Technológia, ktorá nás možno vyvedie z izolácie
Technika na boj proti pandémii
Svetová pandémia COVID-19 výrazne narušila doterajšie fungovanie celej spoločnosti aj spôsoby vykonávania práce. Pri návrate späť do normálneho života budú aj naďalej platiť preventívne opatrenia na dosiahnutie spoločného cieľa – čo najviac zabrániť šíreniu vírusu. Vývoj inovatívnych spôsobov zisťovanie a sledovanie šírenia COVID-19 bude samozrejme vyžadovať väčšiu iniciatívu zo strany vedúcich predstaviteľov vlád, zdravotníctva a […]
Svetová pandémia COVID-19 výrazne narušila doterajšie fungovanie celej spoločnosti aj spôsoby vykonávania práce. Pri návrate späť do normálneho života budú aj naďalej platiť preventívne opatrenia na dosiahnutie spoločného cieľa – čo najviac zabrániť šíreniu vírusu.
Vývoj inovatívnych spôsobov zisťovanie a sledovanie šírenia COVID-19 bude samozrejme vyžadovať väčšiu iniciatívu zo strany vedúcich predstaviteľov vlád, zdravotníctva a technologických firiem. Vlády a firmy v celej Európe nesú novú zodpovednosť za hľadanie a podporovanie najúčinnejších metód pre zaistenie bezpečnosti ľudí – od riešenia pre mapovanie kontaktov, cez aplikácie pre sledovanie pohybu osôb až po termovízne kamery.
Tieto opatrenia sa týkajú najmä tých, ktorí sa zmierňovaním izolácie začínajú znovu chodiť viac von alebo už každodenne dochádzajú do práce. S narastajúcim počtom ľudí pohybujúcich sa vo verejných a komerčných priestoroch budeme pre zaistenie bezpečnosti a zdravia musieť čoraz viac spoliehať na všadeprítomné technológie, podobne ako už využívame napríklad dohľadové kamery.
Jednou z technológií, s ktorou sa teraz budeme pravdepodobne stretávať častejšie, sú termovízne kamery s monitorovacími systémami. Príkladom takéhoto typu zariadenia je nedávno uvedená kompletná múdra sada D-Link pre meranie teploty v skupine osôb , ktorá obsahuje termokameru s dvoma objektívmi, kalibračné jednotku a integrovaný ovládací softvér. Účelom takýchto termokamier je využiť termovízne technológiu spolu s umelou inteligenciou pre zisťovanie, či má nejaká osoba zvýšenú teplotu, a automatické spustenie poplachu, pokiaľ je detekovaný potenciálny šíriteľ nákazy.
Pre sledovanie nárastu alebo znižovanie výskytu ochorení COVID-19 budú pri obmedzovaní rizika šírenia vírusu zohrávať dôležitú úlohu aj technológia rozpoznávania tváre pomocou umelej inteligencie. Termovízne kamery, ktoré využívajú umelú inteligenciu, dokážu ľahko zachytávať a vyhodnocovať teplotu zamestnancov a pri zistení horúčky zabrániť ich vstupu na pracovisko. Takéto zariadenia sú preto zvyčajne inštalovaná v blízkosti dverí alebo vchodu do budovy, aby rýchlo detekovala a identifikovala tých, ktorí vykazujú príznaky choroby.
Model D-Link DCS-9500T je vybavený jedinečnou technológiou založenou na umelej inteligencii (AI), ktorá v reálnom čase zaisťuje medicínsku presnosť merania ±0,3°C, ako aj technológiu rozpoznávania tvárí integrovanou do komplexného softvéru na spravovanie videa. Toto screeningové riešenie je ONVIF kompatibilné, čo uľahčuje jeho integráciu do existujúcich dohľadových kamerových systémov. Kamera má navyše podporu napájania PoE, vďaka čomu je jej inštalácia ešte flexibilnejší, najmä vo väčších priestoroch, ako sú univerzity, letiska alebo nemocnice.
Medzi hlavné charakteristiky súpravy DCS-9500T na hromadné meranie teploty patria:
- Meranie teploty až 30 osôb súčasne v reálnom čase, s odozvou do 30 ms
- Duálny objektív s tepelným senzorom s vysokým rozlíšením (400×300 pixelov) a snímačom CMOS s rozlíšením Full HD (1920×1080 pixelov)
- Presnosť meranie teploty ±0,3°C
- Zvukový výstražný signál s 2 výstupnými rozhraniami
- Snímka s odpočtom teploty
- Rozpoznávanie tvárí
- Alarmy pri detekcii neznámych ľudí (proti vopred načítanej databáze)
- Možnosť nastavenia vlastného teplotného rozsahu
- Softvér na správu až 32 kamier
Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte miestne zastúpenie D-Link. http://www.dlink.cz/