Dva mesiace so Sony Xperia XZ: Je drahší, ale nahradil aj moju zrkadlovku
Dlhodobý test Sony Xperia XZ ani nemohol dopadnúť zle. Sony má dobrú povesť, model Xperia XZ zaraďuje medzi najlepšie aj v rámci vlastného portfólia a jej produkty patria medzi tie najlepšie na trhu. Po dvoch mesiacoch používania som si nevšimol nič, čo by som smartfónu vytkol, v každom ohľade uspel na výbornú. Kvalitatívny skok […]
27. marca 2017
3DIGITAL, Dlhodobý test, Odporúčané, Recenzia, Sony, Sony Xperia XZ, Test
Dlhodobý test Sony Xperia XZ ani nemohol dopadnúť zle. Sony má dobrú povesť, model Xperia XZ zaraďuje medzi najlepšie aj v rámci vlastného portfólia a jej produkty patria medzi tie najlepšie na trhu. Po dvoch mesiacoch používania som si nevšimol nič, čo by som smartfónu vytkol, v každom ohľade uspel na výbornú.
Kvalitatívny skok vpred
Značka Sony Ericsson v minulosti patrila medzi mojich favoritov pre vysokú obrazovú kvalitu fotografií a displejov. Za tie roky sa z názvu vytratila značka Ericsson a Sony nastúpilo cestu vlastných dizajnov, ktoré spočiatku stavali na trendoch nastolených inými výrobcami. Za prelomový považujem model Xperia Z, ktorý ponúkol krásny uniformný dizajn s vysokou kvalitou konštrukčného vyhotovenia a nasledujúce modely Z1 až po Z5 Premium boli krásnou ukážkou evolúcie dizajnu a techniky.
Dnes aktívne používam smartfón Sony, o ktorom som písal v samostatnom článku Ideálny parťák pre blogera i novinára a dočasne ho vymeniť za model Xperia XZ bola pre mňa pozitívna skúsenosť.
V prvom rade musím uviesť, že sa tieto dva smartfóny aj napriek svojej cenovej rozdielnosti vo veľa veciach nelíšia. Drahší model Xperia XZ však viditeľne vylepšuje detaily, jednak tie konštrukčné, tak aj tie softvérové a funkčné. Ten, kto predtým používal akýkoľvek telefón od Sony, bude na Xperia XZ registrovať kvalitatívny skok vpred.
V prvom rade udiera do očí odolná vodotesná konštrukcia s plnohodnotným kovovým zadným krytom. Je chladný a tvrdý, pôsobí priam luxusným dojmom a v dlani sa drží dobre pre mierne zaoblené okraje na pravej a ľavej strane. V porovnaní s predchádzajúcimi telefónmi od Sony však nie sú zaoblené rohy, vďaka čomu sa dá Xperia XZ efektne postaviť na stôl. Vedľa monitora na pracovnom stole to vyzerá pekne, i keď o význame tohto detailu by som asi mohol pochybovať.
Displej s IPS obrazom a technológiami X-Reality a Super-vivid
Vo všeobecnosti sa zastáva názor, že vrcholom súčasného mobilného zobrazovania sú AMOLED displeje. To sú tie, ktoré nájdete predovšetkým v Samsungoch (Super AMOLED), ale aj v nových Motorolách (AMOLED). Platí však aj to, že IPS LCD displeje majú o niečo výraznejšie farby a nemajú tendenciu k typickej modrej. Mal som možnosť porovnať IPS displej Sony Xperia XZ s AMOLED a Super AMOLED displejmi a určite by som netvrdil, že tie druhé mali lepší obraz. Práve naopak, môj subjektívny názor je taký, že Sony má farby sýtejšie a má dokonca väčší pozorovací uhol.
Displej má uhlopriečku optimálnych 5,2 palcov a rozlíšenie Full HD 1920×1080 pixelov. Chránený je sklom Gorilla Glass, zobrazuje štandardných 16 miliónov farieb a súčasne dokáže rozpoznať desať prstov.
Batéria vydrží aj tri dni, keď sa veľmi snažím
V Xperia XZ je uložená nevyberateľná Li-Ion batéria s kapacitou 2900 mAh. Tento údaj sa možno nezdá ako veľmi vysoký, ale smartfón celkom reálne vydrží aj dva až tri dni prevádzky. Len pre zaujímavosť, Xperia Z1 (2013) mala 3000 mAh batériu. Proaktívny používateľ, ktorý veľa fotí, počúva hudbu a pripája sa na 4G bude celkom pochopiteľne nabíjať každý deň, ale aj pri mojom aktívnom používaní batéria vydržala dva dni v priemere. Keď som používanie mobilu obmedzil, predovšetkým cez víkendy, stačilo ho nabiť v noci z piatka na sobotu a potom až v pondelok.
Sony má všeobecne dobré hodnotenia, ak ide o výdrž na batériu. Majú dokonca vstavaný režim STAMINA, ktorý dokáže energetickú spotrebu zariadenia ešte znížiť. Stačí stlačiť jedno virtuálne tlačidlo a výdrž sa predĺži aj o niekoľko hodín, hoci na úkor výkonu a pripojenia v stand-by režime.
Mierne prehrievanie
Nevýhodou smartfónov Sony je zahrievanie, nesie sa to s nimi už celé roky. Osobne som mal s výrazným zahrievaním batérie už s modelom Xperia Z1 (2013) a aj ostatnými generáciami série Z. V prípade Z1 to dospelo k takmer fatálnym dôsledkom, že sa batéria nafúkla, začala vytlačovať zadný kryt a telefón nebol schopný fungovať bez nabíjačky ani niekoľko minút. Následná výmena batérie za pár eur a jej výmena na počkanie v obchode problém vyriešila a telefón používam dodnes
Xperia XZ trpí na prehrievanie tiež, takže v tomto smere ešte inžinieri zo Sony pokrok nespravili. Je ale pravdou aj to, že je potrebná enormná záťaž, aby sa teplota výraznejšie zvýšila. Všimol som si to iba po spustení aplikácií virtuálnej reality, ktoré však z ostatného hľadiska XZ zvláda s nadhľadom.
Mobil namiesto zrkadlovky? Áno a iba s malou rezervou.
Popri magazíne 3Digital.sk píšem články aj pre iné vydavateľstvá a nedávno som pripravoval test elektrického Mercedes-Benz B250e pre tituly Ecomoto.sk a Slovak LINES (str. 51 – 54). Elektrický Mercedes bol výborný a v našom kontexte som ho fotil nielen svojou zrkadlovkou Canon, ale aj smartfónom Xperia XZ. Nakoniec išli do tlače a na weby fotografie z Xperia XZ. Skutočne.
Kvalita fotografií zo Sony Xperia XZ je výborná. Určite by som mohol hľadať drobné nedostatky (napríklad mierny šum pri tmavej scéne), ale pre väčšinu ľudí to nebude mať žiadny význam. Podstatné je, že automatika funguje perfektne, či už hovorím o optickej stabilizácii, vyvážení bielej a zaostrovaní. Nie je potrebné nastavovať jednotlivé funkcie samostatne (aj keď sa dá aj to), stačí iba spustiť aplikáciu fotoaparátu, namieriť a stlačiť spúšť. O všetko sa postará automatika, dokonca pri následnom prehliadaní snímku upraví tak, aby bola krajšia.
Presne takto si predstavujem fotoaparát v mobile: rýchlo sa spúšťa, fotí okamžite, fotky a videá sú krásne farebné a bohaté na detaily. Samozrejme, že 23-megapixelové fotografie majú neraz aj cez 10 MB.
Obzvlášť kladne hodnotím záznam videa, ktorý Xperia XZ doťahuje snáď do dokonalosti. Nahráva v maximálnom rozlíšení 2160p 30 fps (a tiež Full HD 60 fps), obraz je mimoriadne kvalitný, stabilný a bohatý na detaily. Automatika preostruje precízne a rýchlo, automatické vyváženie bielej zvláda aj extrémne prechody medzi svetlou a tmavou scénou promptne.
Zhodnotenie
Sony Xperia XZ je vyspelý smartfón vyššieho štandardu, nemá žiadne zásadné chyby a nedostatky. Slabšie rozlíšenie displeja (Full HD) je perfektne vykompenzované výbornou kvalitou obrazu, ktorá v súčasnosti nemá veľa konkurentov. Model Xperia XZ síce patrí medzi tie drahšie, odmenou za investované peniaze vám však bude dlhá výdrž na batériu, odolné prevedenie tela, úžasná kvalita fotografií a videí a dostatok pamäte aj výkonu.
Sony Xperia XZ hodnotím ako jeden z najlepších smartfónov, ktoré som testoval v rokoch 2016/2017.
Technické parametre Sony Xperia XZ:
Displej | 5,2″ 1920×1080 px, IPS LCD |
Predný fotoaparát | 13 Mpx, f/2.0, 22mm, 1/3″, Full HD video, HDR |
Zadný fotoaparát | 23 Mpx, f/2.0, 24mm, EIS (gyro), fázová detekcia a laserové zaostrovanie, LED blesk; 2160p@30fps, 1080p@30fps, 1080p@60fps |
Pamäte | 32/64 GB, 3 GB RAM, microSD (max. 256 GB) |
Procesor | Quad-core (2×2.15 GHz Kryo & 2×1.6 GHz Kryo) |
Grafický procesor | Adreno 530 |
Operačný systém | Android 7 Nougat |
Senzory | Odtlačky prstov, akcelerometer, gyroskop, kompas, A-GPS, GLONASS |
Bezdrôtové spojenia | NFC, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GSM, HSPA,LTE |
Káblové spojenia | USB Type-C, 3.5 mm jack |
Batéria | Li-Ion 2900 mAh |
Rozmery a hmotnosť | 146×72×8,1 mm, 161 gramov |