Mobilný Rozhlas zamieril na Slovensko
Slovenská jednotka v chytrej obecnej komunikácie Mobilný Rozhlas, prichádza na Slovensko, do dvoch rokov tu chce mať až 20% zapojených obcí.
Najväčšia česká platforma pre chytrú obecnú komunikáciu Mobilný Rozhlas zamierila na Slovensko. Bude tu pôsobiť pod značkou Mobilný Rozhlas a v prvej fáze sa usiluje o zapojenie zhruba dvoch desiatok samospráv, vrátane krajských miest. Ako prvý Mobilný Rozhlas spustili západoslovenské Topoľčany, ktorým sa počas jediného týždňa podarilo zapojiť do systému cez 1100 obyvateľov, teda takmer 10% domácností. Do dvoch rokov by mal Mobilný Rozhlas rád zapojenú až pätinu miest, jednať chce tiež priamo so štátnymi inštitúciami a kraji.
Slovensko sa stáva prvou destináciou zahraničnej expanzie Mobilného Rozhlasu. Okrem Topoľčian sú v prvej fáze rokovaní ďalšie dve desiatky slovenských miest vrátane krajských metropol. Samosprávam ponúkne Mobilný Rozhlas všetky funkcie, s ktorými môžu pracovať i obce v Čechách. Okrem samotného jadra ekosystému s databázou SMART kontaktov, je tu možnosť využívať celý rad kanálov pre informovanie obyvateľov od SMS a hlasových správ pre nevidiacich a slabozrakých, po hromadné maily alebo správy v aplikácii. Pre zber spätnej väzby sú určené mini referendá, ankety alebo napríklad moduly pre participatívne rozpočty či tvorbu pocitových máp.
Aj na Slovensku je teraz možné využívať aplikáciu Mobilný Rozhlas (v Česku distribuovaná ako Mobilné Rozhlas / Zlepšime Česko), ktorá slúži pre nahlasovanie občianskych podnetov, ktoré majú samosprávy v systéme spravovať. Občanov je tak možné zapojiť do celého radu participatívnych aktivít, ako sú hlásenia, ktoré miestnym samosprávam pomáhajú riešiť lokálne problémy. Podobne ako v Česku, aj na slovenskom Mobilné Rozhlas pripravuje spoluprácu priamo s kraji či štátnymi inštitúciami.
Rýchlosť, s akou sa Topoľčanom podarilo do systému zapojiť prvé domácnosti, dobre ilustruje záujem o chytrú komunikáciu na Slovensku. Týždeň od spustenia služby do systému Mobilný Rozhlas, sa zaregistrovalo vyše 1 100 občanov. To je zhruba 10% domácností z celej obce, ktorá má 26 000 obyvateľov.
„Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo odštartovať zahraničnú expanziu Mobilného Rozhlasu. Môžeme ponúknuť obrovské skúsenosti načerpané pri niekoľkoročnom pôsobení v Českej republike, kde sa do systému zapojilo už 250 000 obyvateľov, ktorí sa chcú aktívne podieľať na rozvoji miesta, kde žijú, „uviedol Ondřej Švrček, autor projektu Mobilné Rozhlas. „Je skvelé, že prvým zahraničným partnerom sa stali práve Topoľčany, ktoré sú vďaka elánu vedenie mesta tým správnym miestom pre štart Mobilného Rozhlasu na slovenský. Desať percent takmer ihneď zapojených obyvateľov – v očiach starostu tiež aktívnych voličov, s ktorými môže samospráva komunikovať v reálnom čase a zapájať ich do rozhodovania, je skvelý výsledok. “
Hoci je Mobilný Rozhlas vyvíjaný v Brne, na jeho rozvoji sa podieľa aj celý rad špecialistov práve zo Slovenska. Aj na tom bude projekt pri svojej expanzii veľa stavať.
„V centrále Mobilného Rozhlasu máme v tíme veľmi silné slovenského zastúpenia. Preto ma teší, že sa rozrastáme aj na mojej rodnej Slovensko. Topoľčany mali enormný záujem o to byť prvým mestom, kde Mobilný Rozhlas zavedieme, a je skvelé, s akou vervou k spolupráci pristúpili, „dodal Ivan Kosturák, zástupca konateľa a vedúci technického oddelenia.
V Česku je Mobilný Rozhlas najrozšírenejšou platformou pre chytrou komunikáciu miestnych samospráv s občanmi. Využíva ho asi 530 z celkom 6400 českých obcí a zapojené je do neho celkovo 250 000 obyvateľov. Samosprávam, ale tiež napríklad krajom, ponúka kompletné ekosystém pre chytrou komunikáciu. Tá umožňuje komunikovať s obyvateľstvom v reálnom čase a vďaka varovným správam ponúka ochranu pred potenciálnym nebezpečenstvom či prírodnými katastrofami.