Na olympiáde robotov sa tento rok zúčastnia aj Slováci: budú bojovať so silnou medzinárodnou konkurenciou.
Piatim slovenským študentom držíme palce už teraz, hoci herná disciplína bola tohtoročnej robotickej olympiády bola ohlásená iba pred niekoľkými dňami. Slováci majú teraz čas do augusta, aby navrhli, skompletizovali a kompletne sfunkčnili robotov, ktorí budú plniť úlohy stanovené organizáciou First Global. Zakladateľom organizácie FIRST Global je Dean Kamen, americký vynálezca a filantrop. Je držiteľom […]
21. mája 2018
First global, Olympiáda, Robot, Robotická olympiáda, Robotika, Slovensko, Študenti, Súťaž, Zaujímavosti
Piatim slovenským študentom držíme palce už teraz, hoci herná disciplína bola tohtoročnej robotickej olympiády bola ohlásená iba pred niekoľkými dňami. Slováci majú teraz čas do augusta, aby navrhli, skompletizovali a kompletne sfunkčnili robotov, ktorí budú plniť úlohy stanovené organizáciou First Global.
Zakladateľom organizácie FIRST Global je Dean Kamen, americký vynálezca a filantrop. Je držiteľom viac ako 440 amerických a zahraničných patentov, preslávil sa predovšetkým vynálezom inzulínovej pumpy, Segwayu, robotickej protézy Luke Arm, či invalidného vozíka schopného jazdy po schodoch.
Tlačová správa:
Po veľkom úspechu prvého ročníka spúšťa americká nezisková organizácia FIRST Global ďalší ročník medzinárodnej robotickej olympiády. Tentokrát sa odhodlané stredoškolské tímy z vyše 150 krajín sveta, vrátane Slovenska, stretnú 15. – 18. augusta v hlavnom meste Mexika, Mexiko City. Slovensko budú aj tento rok zastupovať piati zanietení a nesmierne nadaní študenti viacerých slovenských stredných škôl a gymnázií.
Spája ich obrovské nadšenie, vášeň pre robotiku, schopnosť učiť sa rýchlo nové veci a silná túžba posúvať veci vpred. Pätica šikovných stredoškolákov Martin, Adam, Tomáš, Oliver a Viliam na čele s mentorom tímu a zároveň učiteľom Adamom Kuklom prídu v auguste do Mexika dokázať, že na Slovensku máme mladú generáciu s poriadnou dávkou talentu a veľkým potenciálom. „Myslím že FIRST Global bude pre mňa skvelá skúsenosť aj do budúcna a dúfam, že prinesiem do tímu svoje know-how, ktoré pri spojení so všetkými v tíme pomôže vytvoriť konkurencieschopný stroj,“ hovorí skúsený kapitán tímu Martin, ktorý spolu s Adamom a Tomášom úspešne reprezentujú školu na medzinárodnej robotickej súťaži FIRST Lego League.
K technike, robotike a k počítačom majú veľmi blízko aj Oliver a Viliam, ktorí sa chcú vždy zlepšovať v tom, čo ich baví. „S mojimi skúsenosťami, vynaliezavosťou a fantáziou určite pomôžem tímu a spolu vytvoríme robot, ktorý obstojí v konkurencii ostatných krajín,“ prezrádza mimoriadne schopný študent evanjelického bilingválneho gymnázia Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši, ktorý sa len tak ľahko nevzdáva a v živote má rád veľké výzvy. Podľa ambiciózneho 16-ročného gymnazistu Viliama, ktorý sa minulý rok zúčastnil na FIRST Global ako kapitán slovenského tímu, ponúka táto súťaž veľa príležitostí: „FIRST Global bude opäť úžasná skúsenosť, z ktorej sa niečo nové naučíme a vytvoríme nové priateľstvá, či už v tíme, alebo medzinárodné.“
Každý z vybraných žiakov a tohtoročných členov slovenskej reprezentácie je jedinečná osobnosť s vlastnými záľubami od hudby, športov až po vedu.
Tím už má za sebou aj úvodné stretnutie v Žiari nad Hronom, kde spoločne predostreli prvé stratégie, plány a skice robota, ktorého budú musieť postaviť, naprogramovať a testovať. Herná disciplína pre rok 2018 už bola zverejnená. Robotickú stavebnicu zatiaľ slovenský tím nedostal, to mu však dáva viac času a priestoru na plánovanie dizajnu a funkcionality robota. Úlohou chalanov tiež bude natočiť reprezentačné video s komentárom v angličtine aj slovenčine.
Prestížna robotická súťaž, ktorá sa každý rok koná v inej krajine, poukazuje okrem medzinárodnej spolupráce aj na globálne problémy a vždy so sebou prináša novú výzvu. Minulý rok sa organizátori súťaže snažili upozorniť na nedostatok pitnej vody v rozvojových krajinách. Tohtoročnou témou súťaže sú „Energy Impacts“, teda dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie.
Dôraz je v hernej disciplíne kladený na využívanie ekologicky šetrnej veternej elektrárne, či solárnych panelov. Avšak najviac bodov je možné získať vďaka spolupráci tímov pri využívaní dostupných zdrojov. „Práve schopnosť dohodnúť sa a spoločne dospieť k vyššiemu cieľu vďaka vede a technike je nielen hlavnou myšlienkou hernej disciplíny, ale aj celej súťaže FIRST Global,“ poznamenáva mentor tímu Adam Kukla.
Olympiády sa zúčastnia študenti zo všetkých kútov sveta. Predstavia sa tu jednotlivé tímy z vyše 150 krajín (spolu so šiestimi kotinentálnymi zástupcami), ktoré splnili podmienky účasti na celosvetovo druhej stredoškolskej robotickej olympiáde – FIRST Global Challenge 2018 v Mexiko City.
Päticu talentovaných chalanov, ktorí budú hrdo reprezentovať naše Slovensko, je možné na ich ceste do Mexika finančne podporiť cez ich kampaň na darujme.sk.