Počítač v aute: Signály, ktoré vás včas upozornia na možné poruchy
Výrobcovia každý rok inštalujú do automobilov najnovšie systémy a funkcie, ktoré majú svoje vlastné indikátory a je dosť ťažké im porozumieť. Okrem toho na autách od rôznych výrobcov môže mať tá istá funkcia alebo systém viac významov. Aby to neohrozilo vaše auto a jeho stav v tej najnevhodnejšej chvíli, máme pre vás menší prehľad. Niekoľko […]
Výrobcovia každý rok inštalujú do automobilov najnovšie systémy a funkcie, ktoré majú svoje vlastné indikátory a je dosť ťažké im porozumieť. Okrem toho na autách od rôznych výrobcov môže mať tá istá funkcia alebo systém viac významov. Aby to neohrozilo vaše auto a jeho stav v tej najnevhodnejšej chvíli, máme pre vás menší prehľad.
Niekoľko tipov, ako zistíte, kedy je čas na kontrolu a opravu auta.
Prečo majú výstražné indikátory rôznu farbu?
Výrobcovia automobilov vybavili vozidlá dokonalými súčiastkami, vďaka ktorým tieto stroje fungujú bez najmenších problémov. Ako to už ale chodí, vplyvom rôznych faktorov sa aj ten najsilnejší stroj časom opotrebuje a prestane plniť svoje funkcie tak ako na samom začiatku.
Vidieť do vnútra auta nemôžete, preto je celý systém prepojený s centrálnou riadiacou jednotkou, ktorá v prípade poruchy hlási problém. A práve toto hlásenie je zaznamenávané nielen pomocou rôznych ikon a indikátorov na palubnej doske, ale aj ich farieb.
Ak napríklad na prístrojovej doske nevidíte červený symbol alebo ikonu, ale napríklad zelenú alebo modrú farbu, potom vaše auto s najväčšou pravdepodobnosťou stále funguje normálne a môžete bezpečne pokračovať v jazde.
Ak sa na tomto paneli objaví červený symbol, elektronický systém auta vás vopred upozorní na možný vážny problém.
Ak sa na prístrojovej doske objaví žltý alebo oranžový symbol, auto vás zároveň upozorní, že stroj môže vyžadovať údržbu, kompletnú diagnostiku riadiacej jednotky alebo opravu.
Naučte sa svoje auto počúvať
Nielen varovné signály na palubnej doske vždy hlásia možnú poruchu v systéme a potrebu dôležitej reaktivácie airbagu. Používanie vozidla je ako vzťah, v ktorom je dobré sa naučiť vedieť navzájom počúvať. Vedieť si včas všímať, čo vám auto svojím nezvyčajným zvukom chce „povedať“.
Hluk pri zvyšovaní rýchlosti auta môže signalizovať problémy s kolesami alebo motorom. Veľmi častým dôvodom hluku vozidla, ktoré nesúvisia s otáčkami motora a rýchlosťou, signalizujú problémy s pružením.
Občas je dôležité prekontrolovať všetky časti vozidla, čím sa vyhnete ich predčasnému opotrebeniu. Treba dbať aj na vaše jazdné vlastnosti a vždy zvoliť cestu, ktorá nebude pre tento silný stroj problémom a ohrozením.
Zdroj obrázka: one photo/Shutterstock.com