EXPERIMENT POKRAČUJE
Dá sa ešte dnes využiť 10-15 ročný notebook? (2. časť)
Školy ostávajú naďalej zatvorené, ale deti sa potrebujú pripájať na dištančnú výučbu a preto som „posunul“ moje notebooky ďalej. Deti síce zdedili u nejedného z nás starší hardware na dištančnú výučbu, ale staré počítače už odchádzajú s treba ich inovovať. Napadlo mi upratať v izbe a našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. […]
Školy ostávajú naďalej zatvorené, ale deti sa potrebujú pripájať na dištančnú výučbu a preto som „posunul“ moje notebooky ďalej. Deti síce zdedili u nejedného z nás starší hardware na dištančnú výučbu, ale staré počítače už odchádzajú s treba ich inovovať. Napadlo mi upratať v izbe a našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. Dajú sa využiť v roku 2021 na niečo iné ako retro hry? Nebudú sa prehrievať tak, že budete musieť použiť dodatočnú klímu a stoličku na prúdový chránič, ktorý vás bude chrániť pred problémom ?
Toshiba Sattelite Pro U300
Fúúú, tak toto bolo príjemné prekvapenie. Počítač, resp. 13″ notebook má vyše 13-14 rokov a hoci je v zachovalom stave, zázraky som nečakal, ale opäť príjemne prekvapil. Baterka je samozrejme na odpis, pretože vydrží len pár minút, čiže skôr na prenesenie z jednej izby do druhej, ale inak je v relatívne dobrej kondícii. Po zapnutí sa strašne zahrieval, hučal chladič prakticky nonstop, no inak vyzeral vcelku OK. Pamäť má len 2GB (2 moduly po 1 GB DDR-2), pôvodný HDD neexistoval (asi bol už použitý na nejaký update iného notebooku), ale vo výbave ešte stále funkčná napaľovačka DVD, kopec portov, Wi-Fi a pod. Vo svojej dobe skvelý pracovný nástroj – dnes by ho nechcel skoro nikto. Má dvojjadrový procesor a trochu vypálený displej (treba si nájsť lepší pozorovací uhol naklonením).
S klasický SATA HDD je strááášne pomalý. Našiel som 5400 otáčkový disk (aký tam bol pôvodne) a s novými windows je to utrpenie. Inštalácia Windows XP by pomohla, ale v dnešnej dobe je to rizikový systém aj pre domáce použitie, takže skúsime, či postačí SSD. Opäť som vyskúšal SSD Kingston KC600, čo je dnes pre staršie počítače asi tá najlepšia voľba – najlepší disk. Má dobrý výkon (v kategórii SATA SSD vychádza stále v testoch ako víťaz) a sám s ním mám veľmi dobré skúsenosti. Mám podobný disk aj vo veľkom pracovnom PC ako druhé dátové úložisko už viac ako 5 rokov, čo sa obvykle u SSD považuje za kritickú hodnotu, ale stále je vo skvelej kondícii aj keď bol už 100x prepísaný, ukazuje svoju kondíciu dobrú, čiže ešte by mohol vydržať pár rokov. V rovnakom PC som používal disky ADATA Premium a oba „zhoreli“ po 3 rokoch. Kingston je značka ktorú mám otestovanú a verím jej, takže tu nebolo čo moc riešiť a voľba bola dopredu jasná. Tak nejak som si zvykol, že Kingston Is With You, ako tvrdia vo svojej kampani. SSD s kapacitou 256GB stačí a cena asi 40€ je tiež dobrá, čiže nemá zmysel skúšať hľadať niečo iné ako KC600. Rovnako tak nemá zmysel skúšať sem cez nejakú redukciu namontovať rýchlejšie NVMe disky, pretože aj tak na konci narazíte na limity SATA zbernice a nedosiahnete vyšší výkon.
Inštalácia Windows 10 prebehla hladko, po niekoľkých reštartoch a nutných aktualizáciách ovládačov (napr. automaticky sa nenainštaloval káblový LAN, musel som stiahnuť starší driver pre Win8) sa počítač dá používať veľmi dobre aj dnes. Obrazovka má nižšie rozlíšenie, výstup na externý monitor je len analógový cez 15-pinový d-sub, ale pre internet, DVD filmy a pod. je to stále dobrý stroj. Samozrejme aj do školy plne postačujúci, kameru a mikrofón má, headset sa sem pripojí na prvú a bez problémov zvláda skype, zoom alebo google meets. Keďže je menší, bude dobrý aj do pracovne ako multimediálny prehrávač, alebo keď budem upratovať garáž, tak si tam pustím nejaký seriál. Internet na ňom beží dobre aj cez Wi-Fi aj cez kábel, má dokonca aj firewire port, takže keď zas príde kamarát so starou kamerou a 20 páskami, budem to mať kde stiahnuť a prekonvertovať – jednoducho hoci má notebook 13-14 rokov, netreba ho vyhodiť. Ešte sa dá používať nejaký ten rôčik, kým neodíde úplne.
Stručný návod ako vyberať vhodný SSD pre upgrade vášho počítača nájdete v tomto videu (anglicky):
TIP: Rebrá chladiča stačí prefúknuť stlačeným vzduchom zvonku. Nie je potrebné rozoberať notebook. Používajte špeciálny vzduch v speji, ktorý je chemicky čistý. Ak máte kompresor s filtrom (napr. malý kompresor pre Airbrush), poslúži vám rovnako dobre, ale ak váš kompresor nemá filter (na obrázku je to tá vec s priesvitnou nádržkou), radšej ho nepoužívajte. Mohol by sa vám dostať do notebooku olej alebo voda z kompresoru a tie (ak neskratujú niečo) by sa stali minimálne magnetom na prach.
Pasta na procesore aj grafickom čipe sa rokmi vysušila a neplnila svoju úlohu. Po vyčistení a nanesení novej vrstvy sa chladenie zlepšilo, no nie o toľko, aby som s tým bol spokojný. Počítač sa po chvíli opäť zahreje a „hučí“. Tie 3-4 hodinky rozoberania boli stratou času. Prepastovanie má minimálny efekt a nestojí za tú námahu. Stačilo by prefúknuť prach zvonku (pri rozoberaní som si potvrdil, že všetky cesty ostali priechodné a stlačený vzduch dokonale očistil aj rebrá ventilátora. Tipujem, že by som musel meniť nejaké súčiastky aj na doske (regulátory napätia, možno celý chladič za efektívnejší) aby sa to zlepšilo a aj potom bude výsledok neistý. Za tú námahu to skrátka nestojí. Hlučnosti okolo 36-40dB sa len tak nezbavíte u takto starého notebooku.
Výmena disku za SSD sa ale ukázala ako rozumný krok. Notebook v pohode beží s Windows 10 aj len s 2GB RAM. Office, Edge alebo Chrome sú úplne OK aj pri práci, rovnako skype, zoom a spol.. Touchpad je príšerne malý, no našťastie mám v šuplíku niekoľko bezdrôtových myší, takže som to vyriešil rýchlo. Na notebooku som dokázal pracovať celý deň, takže určite bude stále dobre využiteľný pre študenta alebo ako počítač na Home Office v prípade potreby.
A mám tu ešte jeden starší notebook pôvodne dizajnovaný pre Windows XP, pripravený pre update na Windows 7 – Toshiba Sattelite A100. Vyše trojkilový notebook s asi kilovým adaptérom z roku 2006. Tak na tento kúsok som fakt zvedavý, ale o tom zas trochu v ďalšej časti…
BUDE POKRAČOVANIE!
Ďakujeme spoločnosti Kingston za pomoc pri tvorbe nášho obsahu.