Poradíme vám, ako ju vybrať
Uvažujete nad elektrokolobežkou?
Elektrické kolobežky sa v poslednej dobe stali veľmi populárnymi. Nájdete ich nielen v mestách, kde fungujú zdieľané elektrokolobežky, ale mnohí si ich zaobstarajú napríklad na cesty do práce namiesto bicykla. Ako si ju vybrať? Čo je elektrokolobežka? Elektrokolobežka, alebo elektrická kolobežka, je vlastne rovnaká kolobežka, akú poznáme aj z detských čias, len je poháňaná elektrickým […]
Elektrické kolobežky sa v poslednej dobe stali veľmi populárnymi. Nájdete ich nielen v mestách, kde fungujú zdieľané elektrokolobežky, ale mnohí si ich zaobstarajú napríklad na cesty do práce namiesto bicykla. Ako si ju vybrať?
Čo je elektrokolobežka?
Elektrokolobežka, alebo elektrická kolobežka, je vlastne rovnaká kolobežka, akú poznáme aj z detských čias, len je poháňaná elektrickým motorom. Vhodné sú najmä do mesta, kde s nimi viete krásne kľučkovať v uliciach a je veľmi jednoduchá na ovládanie.
Ako vybrať elektrokolobežku?
Pri výbere elektrokolobežky dbajte na jej materiál, rýchlosť, terén, v ktorom ju budete využívať, a tiež výdrž batérie.
Materiál
Najčastejšie sa elektrické kolobežky vyrábajú z ľahkých materiálov ako je hliník alebo ľahký dural. Nájdete však aj kolobežky z ocele. Všetky tieto materiály sú pevné a vysoko odolné a poskytujú aj vysokú bezpečnosť. Voľte ho podľa toho, ako často budete kolobežku prenášať, napríklad, ak na nej plánujete jazdiť do kancelárie, ale chodíte po schodoch, je vhodné siahnuť po ľahkom materiály ako je dural, ktorý unesiete.
Rýchlosť a výdrž batérie
To, akú rýchlu kolobežku vybrať závisí aj od toho, ako často ju chcete používať. Na denné jazdenie sa prikloňte k modelu s vyšším výkonom a väčšou kapacitou batérie. Na občasný výjazd napríklad cez víkend vám postačí aj tá s nižším výkonom. Samozrejme nižšiu rýchlosť voľte aj pre deti, ktoré sa vyšantí aj na elektrokolobežke s výkonom 100 W. Čo sa týka rýchlosti, maximálna rýchlosť elektrokolobežky je zväčša okolo 30 km/h, ale nájdu sa aj také s rýchlosťou 50 km/h. Platí, že čím vyšší výkon, tým väčšia by mala byť kapacita batérie.
Dojazdová vzdialenosť na jedno nabitie, teda kapacita batérie, je bežne v rozmedzí 10 až 30 kilometrov. Doba nabíjania potom môže byť od 2 až do 6 hodín. Pokojnejšiu jazdu a tiež väčšiu výdrž batérie zaistí napríklad tempomat, ktorý udržuje stálu rýchlosť a drvivá väčšina elektrokolobežiek ním disponuje.
Terén
Podľa toho, kde plánujete s elektrickou kolobežkou jazdiť vyberajte tú s gumovými alebo nafukovacími kolieskami. Do mesta, kde sú prevažne rovné cesty, sú vhodné menšie gumové kolieska. Tie si poradia aj s mačacími hlavami v centrách miest, keďže tlmia nárazy. Do členitejšieho terénu siahnite po nafukovacích kolieskach, ktoré podľa potreby môžete dofúknuť. Ich nevýhodou je o niečo horšia manipulácia.
Zdroj obrázku: FXQuadro / Shutterstock.com