…s dvoma produktovými tipmi v rôznych cenových kategóriách…
Päť tipov na výber slúchadiel na šport
Patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí s nástupom jari vybiehajú na outdoorové bežecké trasy? Alebo sa práve vo fitku pripravujete na letnú plavkovú sezónu? Takmer pri všetkých individuálnych športoch pomáha hudba prekonať vyčerpanie, chytiť druhý dych a docieliť vyššie výkony. K tomu je potrebné správne zvoliť nielen playlist, ale aj slúchadlá. Tu nájdete niekoľko konkrétnych tipov na výber slúchadiel vhodných pre šport.
Pevné uchytenie v ušiach
Pokiaľ budete mať pocit, že sa slúchadlá pri behu uvoľňujú a každú minútu ich budete zastrkávať späť do uší, nebude pre vás motiváciou žiadna hudba. A to nehovoríme o situácii, keď naozaj vypadnú. Pravidlo číslo jedna teda znie: slúchadlá musia v ušiach držať pevne aj pri behu a otrasoch. Na šport sa každopádne hodí najviac špunty – malé slúchadlá zakončené silikónovými koncovkami. Poobzerajte sa po takých, ktoré majú rozšírený spôsob uchytenia do uší. Niektoré z nich, ako napríklad Energy Earphones Sport 1+, to riešia pomocou prvkov vedených okolo uší podobne ako obrúčky okuliarov. Iné využívajú na to, aby sa do ušnice doslova zaskrutkovala, doplnkové silikónové koncovky. Týmto smerom sa vydávajú napríklad Bose QuietComfort Earbuds II – slúchadlá často označované ako model s najlepším potlačením zvukov z okolia vôbec (ANC).
Kvalitný zvuk = lepšia motivácia
Kvalita zvuku hrá pri slúchadlách kľúčovú úlohu. Predstavte si rozdiel v počúvaní svojej obľúbenej pesničky zo špičkového reproduktora alebo zo malého rádia. A navyše, intenzita zážitku z počúvania hudby má pri športe priamy vplyv na motivačný efekt. O precíznosti reprodukcie bohužiaľ nepovie nič moc technické parametre. Kvalita je samozrejme otázkou osobných priorít a nárokov, avšak všeobecne platí, že hudbu budete najlepšie vnímať, keď bude reprodukcia všetkých frekvencií vyrovnaná av nahrávke budete počuť všetko, čo do nej dali jej tvorcovia. Príliš „prebasované“ slúchadlá môžu znieť na prvý pohľad pôsobivo, ale ich zvuk čoskoro omrzí. Dobré je siahnuť po overenej značke, pozrieť sa na dôveryhodné recenzie, alebo úplne najlepšie – slúchadlá si vyskúšať. Ideálna je tiež možnosť porovnania zvuku slúchadiel rôznych cenových kategórií. Faktom je, že cena drahších značkových slúchadiel je spravidla opodstatnená kvalitou. A práve pri malých slúchadlách do uší, ktoré obsahujú miniatúrne reproduktory, je rozdiel v kvalite reprodukcie výraznejší ako pri veľkých modeloch.
Bezdrôtové modely sú pohodlnejšie, ale môžu sa vybiť
Rebríček popularity vedú dnes jednoznačne bezdrôtové slúchadlá. Na trhu sú buď v prevedení „true wireless“ alebo s krátkym káblom spájajúcim za krkom pravú a ľavú časť. Voľba je čisto na vás, avšak komfortnejším riešením sú absolútne bezdrôtové modely. Používate slúchadlá počas dňa a po návrate z práce si chcete zabehať? Potom je pre vás dôležitým parametrom ich výdrž na batérie a možnosti rýchleho nabitia. Dobré je, keď vydrží hlasno hrať bez dobíjania aspoň 6 hodín, ako napríklad spomínaná Bose QC Earbuds II (aj so zapnutým systémom ANC).
ANC áno alebo nie?
Aktívne potlačenie okolitých ruchov je vynikajúca vec, ktorá pomáha vytvoriť aj na rušnej ulici vynikajúce podmienky na počúvanie av kancelárii pomáha vďaka izolovaniu nežiaducich zvukov v sústredení. Pri vonkajšom behu môže ale ANC spôsobiť „prepočutie“ prechádzajúceho auta alebo cyklistu. Pre outdoorový šport sú preto vhodnejšie slúchadlá, ktoré umožňujú vnímať aspoň do určitej miery okolie. Buď také, ktoré ANC nemajú, prípadne ho dokážu regulovať, vypnúť alebo ešte lepšie slúchadlá ponúkajúce transparentný režim umožňujúci dočasné vpustenie zvukov zvonku do uší (to sa hodí aj pri komunikácii s ľuďmi bez nutnosti skladania slúchadiel). Posledne menované sú najuniverzálnejšie.
Zamerajte sa na odolnosť
Čomu by ste mali venovať pozornosť, je odolnosť a kvalita. Podobne ako je kvalitné prevíjanie elektromotorov – aj tu treba brať zreteľ na kvalitu. Pri športe sa totiž budete potiť a keď budete behať vonku, môže začať pršať (a nie málo). K reproduktorom ani k elektronike slúchadiel sa ani v týchto prípadoch nesmie dostať ani kvapka vody. Pokiaľ sa to stane, „neodídu“ väčšinou hneď, ale zanechá to na nich negatívne následky. Pri väčšine slúchadiel býva uvedená hodnota ich odolnosti, ktorú určuje stupnica „IP“. Chcete sa v nej orientovať? Za písmenami „IP“ by mali byť uvedené dve číslice – prvá označuje stupeň ochrany proti vniknutiu pevných častíc (piesok, špina, jemný prach) a druhá určuje odolnosť voči vode. Niekedy je jedna z číslic nahradená písmenom „X“, čo znamená, že produkt nebol v tejto kategórii testovaný. Tu je zjednodušené vysvetlenie vodeodolnosti:
IPX0: Produkt není voděodolný.
IPX1 – IPX4: Produkt může být vystaven padajícím kapkám vody, případně i stříkající vodě (dle stupně).
IPX5 – IPX6: Produkt odolá proudu nízkého či vysokého tlaku vody. Lze ho považovat za „voděodolný“.
IPX7 – IPX8: Produkt vydrží dočasné ponoření do vody, je „vodotěsný“.
IPX9: Při ponoření odolá produkt vysokému tlaku vody.
Produktové tipy sluchátek vhodných na sport:
Levná sluchátka – Energy Sistem Earphones Sport 1+ Bluetooth (399 Kč)
Designově i cenově atraktivní sportovní bezdrátová sluchátka Energy Sistem Earphones Bluetooth Sport 1+ jsou osazena výkonnými 13mm reproduktory a jejich baterie jim dává dostatek energie až na 8 hodin provozu na jedno nabití. K telefonu se připojují pomocí s Bluetooth 5.1 a kvalitní vestavěný mikrofon umožňuje i funkci handsfree hovorů. Sluchátka vydrží postříkání vodou a díky systému Secure-Fit zahrnujícímu měkké silikonové koncovky a speciální „obroučky“ nevypadnou z uší ani při běhu v terénu. Na trhu jsou ve třech barvách – černé, bílé a „ocean“.
To nejlepší – Bose QuietComfort Earbuds II (7 690 Kč)
Sluchátka pro ty, kteří chtějí nejen po zvukové stránce to nejlepší. QC Earbuds II je nejnovější generace absolutně bezdrátových sluchátek Bose s excelentní reprodukcí i provedením, individuální optimalizací reprodukce pro každé ucho a podle mnoha recenzí nejlepším aktivním potlačením okolních ruchů (ANC) na světě – jeho úroveň lze plynule upravovat a ANC nabízí i transparentní mód Aware. Sluchátka si vždy při nasazení změří akustické vlastnosti zvukovodu konkrétního ucha a přizpůsobí jim reprodukci. Vynikají jedinečnou kvalitou zvuku i handsfree hovorů v rušném prostředí a nabízí odolnost vůči vodě IPX4. Každý „špunt“ váží méně než 7 gramů, na jedno nabití hrají sluchátka až 6 hodin a baterie vestavěná v pouzdře připojitelném přes USB-C umožňuje jejich další trojnásobné dobití. Velmi pevné, a přitom pohodlné uchycení v uších i při aktivním sportu zajišťuje systém dvou samostatných silikonových částí – koncovek do uší a pásku, pomocí kterého se sluchátka „zašroubují“ do ušního boltce. S využitím aplikace Bose Music lze otestovat optimální utěsnění v uších a správný výběr koncovek, což přispívá k lepšímu zvuku i ANC.