Test Hyundai i30 1,6 GDi DCT Style: Ako funguje režim Active ECO?
Krásny hatchback s hodnotným interiérom a dobrými jazdnými vlastnosťami. Ekologický mód nefunguje tak výrazne, ako by sme očakávali, ale priemerná spotreba je stále prijateľná. Zhodnotenie v skratke Hyundai i30 bol pre mňa vôbec prvým jazdeným vozidlom tejto značky a možno aj preto vo mne zanechal pozitívne dojmy. Očakával som kvalitný interiér s veľkorysým priestorom […]
Krásny hatchback s hodnotným interiérom a dobrými jazdnými vlastnosťami. Ekologický mód nefunguje tak výrazne, ako by sme očakávali, ale priemerná spotreba je stále prijateľná.
Zhodnotenie v skratke
Hyundai i30 bol pre mňa vôbec prvým jazdeným vozidlom tejto značky a možno aj preto vo mne zanechal pozitívne dojmy. Očakával som kvalitný interiér s veľkorysým priestorom a jazdné vlastnosti, ktoré ustoja aj dynamickú jazdu – a dočkal som sa. Nie je toho veľa, čo by som i30 mohol vyčítať, v skutočnosti je pre mňa takmer prototypom automobilu pre mladú rodinu.
Hyundai i30 sa navyše predáva za rozumné ceny od 11 990 eur, s financovaním už od 102 eur a v ponuke predajcov sú často bonusové balíčky výbavy.
Ak zvažujete kúpu vozidla Hyundai 30, nepochybne ste prečítali už niekoľko recenzií a testov. My sa venujeme predovšetkým témam, ktoré súvisia s ekologickou a ekonomickou prevádzkou vozidiel, preto sa aj Hyundai i30 pozeráme z tohto pohľadu.
Na test sme získali variant 1,6 GDi DCT Style, ktorý sa pýši dobrými oficiálnymi údajmi o prevádzke:
Mesto: 7,5 l / 100 km
Medzimesto: 4,8 l / 100 km
Kombinovaná spotreba: 5,8 l / 100 km (namerali sme 6,8 l/ 100km)
Emisie CO2: 136 g / 100 km
Realita je podobná, hoci som počas testu nameral o celý liter vyššiu kombinovanú spotrebu, ako je uvádzané. Bol to dôsledok veľmi dynamickej jazdy, rozhodne sa nejazdilo na spotrebu – napriek tomu je výsledok veľmi dobrý.
Technické údaje
Motor: 1,6 GDi, 4 valce, benzín
Max. výkon: 99 kW, 135 koní
Max. krútiaci moment: 164 Nm
Objem nádrže: 53 litrov
Objem valcov: 1591 cm3
Prevodovka: 2-spojkový 7-stupňový automat s možnosťou poloautomatického radenia
Max. rýchlosť: 195 km/h
Zrýchlenie: 10,7 sekundy
Rozmery: d4300 × š1780 × v1470 mm
Rázvor kolies: 2560 mm
Rozchod predných kolies: 1563 mm
Rozchod zadných kolies: 1571 mm
Polomer otáčania: 5,3 m
Svetlá výška min. 140 mm
Batožinový priestor: 378 / 1316 litrov
Jazdný režim Active ECO v praxi
Hyundai i30 ponúka možnosť jazdiť aj v režime Active ECO, ktorý sa aktivuje stlačením tlačidla na ľavej strane pod volantom. V minulosti táto funkcia informovala vodiča o tom, kedy jazdí ekologicky a ekonomicky. To bolo v roku 2011, kedy sa táto technológia uplatnila v sériovo vyrábaných modeloch značky Hyundai. Keď ste držali motor v nižších otáčkach, neakcelerovali ste priveľmi rýchlo a preraďovali s predstihom, svietila zelená kontrolka ECO na prístrojovej doske. Tak mohol vodič vlastným pričinením znižovať nielen spotrebu, ale aj emisie počas prevádzky svojho vozidla.
Moderný režim Active ECO je však o niečo vyspelejší. Je prítomný počas celej doby jazdy, dá sa zapnúť aj počas prebiehajúcej jazdy a údajne ho nie je potrebné zapínať pri každom štarte motora. Moja skúsenosť ale bola, že keď som vozidlo odparkoval a o niekoľko minút či hodín znova naštartoval, Active ECO zapnuté nebolo.
Vplyv jazdného režimu Active ECO nachádza význam skôr na dlhších cestách, nie v meste. Napriek tomu sa mi zdá, že by som dokázal rozpoznať ekologický/ekonomický režim od toho štandardného, pretože sa v nich motor správa odlišne. Prvotný pocit bol taký, že v zapnutom režime Active ECO motor reaguje pomalšie, ak ho vyslovene nevytočím nad 2500 otáčok.
V spojení so 7-stupňovou prevodovkou DTC sa tento režim prejavuje snahou automaticky o zaraďovanie čo možno najvyššieho prevodu, v rýchlosti 40 km/h nemá problém zaradiť štvorku či pár km/h dokonca päťku.
V mojom prípade nedopadol krátky test jazdného režimu Active ECO veľmi dobre, pretože vôbec neznížil priemernú potrebu. Dokonca mierne stúpla, považujem to však za dôsledok veľmi krátkeho testu, ktorý mi bol ponúknutý. Viem sa však zaručiť za to, že správanie motora sa zmenilo znateľne a že na dlhšej trase mimo mesto by mal nižšiu spotrebu i emisie CO2.
Výrobca udáva, že v praktickej každodennej prevádzke dokáže režim Active ECO ušetriť až sedem percent spotreby, ktorú by ste za rovnakých okolností namerali v štandardnom jazdnom režime. V praxi to znamená, že ak ste doteraz na benzín minuli každý mesiac 50 eur, s neustále zapnutým režimom Active ECO zaplatíte 46,5 eur.
Niekoľko slov k i30: Karoséria
Hyundai i30 je tradičný hatchback s ambíciami konkurovať aj vozidlám typu kombi. Má členité dynamické línie karosérie, ktoré sú reakciou na aktuálne dizajnové trendy v automobilovom priemysle. Predná maska je pre značku typická a s väčším modelom i40 zdieľa množstvo podobností. V skutočnosti si môžete modely i30 a i40 veľmi ľahko popliesť, významnejšie rozdiely sú zreteľné skôr pri pohľade na profil automobilov. i40 je zreteľne dlhší.
Skvelý interiér
Interiér je to, s čím sa budete ako vodič a pasažier stretávať najčastejšie, preto je mimoriadne dôležité, aby bol spracovaný dôsledne a s dôrazom na drobné praktické riešenia. Hyundai i30 je v tomto ohľade vynikajúci, pretože každé jedno tlačidlo je na dosah ruky, dobre hmatateľné aj naslepo, ovládače klimatizácie sú k dispozícii aj spolujazdcovi, na volante je rozumný počet ovládačov a tlačidiel.
Veľmi pozitívne tiež hodnotím grafiku prístrojovej dosky. Vľavo ručičkový otáčkomer, vpravo tachometer, uprostred farebný displej s inverznou grafikou. Na centrálnom displeji s uhlopriečkou asi štyri palce sa zobrazuje to najpodstatnejšie, zmeniť režim zobrazovania môžete stlačením tlačidla na volante. Osobne si najviac vyhovoval režim, ktorý vidíte na fotke nižšie, teda informácia o priemernej spotrebe, okamžitej spotrebe, teplote a stave palivovej nádrže. Ďalšie funkcie displeja sú o sledovaní odjazdenej vzdialenosti (Trip A, Trip B).
Je skvelé, že priamo na displeji sa vždy zobrazuje vonkajšia teplota vzduchu, ale chýbalo mi permanentné zobrazenie aktuálneho času. To nájdete až na centrálnom displeji na stredovej konzole, kde sa zobrazuje aj všetko ostatné – od rádia po navigačné pokyny. Tie sú, mimochodom, veľmi presné, zreteľné a ovládanie navigačného softvéru je skoro intuitívne.
Skúsenosť s Hyundai i30 1,6 GDi DCT vo výbave Style považujem za veľmi pozitívnu. Ak zvažujete kúpu tohto vozidla a ešte ste nemali príležitosť vyskúšať si ho, vedzte, že sa budete môcť tešiť na hodnotný interiér, ktorému vôbec neškodí ani značné využívanie plastov. Skvelý volant, výborné sedadlá (u vodiča s elektronickým nastavením), príjemne nastavený podvozok a celková atmosféra v interiéri, za to všetko by som dal Hyundai veľmi podobnú známku, ktorú by som inak udelil niektorému prémiovému nemeckému výrobcovi.
Hyundai i30 sa navyše predáva už od 11 990 eur, predajcovia ponúkajú financovia od 102 eur mesačne a ak máte nejaký ten rozpočet navyše, výrobca vám ponúkne širokú paletu doplnkovej výbavy, s ktorou budete môcť zahanbiť aj mnohých majiteľovi bavorákov.