Horúca novinka od DJI
Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky
Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.
12. októbra 2022
DJI, DJI Mini 3 Pro, dron, Hodnotenie, Licencia na dron, Odporúčame, Odporúčané, Recenzia, Test
Ak ste sa už niekedy obzerali po kvalitnejšom a cenovo dostupnom drone, nepochybne ste objavili DJI Mini SE. Ide o malý dron renomovanej značky, ktorý vyniká svojou odolnosťou, kvalitným záznamom videa a základným funkciami s cenou okolo 300 eur. Ak ale chcete o niečo viac, napríklad funkciu aktívneho sledovania alebo prednastavené trajektórie pohybu, vtedy sa oplatí investovať trocha viac a zvážiť nákup horúcej novinky na trhu, DJI Mini 3 Pro. Jeho cena sa pohybuje na úrovni niečo vyššej ako 800 eur, ale hodnota, ktorú ponúka, je mimoriadna.
Cestovatelia, predajcovia nehnuteľností, stavebníci, športovci, motoristi, dokumentaristi a mnohí ďalší sú ideálnou cieľovou skupinou tohto malého dronu. Je ľahký, používa sa celkom intuitívne, má vstavané ochrany brániace jeho poškodeniu a čo je hlavné, dokáže vás sledovať počas chôdze, behu i jazdy na motorke.
Vyskúšali sme dron DJI Mini 3 Pro, aby sme zistili, či je pre nás vhodný ako prvý dron do redakcie, ak pracujeme prevažne jednotlivo a nie sme profesionálni používatelia dronov.
Lietajte aj bez licencie
Celkom prvá vec, ktorú je potrebné uviesť, je to, že napriek mimoriadnym funkciám a kvalite obrazu nie je potrebné na tento dron žiadne registrácie či povolenia. Práve preto má hmotnosť len 249 gramov, čo je o gram menej ako maximálna povolená hmotnosť neregistrovaných dronov v zahraničí, napríklad v USA. Takéto drony nie sú považované za nebezpečné a teda ich môžete pokojne vziať so sebou na dovolenku a tam tvoriť pekné zábery, ale pracovať s nimi aj na Slovensku.
U nás platia pravidlá používania UAS (platné od 31.12.2020) a registrovať sa má každý, kto prevádzkuje drony, ktoré sú ťažie ako 250 gramov alebo sú vybavené kamerou. Prakticky táto povinnosť teda platí pre každého. Mali by si preto zapamätať najmä dve povinnosti – lietať s dronom iba v lokalitách, ktoré majú neriadený vzdušný priestor a nie nad davom ľudí, nezachytávať osobné údaje a stúpať do maximálnej výšky 120 metrov.
Pamätajte však na to, že ak si dron mienite zadovážiť preto, aby sme ponúkali jeho služby komerčne, musíte absolvovať skúšku pre získanie licencie pilota dronov na Dopravnom úrade a byť držiteľom platného povolenia na lietanie tzv. lietadla spôsobilého lietať bez pilota.
Obsah balenia a prvý štart
Nízkej hmotnosti zodpovedajú aj malé rozmery, dron v zloženom stave môžete nosiť v malom ruksaku aj s diaľkovým ovládačom. Keď rozložíte ramená s vrtuľami, stále sú rozmery natoľko kompaktné, že nie je problém prenášať ho v ruke alebo takto preniesť v ruksaku.
Takisto samotná krabica s dronom je pomerne malá, nájdete v nej pritom okrem samotného dronu a ovládača aj potrebnú kabeláž na prepojenie ovládača so smartfónmi. Sú tu konektory microUSB, USB-C aj konektor pre aktuálne generácie iPhone.
Prvý štart vám síce chvíľu potrvá, ale po niekoľkých pokusoch už budete logike rozkladania aj zapínaniu a pripájaniu pristupovať už celkom automaticky. Podstatné je osvojiť si niekoľko úkonov: dron aj ovládač zapnete stlačením vypínacieho tlačidla a jeho následným podržaním. Vtedy by ste už mali mať pripojený ovládač k mobilnému telefónu cez kábel a mať ho nasadený v integrovanom stojane. Dobrou správou je, že sa do tohto stojana zmestí aj veľký 7-palcový smartfón Galaxy Note20 Ultra s obalom, takže s ostatnými telefónmi nebude žiadny problém. V telefóne musíte mať nainštalovanú potrebnú aplikáciu, v prípade Androidov ide o DJI Fly. Tu som zaznamenal menšie problémy, pretože aplikácia nie je oficiálne dostupná na slovenskom Google Play pre smartfóny so systémom Android 12. Dostupné sú alternatívy, ako DJI Pilot či DJI GO, lenže na Androide 12 sa nedali spustiť. Skrátka, musel som si na internete nájsť inštalačný súbor APK na internete a inštalovať ten s rizikom, že všetko nemusí fungovať korektne.
Toto by DJI malo opraviť čo najskôr.
Napokon všetko fungovalo tak, ako malo a pripojenie k dronu, ako aj jeho ovládanie, už boli bezproblémové.
Kvalita záznamu a režimy
Čo sa týka kvality fotoaparátu, je tu 1/1,3-palcový snímač s clonou f/1,7 a kvalita videa a fotografií je špičková. Zaznamenáva 4K 60fps video a dokáže zachytiť 48-megapixelové RAW alebo JPG snímky, čo je výrazné zlepšenie oproti Mini 2, ktoré bolo obmedzené na 4K 30fps video. Osobne ma potešilo, že bez ohľadu počasie a svetlo boli denné zábery ostré, vysokokvalitné a so živými farbami. Nie je to ešte kvalita dronov vyššej kategórie, ako Mavic 3, ale ako začiatočník či stredne pokročilý budete rozhodne spokojný používateľ.
Chce to cvik vedieť dronom vo vzduchu pohybovať, naučiť sa významy režimov Cine, Normal a Sport a hlavne aktivovať funkciu Active Track, čo je aktívne sledovanie objektu, ktorý ste predtým označili na displeji. Aby to bolo možné, musíte najprv nastaviť nižšiu kvalitu videa ako maximálnu možnú, dovtedy vám bude dron len vykazovať chybovú hlášku.
Keď ale kvalitu videa znížite (stále je dosť vysoká aj na veľkú projekciu) a funkciu rozbehnete, bude vás naozaj tešiť. Z technologického hľadiska ide o malý zázrak, že takto malé zariadenie je schopné aktívne vás sledovať počas chôdze, behu či pomalšej jazdy, ale aj sa vyhýbať prekážkam. Podobne ma fascinuje aj naša robotická kosačka.
Za túto schopnosť patrí značke DJI veľké uznanie, pretože nejde len o vyhýbanie sa stĺpom a stromom, ale aj káblom natiahnutým vo výške, tenkým konárom a dopravným značkám na tenkých kovových tyčiach – šanca, že tento dron ostane zaseknutý niekde vysoko na strome, je tak celkom malá. Podľa mnohých je DJI Mini 3 Pro najlepším FPV dronom vôbec, a to práve s ohľadom na jeho malé rozmery, hmotnosť a automatizované sledovanie objektov.
Funkcia aktívneho sledovania objektu Active Track však nie je spoľahlivá na 100 percent. Počas chôdze a behu bol za mnou dron zavesený prakticky neustále, ale akonáhle som nasadol na motorku a išiel rýchlosťou asi 30 km/h, z času na čas ma dron prestal rozpoznávať a ostal na jednom mieste. Všimol som si to až po chvíľke jazdy a na vzdialenosť 20 metrov už dron vo vzduchu vôbec nevidíte, takže som vytiahol z ruksaku ovládač a pomocou neho som dron naviedol až k sebe. Toto ostávanie na mieste sa zopakovalo viackrát, aj keď som dronu ako objekt sledovania nastavil nielen seba, ale celú motorku. Ak ste teda vášnivý motorkár alebo autíčkár a dúfate, že vás tento dron bude nahrávať samočinne aj pri mestskej rýchlosti, zmiernite svoje očakávania, možno vás sklame.
Samotný dron dokáže lietať rýchlosťou 57 km/h.
Nie je to však len aktívne sledovanie pohybujúce sa objektu, čo si typický používateľ tohto dronu obľúbi. V rovnakej miere nájde využitie aj pre predvolené scénické režimy MasterShots, ktoré definovaným pohybom letia okolo zvoleného objektu a udržiavajú ho vždy v strede záberu. Po tom, čo dron vykoná niekoľko sekúnd trvajúcu nahrávku, vráti sa presne na miesto štartu, takže ho určite nestratíte.
O tom, ako fungujú tieto inteligentné režimy, sa najviac dozviete z tohto inštruktážneho videa od DJI:
Bezpečnosť? Dron dáva pozor sám, ale vysoká odolnosť má význam tiež
S nízkou hmotnosťou súvisí aj väčšia citlivosť dronu na poveternostné podmienky. Vo vetre sa dokáže slušne rozhúpať, avšak systém automatickej stabilizácie dronu a ďalej automatická stabilizácia kamery sú natoľko účinné, že na videu nie sú žiadne otrasy. Doslova žiadne, až to vyzerá neuveriteľne, keď na displeji mobilu vidíte dokonale hladký obraz aj napriek tomu, že na vlastné oči sledujete dron zmietajúci sa vo vetre.
Pri drone, ktorý stojí takmer tisíc eur (resp. s príplatkovými možnosťami už cena kompletu túto cenu presahuje), je najväčšou obavou jeho strata. Ako používateľ, ktorý už raz jeden dron stratil, som toho obával ešte o niečo viac. Drony od DJI, vrátane Mini 3 Pro, majú preto vstavané ochranné systémy, aby predišli strate. V prvom rade je pre bezpečné vzlietnutie potrebná dostatočne presná lokalizácia – ak nie je dostatočná, dron vás na to upozorní hláškou na displeji ovládača alebo smartfónu. Význam tejto lokalizácie pri štarte je aj ten, že keď sa vám dron stratí z dohľadu, jednoducho ho vrátite na miesto štartu stlačením príslušného tlačidla a na toto miesto sa vráti aj v prípade, že mu dochádza energia v batérii. Druhé uplatnenie potom lokalizácia nachádza pri spomenutých MasterShot režimoch.
Okrem toho Mini 3 Pro sleduje aj svoje blízke okolie a akonáhle sa v jeho blízkosti nachádza potenciálne nebezpečný objekt, upozorňuje na to vizuálne aj akusticky.
Praktickou funkciou je tiež upozornenie na nebezpečné lokality. Dron som testoval v okolí Ivanky pri Dunaji, preto ma dron upozornil na to, že sa nachádzam v zóne blízkej letisku. Používateľovi by sa tak nemalo stať, že nechtiac použije dron v lokalite, v ktorej tieto zariadenia lietať nesmú:
DJI Mini 3 Pro: Plusy | Mínusy |
|
|
Screenshoty z videí zhotovených na DJI Mini 3 Pro: