IBM a Ericsson spolupracujú na dizajne antény pre 5G siete
Ericsson a IMB oznámili spoluprácu na spoločnom výskume sfázovaných anténnych sústav pre 5G siete. Tieto technológie prinesú spotrebiteľom omnoho vyššie dátové rýchlosti, ako je tomu dnes. Producenti mobilných zariadení sa pretekajú v tom, kto ponúkne najnovšie aplikácie či funkcie, zároveň sa v našich pracovných či súkromných životoch stále viac udomácňujú bezdrôtové M2M technológie. V takomto prostredí môžu operátori očakávať rapídny […]
Ericsson a IMB oznámili spoluprácu na spoločnom výskume sfázovaných anténnych sústav pre 5G siete. Tieto technológie prinesú spotrebiteľom omnoho vyššie dátové rýchlosti, ako je tomu dnes.
Producenti mobilných zariadení sa pretekajú v tom, kto ponúkne najnovšie aplikácie či funkcie, zároveň sa v našich pracovných či súkromných životoch stále viac udomácňujú bezdrôtové M2M technológie. V takomto prostredí môžu operátori očakávať rapídny nárast v dopyte po dátach a frekvenciách. Podľa júnového vydania správy Ericsson Mobility Report narastie mobilná dátová prevádzka do roku 2019 desaťnásobne. Naviac, 200 miliónová armáda M2M zariadení z konca roka 2013, narastie troj- až štvornásobne – a to ešte predtým, než 5G vôbec príde.
Ericsson a IBM sa spoločne budú podieľať na výskume technológií sfázovaných anténnych sústav. Výsledkom budú prototypy systémov, ktoré umožnia obsluhu väčšieho počtu mobilných používateľov, príchod nových služieb na rovnakej frekvencii a ponúknu dátové rýchlosti, ktoré sú výrazne vyššie ako dnes. Budú tak konkurovať existujúcim káblovým internetovým rýchlostiam.
Dizajn fázovej sústavy pre viacero smerových antén využíva elektronicky ovládateľné antény, ktoré majú oproti bežným mechanickým anténam značné výhody, čo sa týka váhy a flexibility. Výsledkom takéhoto riešenia je integrovanie výkonu stoviek antén a rádiových vysielačov na jediný čip, menší než kreditná karta. Má podporovať využitie týchto technológií pre vysokokapacitné bunky a vnútorné priestory budov v husto zastavaných a zaľudnených metropolitných oblastiach.
Thomas Norén, šéf oddelenia Product Management Radio v Ericssone hovorí: „Ericsson podniká výskum v oblasti rádiových sietí, ktoré tak umožnia spĺňať extrémne vysoké dátové nároky budúcnosti. V júli sme ukázali prenos dát vzduchom s rýchlosťou 5 Gbps, takisto pracujeme na posunutí bariér čo sa týka veľkosti a rozmerov zariadení. Vývoj anténovej technológie s IBM otvorí nové možnosti ich využitia. Nedávno sme uviedli na trh najflexibilnejšie malé bunky, ktoré umožňujú súbežné využitie rôznych technológií. Táto spolupráca nám pomôže stavať mobilné siete, ktoré poskytnú kvalitné pokrytie a kapacitu aj v najhustejšom mestskom prostredí.“
Dr. Mehmet Soyuer, manažér oddelenia Communication and Computation Subsystems v IBM Research dodáva: „Zhromaždili sme desať rokov skúseností vo vývoji rádiofrekvenčných integrovaných obvodov a obalových riešení, čím demonštrujeme vysoko integrované fázové sústavy pre rôzne aplikácie. Tešíme sa na spoluprácu s Ericssonom, ktorá pomôže formovať budúcnosť mobilnej komunikácie.“
Invencie pre 5G
História nám ukazuje, že nový mobilný štandard sa objavuje každú dekádu. Tak to bolo v osemdesiatych rokoch s 1G, v deväťdesiatych rokoch s 2G, 3G technológie prišli po roku 2000 a nasleduje 4G štandard z posledných rokov. Ericsson verí, že 5G štandard sa začne udomácňovať v roku 2020, teda nové technológie musia byť vyvíjané už teraz, aby mohli podporiť jeho zavádzanie o šesť rokov.
Jednou z dôležitých požiadaviek 5G štandardu je schopnosť zvýšiť dátovú kapacitu každému používateľovi, ako aj poskytnúť podporu vyššiemu počtu mobilných používateľov a nových zariadení. Pokročilé anténové technológie sú jedným z kľúčových nástrojov na dosiahnutie týchto cieľov.
IBM Systems Innovation
IBM Microelectronics má dlhú históriu v spolupráci s Ericssonom v oblasti bezdrôtovej komunikácie. Obidve spoločnosti prenášajú najmodernejšie technológie z laboratórií do reálneho života, aby udržali krok s požiadavkami, ktoré pokročilé štandardy vyžadujú.