Prvé dojmy z krásneho Samsung Galaxy Alpha
V priebehu tohto víkendu som mal príležitosť aktívne využívať smartfón Samsung Galaxy Alpha. Mám z neho veľmi dobrý pocit, prakticky v každom ohľade ma telefón pozitívne prekvapil a vôbec mi nezáleží na tom, že je iba reakciou Samsungu na z pultov predajní odchádzajúci Apple iPhone 5s. Áno, presne tak. Samsung Galaxy Alpha je čiastočnou dizajnovou […]
V priebehu tohto víkendu som mal príležitosť aktívne využívať smartfón Samsung Galaxy Alpha. Mám z neho veľmi dobrý pocit, prakticky v každom ohľade ma telefón pozitívne prekvapil a vôbec mi nezáleží na tom, že je iba reakciou Samsungu na z pultov predajní odchádzajúci Apple iPhone 5s.
Áno, presne tak. Samsung Galaxy Alpha je čiastočnou dizajnovou kópiou amerického Apple iPhone 5s. Celkom živo si viem predstaviť, že neznalý zákazník vojde do predajne, letmo si prezrie Galaxy Alpha a spletie si ho s iPhone 5s. My, ktorí sa viac vyznáme, samozrejme vidíme zásadné rozdiely, ako ako ukazujú štúdie o spotrebiteľskom správaní zákazníkov v USA, prezentované počas sporov Samsung vs. Apple, ľudia si mobilné telefóny a tablety často pletú.
Je však celom jedno, či sa tieto telefóny podobajú alebo nie, pretože Samsung pripravil skutočne hodnotný a skvelý produkt. Veľmi rád by som ho videl aj vo svojom vrecku ako svoj každodenný pracovný nástroj.. škoda, že tie telefóny musíme z testov vždy vrátiť :-(
Prvý kontakt s mobilom je veľmi pozitívny. Má okraje z hliníka, zadný kryt z matného mäkkého plastu príjemného na dotyk, predná strana je prekrytá ochranným sklom. Predné hlavné tlačidlo je vo farbe zariadenia, je však nositeľom senzora odtlačkov prstov.
Displej je jedným slovom skvostný. Má rozlíšenie 1280×720 pixelov, krásne jasný, čistý, detailný a farebne sýty obraz. Kontrast a farebnosť sa výraznejšie nemenia ani pri pohľade z extrémnych uhlov. Reakcie na dotyky sú bezprostredné, navyše je možné aktivovať zvýšenú citlivosť na dotyk (dajú sa potom používať aj bežné rukavice a predmety) a dokonca aj bezdotykové ovládanie. Stačí podržať prst nad určitým aktívnym prvkom a ten následne interaguje. V praxi som však túto funkciu ani raz nevyužil.
Ako aktívneho človeka ma na telefóne veľmi zaujala výdrž batérie. V priebehu celého víkendu som telefón ani raz nepripojil k nabíjačke. V piatok podvečer, keď som sa ho konečne ujal, som ho nabil doplna a keď som ho vrátil v pondelok doobeda, stále mal ešte dostatok kapacity batérie. Práve toto je vec, v ktorej zlyháva absolútna väčšina moderných smartfónov, vrátane ajfónov.
Zaujímavá je tiež hardvérová výbava telefónu. Len stručne:
Hlavná kamera: 12 MP, 4608 x 2592 pixels, autofocus, LED flash, Dual camera, geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR;
Video z hlavnej kamery: 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps
Webkamera: 2.1 MP
Procesory: 4-jadrový 1.8 GHz Cortex-A15 + 4-jadrový 1.3 GHz Cortex-A7 (dokopy 8 jadier)
Grafika: Mali-T628 MP6
Čipset: Exynos 5 Octa 5430
Pamäť: 32 GB ROM, 2 GB RAM, chýba slot na pamäťovú kartu
Operačný systém: Android 4.4.4 KITKAT + prostredie TouchWiz
Senzory: senzor zrýchlenia, gyroskop, krokomer, senzor tepu, kompas, proximity senzor (vypnutie displeja po priložení k uchu)