Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my
Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]
7. novembra 2022
AOC, AOC Q27 V5C, Hodnotenie, Monitor, Odporúčame, Recenzia, Test, Tip Redakcie
Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov.
Najnovšie sme otestovali 27-palcový monitor s označením AOC Q27 V5C. Zo samotného označenia vyčítate azda len veľkosť uhlopriečky a to, že patrí do modelového radu V5. Tento modelový rad vyniká hneď niekoľkými typickými vlastnosťami, na ktoré sa pri výbere niektorého z týchto modelov môžete vždy spoľahnúť. Ide o dizajn s minimálnymi okrajmi okolo obrazovky (hovorí sa mu už bezrámový, hoci rám tam ešte je), vynikajúca kvalita obrazu (naozaj, slovom skvelá) a elegantné kovové stojany. Niektoré modely ponúkajú aj webkameru s podporou rozpoznávania tváre Windows Hello, my sme testovali verziu bez nej.
Rozbalenie, montáž a prvé spustenie
27 palcov je už celkom slušná uhlopriečka a zodpovedá tomu aj veľkosť balenia. Nie je to však nič, čo by ste nezvládli preniesť aj v rukách, len tá hmotnosť je kvôli pevnému kovovému stojanu o niečo vyššia. Rozbalenie z krabice je tradične pracnejšie, pretože monitor je dôsledne zabezpečený pred poškodením. Pri rozumnom prevážaní v aute teda nehrozí poškodenie obrazovky ani pri prejazde cez väčšie nerovnosti, monitor je pred mechanickými vplyvmi v bezpečí.
Následná montáž je veľmi jednoduchá, spojíte tri komponenty a je to. Stojan sa skladá z dvoch častí, ktoré sa spájajú pomocou priloženej skrutky – na jej skrutkovanie tentokrát potrebujete skrutkovač, ale je priložený v krabici. Hmotnosť monitora vrátane stojana je 6,55 kg.
Prvé zapnutie prebieha rovnako pri každom inom monitore – stačí ho pripojiť k počítaču alebo inému zariadeniu, hoci aj k mobilu.
Na zadnej stene pod hranou je jeden konektor HDMI 2.0, ďalej jeden konektor DisplayPort 1.4 a tiež USB-C 3.2 (DP alt mode, upstream, max. 65 W). Ten slúži na prenos zvuku a obrazu a funguje naozaj spoľahlivo. Audio výstup je štandardný 3,5 mm jack a nachádzame tu aj štyri plnoformátové USB konektory, tri označené modrou a štvrtý žltou farbou. Zatiaľ čo pri hernom monitore AOC C 27G2 ZU sme poukázali na to, že vzhľadom na malú hrúbku monitora je adaptér externý a umiestnený na napájacom kábli, v prípade tohto monitora je všetko pekne skryté priamo za obrazom. Pod stolom tak nebudete musieť mať čiernu plastovú krabičku s adaptérom, čo nesmierne oceňujeme.
V balení spolu s nabíjacím káblom s adaptérom nájdete aj HDMI kábel a kábel USB-C. Kábel pre DisplayPort chýba, ale kto ho ešte používa, ten má zrejme doma odložený vlastný. To, že výrobca do balenia pridal aj USB-C, veľmi oceňujeme, pretože sa takto vyhnete prípadným omylom pri jeho nákupe – je známe, že všetky USB-C káble nemajú rovnakú funkciu a tie so schopnosťou prenášať obraz sú drahšie.
Rozlíšenie, jemnosť obrazu, kvalita obrazu
Monitor AOC Q 27 V5 C využíva obrazovú technológiu IPS s podsvietením WLED, ktorú môžeme právom považovať za to lepšie, čo sa dnes na trhu vyskytuje. Je pravda, že čierna farba nie je reprodukovaná skutočnou čiernou, ale skôr tmavou šedou, no všetky ostatné vlastnosti sú už priaznivé a z IPS vás nebudú bolieť oči.
Obnovovacia frekvencia je 75 Hz, odozva 4 ms, farebná hĺbka má 8 bitov a jas dosahuje 300 cd/m2. To sú všetko parametre zodpovedajúce cene. Prejavujú sa tak, že obraz je nádherne farebne sýty, prechody medzi farbami sú celkom plynulé, statický kontrast 1000:1 a dynamický kontrast 20M:1 pozýva na prácu s grafikou, ale aj k hraniu vizuálne náročnejších hier. Ak radi sledujete filmy vo vysokej kvalite, tento obraz bude na to dokonalý, pretože sa vyhýba akýmkoľvek neduhom typickým pre cenovo dostupnejšie monitory.
Pre väčšinu používateľov bude podstatnejšie, že obraz má rozlíšenie Quad HD, teda 2560×1440 pixelov, a pri pomere strán 16:9 má uhlopriečku 27 palcov (68,58 cm). Ak máte monitor položený na svojom pracovnom stole a ste od neho vzdialený menej ako jeden meter, budete mať dojem, že ide o gigantický obraz. Napokon, je to tak naozaj, veď takmer 70 centimetrov je už poriadny kus techniky. A to rozlíšenie je aj na takejto uhlopriečke tak jemné, že jednotlivé pixely budete rozlišovať iba pri detailnom blízkom pohľade.
Rozhodne oceňujeme antireflexný povrch obrazovky, ktorý rozširuje jeho využiteľnosť. Na tomto monitore môžete pokojne pracovať aj počas slnečného dňa a pritom na monitore stále vedieť čítať akýkoľvek obsah. Antireflexná vrstva si zaslúži pochvalu aj pre svoju vysokú účinnosť, pretože nie všetky monitory s takouto úpravou dosahujú rovnakých kvalít.
Napokon poukážme na široké pozorovacie uhly. Podľa údajov výrobcu to má byť až 178° v každom smere, v realite to bude o niečo menej, ale určite ide o trhový nadpriemer.
Funkcie monitora
Funkcie monitora môžeme rozdeliť na mechanické a softvérové.
Monitor zaberie na stole priestor 62×20 cm, výšku, sklon aj orientáciu si môžete podľa potreby prispôsobiť. Prechod z horizontálnej orientácie na vertikálnu nie je celkom triviálny, vyžaduje si naklonenie celej obrazovky, aby sa neodierala o stôl, ale na toto sa dá zvyknúť. Okrem základného stojana je možné monitor k PC pripevniť na stenu držiakom VESA. Samotný kovový stojan je však pekný kúsok techniky, ktorý s potešením necháte na stole a využijete ako odkladací priestor na mobil či slúchadlá.
Monitor má vstavané dva reproduktory, každý s výkonom 3 W a potešia solídnou reprodukciou, ktorá prekoná priemerné aj trocha lepšie notebooky. Zvuk má pomerne výraznú basovú zložku, ale v obmedzenom rozsahu a celkovo zvuk pôsobí trocha plocho. Domnievame sa, že kto sa rozhodne pre takýto monitor, bude počítať aj s malou investíciou navyše do kvalitnejšieho ozvučenia.
Schopnosť prenášať zvuk aj obraz vo vysokom rozlíšení cez USB-C nachádza uplatnenie v každodennom živote. Ak máte smartfón alebo tablet s podporou prenosu obrazu cez USB-C, môžete ho razom zmeniť na hernú konzolu, filmový prehrávač alebo čokoľvek iné, čo práve potrebujete. Ak ste technicky zdatnejší používateľ a svoj powerphone chcete používať ako pracovnú stanicu, s týmto monitorom to pôjde. Príkladom je platforma DeX, ktorá v kombinácii Galaxy Note20 Ultra a AOC Q 27 V5 C funguje jednoducho skvele a hlavne bezproblémovo – pripojíte kábel a už to ide.
Určitou poistkou proti bolestiam očí a hlavy je aj funkcia Flicker-free, ktorá obmedzuje kmitanie obrazu. Dôležitou funkciou k herným počítačom je presná synchronizácia obrazu s grafickými kartami AMD, FreeSync. Vo výbave monitora je aj špeciálne menu Game Settings s režimom Game Mode, v ktorom môžete využiť inteligentné funkcie ako Shadow Control, Low Input Lag, Overdrive či Dial Point. Zamrzí jedine to, že menu je animované, čo trocha zdržuje pohyb v ňom.
Pre ďalšie špeciálne potreby je možné využiť funkciu Picture Boost, ktorá umožňuje zvýrazniť alebo stmaviť používateľom nastavený výrez obrazovky. Je zábavné čítať na internete komentáre ľudí, ktorí nerozumejú tejto funkcii a považujú ju za akési dodatočné vylepšenie obrazu. Táto funkcia v skutočnosti nachádza uplatnenie vo veľmi špecifických prípadoch, keď používateľ potrebuje mať jasnejšiu alebo tmavšiu iba časť obrazovky a nevie alebo nechce to riešiť dodatočným softvérom. My sme síce pre ňu uplatnenie nenašli, ale veľmi dobre si vieme predstaviť, že si takto bude grafik simulovať zobrazenie na dvoch rôznych monitoroch.
Zhrnutie recenzie AOC Q27 V5C
- Počas testu sme ocenili predovšetkým vynikajúcu kvalitu obrazu a to, že 27″ obrazovka nespôsobuje bolesti očí a hlavy.
- Schopnosť zvládať náročnejšie vizuály považujeme za potvrdenú, monitor môžete pokojne používať aj na grafickú prácu.
- Antireflexná vrstva má priaznivý vplyv na každodennú skúsenosť, počas dňa nebadať ani najmenšie odlesky.
- Chýbajúce zakrivenie monitora na tejto uhlopriečke ešte nie je žiadny problém.
- Konektivita: niekomu môže chýbať druhý konektor HDMI, my sme ocenili podporu prenosu obrazu cez USB-C.
- Reproduktory by mohli mať o niečo bohatší zvuk.
- Cena monitora sa pohybuje okolo úrovne 330 €, čo považujeme s ohľadom na vlastnosti monitora za veľmi dobré ohodnotenie.
Na záver dodajme, že monitor nás natoľko presvedčil o svojich kvalitách, že sme sa rozhodli zadovážiť si ho aj k nám – ocenenie Tip redakcie pre monitor AOC Q27 V5C tak nadobúda na hodnote.