Google pomáha hendikepovaným v 72-hodinovke Impact Challenge
V septembri tohto roku sa Google pripojil k Tikkun Olam Makers a United Cerebral Palsy, aby spolu počas 72 hodín vytvorili dostupnejší svet pre hendikepovaných ľudí. Bez ohľadu na praktický produkt, ktorý bude výsledkom, už len samotný fakt, že sa do tejto akcie zapojil Google, zvyšuje povedomie o tejto skupine ľudí a to samotné robí […]
V septembri tohto roku sa Google pripojil k Tikkun Olam Makers a United Cerebral Palsy, aby spolu počas 72 hodín vytvorili dostupnejší svet pre hendikepovaných ľudí.
Bez ohľadu na praktický produkt, ktorý bude výsledkom, už len samotný fakt, že sa do tejto akcie zapojil Google, zvyšuje povedomie o tejto skupine ľudí a to samotné robí svet lepším. Hlavnou myšlienkou projektu bolo za vopred stanovený krátky čas vytvoriť niečo, čo by sa aspoň približovalo zadefinovanému cieľu.
Problémy, ktoré sa projekt snažil riešiť, sa týkali každodenných situácií, s ktorými sa ľudia s hendikepom stretávajú a boli formulované ako podmienka začínajúca “čo keby…?”.
Z 19 zadaní môžeme spomenúť aspoň niektoré:
- Čo keby by tu bolo niečo, vďaka čomu by aj ľudia s barlami mohli prenášať nápoje bez hrozby rozliatia?
- Čo keby existovala adaptívna technológia, ktorá by umožňovala telesne hendikepovaným ľuďom praktizovať športy ako rafting či kanoing?
- Čo keby vzniklo riešenie, ktoré by ženám na invalidnom vozíku umožnilo pohodlnú toaletnú hygienu bez potreby zosadania z vozíka?
- Čo keby boli na invalidnom vozíku senzory tlaku, ktoré by v spojení so softvérom v mobilnom telefóne umožňovali predchádzať bolesti, preležaninám a iným zdravotným komplikáciám?
Tímy sa snažili vytvoriť počas troch dní prototypy svojich produktov, ktoré by telesne hendikepovaným ľuďom pomohli práve v takýchto situáciách. Najlepší prototyp, ktorým sa stali senzory tlaku na invalidnom vozíku, dostal finančnú podporu od Google.org a má tiež príležitosť uchádzať sa o ďalšie finančné prostriedky v crowdfundingovej kampani na portáli Indiegogo.com.
Foto: google.org