Test Epson EH-TW650: Lepší projektor už ani nepotrebujete
Má rozlíšenie Full HD, ohromný jas a premieta do uhlopriečky až 7,6 metra.
Na začiatok nie je potrebných veľa údajov. Stačí vedieť, že má rozlíšenie Full HD, ohromný jas a premieta do uhlopriečky 7,6 metra. S týmto spravíte kino u seba na záhrade aj pre celú ulicu.
Projektory sú ešte aj v roku 2018 považované za niečo nezvyčajné, dokonca prepychové. Keď má niekto doma projektor, zvyčajne si to spájame s jeho lepším vkusom na filmy a záujmom o vysokú kvalitu ich sledovania. V skutočnosti moderné projekty nie sú ani drahé, ani prepychové, tie lacnejšie dokonca ponúkajú nižší komfort sledovania filmov ako bežné televízory, pretože sú hlučné a sú s nimi starosti.
Nie je to však problém projektora Epson EH-TW650. Jeho nastavenie zvládne aj dokonale neskúsený používateľ, hluk ventilátora je zo vzdialenosti aspoň jeden meter zanedbateľný (37 dB) a obraz je pritom neskutočný. Cena projektora síce nie je zanedbateľná (~550 eur), ale ukážte mi iný projektor v tejto hodnote od etablovanej značky s porovnateľným obrazom! Veľa ich nenájdete – teda ak vôbec.
Tými hlavnými dôvodmi, prečo by ste mali nakupovať práve u Epsonu a nie na e-shope s cenovo dostupnými čínskymi projektormi, je bezpečnosť, homologizácia pre európsky a slovenský trh, možnosť servisovania, reklamácií a v neposlednom rade imidž značky, ktorá v posledných rokoch výrazne postúpila na kvalite.
Prvé rozbalenie a nastavenie
Epson EH-TW650 sa dodáva v pomerne rozmernej krabici, samotný projektor pritom váži iba 2,7 kilogramu a jeho rozmery sú skôr kompaktné (302 x 252 x 92 mm). Prvé vybalenie z krabice, následná inštalácia a spustenie sú otázkou niekoľkých minút.
Podobne ako na iných projektoroch, aj na Epsone nájdete pomerne pestrú paletu konektorov na zadnej strane, popri tomto štandarde je EH-TW650 vybavený aj Wi-Fi pripojením (802.11b/g/n). To oceníte asi najviac, pretože umožní bezdrôtové posielanie obrazu, čo odbremeňuje používateľa od problémov spojených s organizáciou káblov. To sa píše v popisoch produktu v e-shopoch, v skutočnosti je to ale vskutku zásadné vylepšenie, ktoré doslovne i prakticky zlepšuje skúsenosť s projektorom. Nemenej dôležitou vecou je prítomnosť USB konektorov typov A a B (klasický formát USB kľúča).
Premietaný obraz
Epson EH-TW650 využíva technológiu 3LCD, ktorej devízou je schopnosť prepúšťať až trikrát viac jasu, ako to umožňovali niektoré staršie projektory. Okrem toho eliminuje vznik takzvaných dúhových efektov, ktoré vznikajú pri niektorých projektoroch s DLP technológiou. Bez ohľadu na to, či ide o farebnú alebo bielu projekciu, svetelný výkon dosahuje až 3100 lúmenov, čo je dostatok aj pre denné premietanie. Na premietanie počas dňa je potrebný svetelný výkon aspoň 2700 lúmenov. V úspornom režime má projektor výkon 1925 lúmenov, obraz je vtedy stále pozoruhodný. Kontrastný pomer medzi čiernou a bielou preto dosahuje až 15 000:1.
Čísla sú to zaujímavé, lenže osobná skúsenosť je naozaj prekvapujúca – okamžite po zapnutí premietania sa aj dokonale tmavá miestnosť rozžiari, vysoký jas umožňuje premietať na menej kvalitné plochy, pretože aj drobné nedokonalosti presvieti. Ak sa vám už popri investícii do projektora nechce investovať do nákupu plátna, vystačíte si aj s čistou bielou stenou.
Výkon projektora je pozoruhodný a núti zamýšľať sa nad tým, či toho svetla nie je priveľa. S výkonným Epsonom môžete obraz natiahnuť až na 7,6-metrovú uhlopriečku (300″) a bez starostí premietať film hoci aj celej rodine a susedom na záhrade.
Ak trocha znížime nároky na kvalitu obrazu, môžeme uvažovať aj o využití tohto projektora na video mapping na budovách. Tam už síce prichádza na rad potreba rozlíšenia 4K a laserovej techniky projekcie, pre začínajúceho nadšenca však bude aj EH-TW650 vhodným štartovacím projektorom.
Výrobca hovorí o životnosti premietacej technológie 4500 až 7500 hodín, čo predstavuje v lepšom prípade 11 rokov každodenného sledovania filmov.
Dôležité a zaujímavé funkcie
Nastavenie tvaru a rozmerov premietaného obsahu je pohodlné, slúžia na to posuvné ovládače na hornej stene zariadenia. Prítomná je automatická lichobežníková korekcia a tiež manuálne nastavenie horizontálneho a vertikálneho lichobežníka. Skvelou funkciou je Quick Corner, čo je manuálne nastavenie každého rohu obrazu.
iProjection je platforma pre zdieľanie obrazu pre široké spektrum produktov. Napríklad do mobilu si môžete nainštalovať aplikáciu s týmto názvom a prostredníctvom nej posielať obraz do projektora prostredníctvom Wi-Fi. Prvé nastavenie vám síce zaberie niekoľko minút a možno vám naštrbí nervy, ale v konečnom dôsledku získate možnosť premietania vlastných fotiek a filmov priamo z mobilu alebo tabletu. Aplikácia sa dá nainštalovať na Chromebook, iOS aj Android, ale aj pre Mac a tiež pre Windows.
Vzduchový filter (AIR FILTER – ELPAF32) stojí na stránke Epsonu nemalých 22,46 €, ale bráni usadzovaniu prachu a nečistôt v projektore. Ten prvý, ktorý nájdete v krabici spolu s projektorom, by vám mal vydržať dlhé mesiace, v lepšom prípade i roky.
Zámok Kensington je súčasťou tela projektora a slúži na to, aby ste ho zaistili pred prípadnou krádežou. Doma toto síce nevyužijete, ale ak chcete kúpiť projektor do reštaurácie alebo do iného verejného priestoru, budete si môcť byť o niečo istejší.
Automatické farebné režimy: Kino, Dynamické, Hra, Jasné kino