovnako na veľmi vysokej úrovni, jeho hlasitosť je vysoká, ale špeciálne ma zasa neprekvapil. Bez študovania technických parametrov by som súdil, že ide o celkom bežné slúchadlo, ktoré Lenovo použilo už v modeloch rady S.
1.6 Výkon procesora a grafiky
V smartfóne Vibe Z2 Pro pracuje čipset Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801. Ten obsahuje výkonný procesor Krait 400 so štyrmi jadrami taktovanými na frekvencii 2,5 GHz a grafický akcelerátor Adreno 330.
O výkone tohto čipsetu nemám žiadne pochybnosti splní očakávania aj veľmi náročných používateľov. Procesor s jeho štyrmi jadrami taktovanými na 2,5 GHz je jednoznačne predstaviteľom vyššej kategórie, pretože sa stretávame s tým, že výrobcovia používajú napríklad dva 2-jadrové procesory, pričom ten sekundárny má nižší takt a nižší výkon. Lenovo nasadilo nielen výkonný procesor, ale aj vyspelú grafiku.
Grafický procesor je Adreno 330, ktorý patrí k tomu lepšiemu, čo môžete dnes za svoje peniaze dostať. V praxi to znamená, že telefón nemá problém s real-time renderingom 3D scenérií a teda ani s prehrávaním graficky náročných hier.
1.7 Pamäte
Operačná pamäť je veľmi dobré 3 GB.
Vnútorná pamäť zariadenia má kapacitu 32 GB, to je dnes považované za priemer. Smartfón navyše neponúkne ani lepšie konfigurácie, takže sa používatelia budú musieť zmeriť s tým, čo Lenovo ponúka ako základ. Samotný systém Android a všetky jeho softvérové vylepšenia zaberie približne 5 GB priestoru, takže pre používateľa je k dispozícii 27 GB priestoru. Napriek tomu, že v porovnaní so 128 GB pamäťou v iPhone je to pomerne málo, v skutočnosti bude tento priestor stačiť na ukladanie akéhokoľvek typu obsahu.
Komu by však vstavaných 32 GB skutočne nestačilo, má možnosť do smartfónu vložiť pamäťovú kartu microSD s maximálnou kapacitou až 128 GB. Zaujímavosťou je, že slot na kartu microSD je spoločný so slotom na druhú SIM kartu. Používateľ si môže vybrať, či chce v telefóne používať dve SIM karty alebo jednu SIM kartu a jednu microSD kartu. Hocikedy ich pritom môže zameniť.
1.8 Konektivita
Mobilné siete: 2G (GPRS, EDGE), 3G (HSPA), 4G (LTE Cat4);
Káblové spojenia: microUSB v2.0, 3.5 mm kombinovaný zvukový konektor;
Bezdrôtové spojenia: Bluetooth 4.0 + A2DP, WLAN (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, hotspot), NFC (chýba IrDA, ANT+), FM rádio;
Lokalizácia: A-GPS, GLONASS
2. Softvér
2.1 Systém a prostredie
Android 4.2.2 KitKat + prostredie Lenovo Launcher.
Systém Android s mierne upravenou grafikou pracuje veľmi rýchlo, použité efekty prechodov a animácie sú pekné a neobťažujú. Rýchlosť systému Android sa tu približuje rýchlosti prostredia iOS od Apple.
2.2 Aplikácie od výrobcu
Lenovo pridalo do základnej výbavy telefónu pomerne širokú paletu doplnkového softvéru. Pristupuje tak k systému Android podobne, ako napríklad Samsung, Sony alebo HTC. Ide aj o nasledovné aplikácie, ktoré osobne považujem za najpraktickejšie:
- Security (bezpečnostný balíček)
- SYNCit
- SHAREit
- HotSpot
- One Key Lock
- Power Management
- Recorder (hlasový záznamník s mimoriadne kvalitným zvukom, používal som ho namiesto môjho klasického diktafónu značky Olympus)
- txtr ebooks (čítačka dokumentov a e-kníh)
- Theme Center
- UC Browser (web prehliadač, veľmi praktický a rýchly)
3. Fyzické spracovanie
3.1 Kryty
Predná strana telefónu je prekrytá ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3.
Zadná stena a boky telefónu sú z jedného kusu hliníka, telefón pôsobí odolne, trvácne a prémiovo.
Horná a spodná stena je takisto z odolného a tvrdého materiálu, nachádzame tu dokonca skrutky.
Keby som mal smartfón hodnotiť iba ako aparát bez skúšania jeho funkcií, dal by som mu bezpochyby plné hodnotenie.
3.2 Tlačidlá
Vypínacie tlačidlo na pravom boku
Dvojtlačidlo na regulovanie hlasitosti na ľavom boku
Tri senzorové tlačidlá pod displejom
3.3 Sloty a konektory
Na spodnej stene telefónu je reproduktor a konektor microUSB.
Na ľavom boku je jeden slot so zapustenou konzolou pre dve SIM karty. Táto konzola sa dá vybrať iba s pomocou špendlíka alebo kovovej tyčinky, ktorá je súčasťou balenia telefónu.
3.4 Osvetlenie
Dvojitý LED blesk na zadnej strane vedľa kamery.
Notifikačná LED dióda v troch farbách nad displejom informuje o zmeškaných udalostiach.
4. Príslušenstvo
4.1 Slúchadlá
Slúchadlá si odo mňa získavajú takisto veľmi pozitívne hodnotenie. Majú klasické gumové štuplíky, ale výroba do balenia nepridáva žiadne ďalšie varianty veľkostí. Mne ich štandardný rozmer vyhovoval, ale priateľke sa napríklad zdali veľké. Je teda možné, že nebudú vyhovovať každému. Skúsil som ich však nahradiť za iné, ktoré som mal pribalené k telefónom Lenovo S850 a Samsung Galaxy S4 – pasovali veľmi dobre.
Zvuk slúchadiel je veľmi dobrý a poteší každého, kto má rád hudbu v mobile. S nadštandardnými slúchadlami typu Bang&Olufsen či Beats by som ich neporovnával, ale celkom určite budú stačiť drvivej väčšine používateľov.
Zaujímavosťou je, že káble slúchadiel sú sploštené. S týmto riešením prišla ešte pred rokmi Nokia, keď predstavovala produkty modelovej rady N. Sploštené káble majú veľký podiel na tom, že sa slúchadlá menej motajú. Rovnako sploštený je aj USB kábel.
4.2 Batéria
Nevyberateľná Li-Po batéria s kapacitou 4000 mAh udrží telefón v pohotovosti až 948 hodín. V praxi mi počas proaktívneho používania vydržal tri dni.
4.3 Balenie
Lenovo Vibe Z2 Pro
- slúchadlá
- USB kábel
- 220 V adaptér do zástrčky
- manuál
- kovová tyčinky na manipuláciu so SIM slotom
4.4 Za príplatok
V ponuke internetových predajcov je štandardné príslušenstvo v podobe krytov a obalov.
Za zapožičanie produktu ďakujeme spoločnosti LENOVO.