AUDIOTECHNIKA
Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom
Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).
3. novembra 2022
Erik Stríž, Hodnotenie, Používateľská recenzia, Recenzia, Stark, Stark Truune, Stark Truune 8, Stark Truune 80, Stark Truune Eight, Stark Truune Eighty, Test, Truune
Na prvom aj poslednom mieste je zážitok
Kedy ste naposledy ostali v nemom úžase z modernej elektroniky? Azda keď ste prvý raz videli film v 3D, vyskúšali virtuálnu realitu alebo mali možnosť nahliadnuť do zákulisia medicínskej praxe so všetkými tými skenermi a citlivými snímačmi. Keď ide o zvuk, tam ľudia obyčajne veľmi unesení nebývajú, pretože iba málokedy sa stretnú s kvalitou, ktorá by sa tak nápadne odlišovala od každodennej skúsenosti.
My, technologickí novinári, máme tieto hranice pre údiv ešte viac posunuté, pretože sa s tou vyššou kvalitou stretávame častejšie. Lenže to, čo sa podarilo slovenskému výrobcovi modelom reproduktorov Truune Eight (8), nechalo v takomto nemom úžase nielen všetky naše návštevy, ale tiež nás. Pritom zvonka by ste mimoriadne vlastnosti týmto reproduktorom asi nepripísali.
Čítajte našu recenziu reproduktorov Truune Eight (8) ďalej.
Truune Eight (8) – Technické údaje | |
Reproduktory |
|
Rozmery a hmotnosť | 390×215×275 mm (vך×h), 18 kg |
Zosilňovač |
|
Digitálny zvukový procesor | Sigma Delta 56-Bit s prepínateľným 10-pásmovým ekvalizérom |
High-End DAC | 1 x Wolfson WM8742 S / N ratio -123 dB |
Energetické nároky |
|
Konektivita |
|
Estetika, dizajn a funkcia v súlade
Minimalizmus a vysoká kvalita idú ruka v ruke, pretože čo je vysoko efektívne, to spravidla zanevrie na zbytočnú estetiku a uprednostňuje tú funkčnú. Je to prípad tohto audiosystému, ktorý vyzerá skutočne skôr nenápadne. Východisková hnedo-čierna alebo hnedo-béžová farebná schéma je doplnená o čierne alebo pestrofarebné kruhové kryty membrán reproduktorov, ktoré umožňujú poslucháčovi prispôsobiť vzhľad audiosystému interiéru. Všetky farebné varianty Truune Eight (8) nájdete tu.
Viac ani nepotrebuje, pretože solídny, funkčný a nadčasový dizajn sa hodí doslova všade – do moderného škandinávskeho interiéru, do retra zariadeného v štýle 80. rokov a tiež do neoklasicistického alebo s prvkami renesancie – tam sa síce moderná technika celkom nehodí, práve vtedy príde vhod uniformný vyladený vzhľad.
Dizajn, to ale nie je estetika, je to architektúra vnútorného vyhotovenia, spracovanie podstavcov, materiálové vyhotovenie a tiež ovládacie rozhranie. Tak napríklad bočné steny sú vyrobené z orechového dreva, podšívka je z ekologického zemiakového škrobu a aj ďalšie materiály sú považované za udržateľné a ekologické. Dotykový panel je zo skla, ktoré sa v prírode síce nerozloží nikdy, no dá sa plne recyklovať a neemituje žiadne nežiadúce častice.
„Zažite krásu čistého domáceho zvuku bez príkras, zbytočných doplnkov, alebo pozlátka diktovaného masami,“ tvrdí výrobca.
Jediným materiálom, o ktorom by mohol zákazník spočiatku zapochybovať, je použitá ekokoža. Je tenká a po odobratí krytov reproduktorov možno pozorovať určité nepresnosti v rezoch, ide však o detail, ktorý je pred očami skrytý.
Ekokoža má svoje priaznivé vlastnosti, a to predovšetkým malú hrúbku, dobrú tvárnosť pri lepení na rôznorodé povrchy a vysokú povrchovú odolnosť. Hlavný dôvod jej využitia je však v tom, minimalizuje zvukové odrazy z prednej strany reproduktora. Výrobca šikovne túto ekokožu umiestnil práve na miesta, kde by mohlo hroziť poškodenie, teda priamo na prednú stranu a na hranu, kde pri práci s dotykovým rozhraním položíte dlaň. Pripomeňme tiež dôležitú vec: ekokoža nie je syntetická koža známa ako koženka. Ide o moderný výrobok vytvorený spracovaním organickej kože, avšak bez potreby nadštandardnej starostlivosti, ktorú pravá koža vyžaduje.
Mimochodom, apel výrobcu na ekológiu je evidentný skoro v každom ohľade. Už samotné balenie s reproduktormi je minimalistické, až prekvapivo jednoduché a vyrobené z nelakovaného kartónu. Nie je dôvod ohurovať množstvom zbytočných grafík a plastov, keď to hlavné prekvapenie nastane po prvom inštalácii po spustení.
Prvé rozbalenie a spustenie
Keď si domov alebo do štúdia prinesiete Truune Eight (8), budete potrebovať asi 15 minút, kým celý set plne spojazdníte. Najlepšie je, keď na to nie ste sami, ale aj jednotlivec si s inteligentne vymysleným obalom vie poradiť. Kabeláž k audiosystému je veľmi jednoduchá – dvojmetrová napájací kábel, štvormetrový kábel prepájajúci oba reproduktory s nápadnou medenou farbou (ten napája energiou aj druhý reproduktor) a dvojmetrový optický kábel TosLink.
Truune Eight (8) vyniká svojou konektivitou, prekvapí však, že tu nie je AUX. Niekto by mohol namietať, že audio tohto rangu vyžaduje viac, no na druhej strane je tu aj bezdrôtový Bluetooth 5.0. Na zadnej strane hlavného reproduktora nájdete všetky konektory združené na jednom paneli. Nechýba ani optika, koaxiál či plnoformátové USB (snáď by bolo vhodné mať tu už aj USB-C).
Bez ohľadu na to, aký prehrávač pripojíte, vždy dostanete vynikajúci zvuk – dokonca aj vtedy, keď je zdroj kvalitatívne slabší, o zlepšenie sa postaraj technológie vnútri reproduktora, ktoré patria k audiofilnej špičke.
Sofistikované ovládanie cez sklený dotykový panel
Truune Eight (8) sa ovláda pomocou diaľkového ovládača – je jednoduchý, z plastu a s vysokými gumenými tlačidlami, ktoré podľa nášho názoru celkom nezodpovedajú charakteru týchto reproduktorov. Dotykové rozhranie na skle pôsobí veľmi sofistikovane a doslova nás bavilo. Panel neposkytuje žiadnu mechanickú alebo zvukovú odozvu na stlačenie, musíte sa preto pozerať na jednoduchý displej s animovanými textami.
Vlastne na reproduktoroch nie je ani jedno mechanické tlačidlo, čo má svoj zmysel – výrobca venoval veľkú pozornosť tomu, aby tu nebolo nič, čo by mohlo po rokoch spôsobovať nežiadúce vibrácie alebo zvuky. Aj podstavec je navrhnutý tak, aby úplne eliminoval akékoľvek takéto efekty.
Kvalita zvuku – tu sa ani nie je o čom baviť
Reproduktory ponúkajú vlastný ekvalizér s predvoľbami Relaxing a Studio a ďalšími profilmi, ktoré si používateľ nastaví sám. Pridanou funkciou je Bass Boost. Domnievame sa, že ekvalizér budú poslucháči riešiť skôr cez samotný prehrávač, ale každá možnosť vyladiť audio navyše sa cení.
Keď použijete kvalitný prehrávač, kvalitný vstup a kvalitný súbor s muzikou, ideálne bezstratový, máte šancu ohromiť samého seba i každého, kto si príde zvuk vypočuť. My sme ako prvý vyskúšali ten, ktorý je tu skôr iba doplnkom – Bluetooth. Nemáme však dôvody na kritiku, pretože schopnosť reprodukcie ďaleko presahuje rozsah tohto bezdrôtového spojenia a zdá sa, že vie tak zdôrazniť všetky detaily v pozadí, až nadobudnete pocit, že prehrávate cez optiku. Samozrejme, že pripojenie káblom bude to preferované, pre laika i amatéra však bude v kvalite reprodukcie rozdiel buď žiadny, alebo veľmi malý.
Truune Eight (8) sú pripravené na reprodukciou prakticky čohokoľvek, ale najviac sa priaznivé stránky jeho technologického zázemia prejavia pri počúvaní inštrumentálnej hudby a orchestra. Napriek jednoduchej konfigurácii reproduktorov môžete pri správnom postavení v miestnosti počuť všetky tie detaily, ktoré sú pri počúvaní cez mainstreamové slúchadlá a audiosystému dokonale skryté – a platí to ako pre stredy a výšky, tak pre nízke tóny.
Spočiatku sme mali dojem, že reprodukcia má tendenciu uprednostňovať práve nízke tóny, čo je dôsledkom ich schopnosti reprodukovať ich v mimoriadnej hĺbke. Zdanlivo akékoľvek odchýlky od toho, čo a ako máte záujem práve počúvať, viete razom vyriešiť cez ekvalizér.
V čom reproduktory vynikajú bez najmenších pochýb, je mohutnosť reprodukcie, enormne široký rozsah (technicky je to 40 Hz – 20 kHz) a tiež hlasitosť. Výrobca odporúča, aby mala miestnosť rozlohu 6 až 30 štvorcových metrov.
Počuli sme konštatovanie, že tento set za necelých päťtisíc eur má kvalitu reprodukcie na úrovni audiosystémov za 15-tisíc eur. Je to ambiciózne tvrdenie, no nebránime sa mu. Ide práve o výsledok použitia kvalitnej techniky vnútri. Ak vás zaujímajú ďalšie detaily o zákulisí a procese výroby Truune Eight (8) odporúčame prečítať si ich na oficiálnej stránke výrobcu v časti Quality.
Cena a dostupnosť
Zaplatiť za stereo reproduktory 4 740 eur sa môže zdať priveľa, lenže je potrebné uvedomiť, komu vlastne toto audio konkuruje. To nie sú žiadne všeobecne známe značky, ale tie preferované profesionálmi, ktoré sa používajú pri hudobnej produkcii.
Niet divu, že sa pre značku a jej reproduktory Truune Eight (8) a Truune Eighty (80) rozhodujú špičkoví hudobníci zo Slovenska. Vraj to niekoľkých dokonca podnietilo k návratu k počúvaniu vinylu.
My sme po návrate k nášmu tradičnému ozvučeniu mainstreamovou značkou v konfigurácii 5.1 cítili, akoby sme prišli o časť sluchu – zrazu sa zvuk, dovtedy hlboký a detailný, zdal chudobný, nevyvážený, s utlmenými detailmi. Takú silu má Truune Eight (8) – dramaticky vám zvýši štandard, že sa vám všetko ostatné bude zdať nedostatočné.
Produkty značky Truune si môžete zakúpiť cez internet, ale pri nákupe techniky s takouto hodnotou (technickou, finančnou i spoločenskou) chcete najprv audio počuť na vlastné uši. Slovenskú značku, ktorú založil Gabriel Stark, v súčasnosti nájdete v Bratislave, Košiciach a tiež v Prahe (adresy showroomov sú tu).
Pridanou hodnotou je záruka až 5 rokov. Ako nás ubezpečili ľudia zo značky, použitie ekologických materiálov, ako zemiakového škrobu, nemá vplyv na životnosť komponentov v domácom prostredí, preto má byť táto audiotechnika ambíciou stať sa niečím, čo sa bude po rokoch dediť ako majetok s vysokou hodnotou.