Ako funguje robotická sekačka na trávu.
Roboty prichádzajú do našich záhrad
Páči sa vám udržiavaný trávnik, ale nemáte čas každý deň jazdiť so záhradnou kosačkou? Tento problém vám pomôže vyriešiť automatická kosačka na trávu, ktorú môžete na internete alebo v obchode nájsť tiež pod názvom robotická kosačka na trávu
29. júla 2020
ako funguje ?, Inovácie, Návody, postupy, Robot, sekanie trávy, trávnik
Robotické kosačky na trávu
Vyhnite sa však milému mámenie jednoduchosti. Tento záhradný stroj totiž nestačí len naprogramovať a nechať jazdiť, ako sa mu zapáči. Samostatnému chodu robotické kosačky na trávu predchádza trochu zdĺhavá inštalácia. Tu je pár rád, ako na to!
Čo je robotická kosačka
Automatický pomocník, ktorý vám sám od seba pokosí celú záhradu. Znie to ako sen, že? A verili by ste, že prvá robotická kosačka sa na trhu objavila už v roku 1969? Volala sa MowBot a ako funkčnosťou, tak i vzhľadom bola podobná robotickým kosačkám, ako ich poznáme dnes. (zdroj). Ale dosť histórie, za posledné roky rastie predaj robotických kosačiek niekoľkonásobne vyšším tempom než predaja bežných kosačiek.
A z čoho sa skladá?
Tieto zariadenia majú medzi 8 – 20 kilogramami a rozmerovo sa zmestia do cca 80 cm na dĺžku, 60 cm na šírku a výška nebýva väčší ako 35 cm. Tieto rozmery sú skôr pre väčšie prístroje, určené pre rozsiahle záhrady.
Dajú sa kúpiť stroje, ktoré sú v každom z rozmerov cca o 20 cm menšie. O chod sa stará elektromotor, ktorý je napájaný z batérie. K tej sa dostaneme v ďalšej kapitole. Elektromotor jednak poháňa žacie agregáty a tiež sa stará o pohyb robota. Vpredu sú buď menšie kolieska (pri niektorých modeloch jedno a u iných dve), niekedy je v predu len klzák. Vzadu sú dve väčšie, s hrubším vzorom, ktoré dodávajú stabilitu v náročnom teréne. Predné kolieska môžu mať na starosti zatáčanie, ale nie je to vždy pravidlom. Záleží na výrobcovi a jeho zostavení modelu.
Robotické kosačky nie sú na rozdiel od tých klasických vybavené žiadnym košom na zber trávy. Fungujú totiž na princípe tzv. mulčovaniia. Na jemno nastrihané kúsky trávy sa rozmetávají po trávniku, kde prirodzeným spôsobom tlejú za pomoci hnilobných baktérií a kvasiniek. Pôsobí tak ako prirodzené hnojivo a zdroj živín pre váš trávnik.
Teoreticky je možné, že sa kôš na trávu môže v budúcnosti objaviť, ale príliš pravdepodobné to nie je. Jednak by zvyšoval hmotnosť (a spotrebu energie), ďalej skomplikoval pohyb prístroja (pravidelne by musel svoj náklad niekam vysypať) a za tretie sa vďaka mulčovaniu sa znižuje potreba hnojenia aj spotreba vody. Čo sú už v súčasnej dobe často spomínaná témy a do budúcnosti ich význam zrejme ďalej porastie.
Ešte sa k tomu dostaneme v ďalších kapitolách, ale je férové uviesť aj nevýhody robotických kosačiek. Okrem cenovej náročnosti je dôležitý fakt, že nie sú vhodné pre všetky typy záhrad. Problémy jej môžu robiť prudké svahy a tiež veľké množstvo prekážok, ako sú rôzne chodníky, skalky atď…
Výhody sú zrejmé – veľa ušetreného času, pretože robot pracuje za vás. Ak si nie ste istí, či je pre váš pozemok robotická kosačka to pravé, opýtajte sa niekoľkých predajcov alebo iných odborníkov. Vždy je lepšie mať viac názorov, než len jeden.
Ovládanie
Aj keď sa jedná o pomerne drahé a sofistikované zariadenia, tak je práca s prístrojom a jeho ovládanie je pomerne jednoduché. Už z princípu ich možno prirovnať k robotickému vysávaču, takže ak máte skúsenosť s týmto pomocníkom, nebudete moc prekvapení. Ale ani keď sa jedná o vašu prvú skúsenosť s robotickým pomocníkom , nemusíte sa obávať. Väčšinou sú roboti vybavení jednoduchým LCD displejom, ktorý je ukrytý pod krytkou, aby sa zabránilo jeho poškodeniu.
U neho je len pár kláves (zvyčajne Start (potvrdenie), Stop (storno) a klávesové šípky pre pohyb v menu). Vo väčšine prípadov sa nestretnete so slovenským prekladom v rámci menu, ale ani to vás nemusí desiť. O čo sa jedná, je často zrejmé už z ikon a pár prípadných anglických slov a význam si dokážete ľahko dohľadať v slovníku.
Úprimne, najdôležitejšia je úvodné nastavenia prístroja a hlavne vytýčenie oblasti kosenia. Potom už príliš často meniť nastavenia nebudete, snáď len úpravu prevádzkového režimu, teda dni a hodiny, v ktorých má robotická kosačka fungovať.
Ako sa robotická kosačka pohybuje
Z pohľadu pohybu je pri výbere dôležitých niekoľko faktorov:
Náhodný vs cielený pohyb
Práce vo svahu
Úzke prejazdy
Ako už tušíte, sú možné dve metódy pohybu. Tá menej účinná je náhodný pohyb. Ten nie je až tak náhodný ako by sa z názvu mohlo zdať, ale vychádza z algoritmu, ktorý sa snaží čo najlepšie napočítať trasu pre kosenie vymedzenej oblasti. Algoritmy môžu mať rôznu kvalitu a pre i kosačky s „náhodným“ pohybom môžu mať v tomto ohľade rôznu kvalitu.
Všeobecne princíp tohto typu pohybu spočíva v tom, že robot jazdí po vymedzenej ploche a keď sa stretne s hraničným káblom, tak sa obráti iným smerom. Rôzni výrobcovia majú rôzne algoritmy (prístupy), tie sa môžu líšiť aj v rámci jedného výrobcu – v rámci jeho hierarchie produktovej rady. Napríklad sa snaží „zapamätať“ si pôdorys vytýčenej oblasti, ale stále platí že skôr „tuší“ než „vie“, kde sa na pozemku nachádza (zdroj).
Druhou a prepracovanejšie metódou je cielený pohyb. Ten je možný vďaka GPS senzoru. Kosačka si tak prvýkrát prejde ohraničený priestor. Vďaka tomu zistí kde sú jeho hranice a aké sú v ňom prekážky. Potom môže efektívne naplánovať kosenie vo všetkých oblastiach. Hlavnou výhodou je rovnomerne a rovnako časté kosenie celej oblasti, vrátane horšie prístupných miest.
Ďalším dôležitým bodom je schopnosť pracovať aj vo svahovitom teréne. Pre kompletne rovné záhrady bude tento parameter pramálo dôležitý, naopak pre horské oblasti bude jedným z hlavných. Prvou vecou na ktorú si treba dať pozor, že sa táto hodnota udáva nielen v uhlových stupňoch ale aj v percentách. Ide o tú rovnakú hodnotu, len je vyjadrená v rôznych jednotkách. Pri vzájomnom porovnaní si dajte pozor, či porovnáte v oboch prípadoch rovnaké jednotky (zdroj).
Majte na pamäti, že je rozdiel medzi tým v akom svahu sa môže kosačka pohybovať (vyjde prudšie svahy) a v akom môže kosiť (menej prudké svahy ako u sekania). Za solídnu hodnotu môžeme považovať sklon okolo tých 30%.
Keď máte komplikovanú záhradu s úzkymi miestami, prípadne dokonca viac priestorov na kosenie vedľa seba (napríklad dve záhrady vedľa seba, ktoré sú prepojené prejazdom v spodnej časti plota), tak vás zaujíma akou najužšou cestou je kosačka schopná prejsť. Zvyčajne je bezpečná vzdialenosť okolo 120 cm, ale niektoré prístroje sa dokážu popasovať aj s užšími prejazdami.
Aby mohla kosačka na záhrade fungovať ideálne, je potrebné, aby bolo plocha bez väčších nerovností a priehlbín. Tie totiž komplikuje kosenie, ale hlavne určite nechcete, aby váš drahý prístroj po dažďoch narazil do hlbšej kaluže a v nej došlo k jeho poškodeniu. Komplikáciou môže byť tiež väčšie množstvo tvrdého napadaného ovocia, napríklad jablká. Kvôli zníženiu rizika otupenia žacích nožov, je potrebné ich pravidelne zbierať.
Prevádzka
Vytýčenie oblasti kosenia
Skoro všetky robotické kosačky využívame pre ohraničenie oblasti v ktorej sa majú pohybovať tzv. Hraničný kábel. Máte dve možnosti ako s ním pracovať.
Tou prvou je jeho položenie na zem, ku ktorého ho v intervale cca 0,75 – 1 meter pripevníte špeciálnymi kolíkmi alebo svorkami, ktoré sú súčasťou balenia. Pokiaľ ho správne ukotvíte, tak sa nemusíte báť preseknutia. Máloktorá kosačka dokáže kosiť steblá trávy nižšie ako 1,5 cm. A tak vysoko upevnený kábel rozhodne nebude.
Druhá možnosť je zakopanie káblu kúsok pod zem. Tu si prečítate v manuáli ako hlboko môže byť zakopaný. Každý výrobca uvádza niečo iné, jednotlivé kosačky môžu byť rozdielne citlivé. S hĺbkou okolo 5 cm by však žiadna problém mať nemali. Niektorí výrobcovia odporúčajú uloženie aj 15 cm pod zem.
Ktorá z týchto možností je lepšia ? Osobne mám radšej druhú variantu. Ale nepúšťal by som sa do nej hneď pri prvom použití kosačky. Lepšie je si ohraničenie oblasti vyskúšať len s přitlučením kábla k zemi. Aj tak to zaberie pomerne dosť času. Po pár kosením uvidíte ako ste s vymedzenou oblasťou spokojní a ak áno, môžete kábel zakopať pod zem. Cez zimu ho tam môžete pokojne nechať, mráz mu nijak neublíži.
Ak máte veľký pozemok, zistite si u predajcu ako dlhý hraničný kábel je súčasťou balenia. Pri niektorých produktoch je pribalené treba 100 m, u iných pokojne 800 m. Pochopiteľne to veľa vychádza z toho, pre koľko m2 je kosačka určená. Samozrejme nie je problém ho dokúpiť (počítajte s cenou okolo 1 500 Sk za 100 metrov) a napojiť ho na ten čo už máte. Predávajú sa k tomu špeciálne spojovacie časti, tie stoja obvykle okolo 30 Sk. Ak ste zdatný domáci kutil dokáže si možno poradiť aj bez nich, ale s ohľadom na ich cenu to nedáva moc zmysel.
Na záver pár rád a postrehov.
Nabíjacia základňa okolo seba potrebuje relatívne veľký priestor (zvyčajne aspoň dva metre spredu a meter zboku), aby do nej kosačka bez problémov trafila a nabehla. Keď bude mať dostatočný priestor, môžete ju pokojne nechať aj v rohu pozemku.
Maximálna možná pracovná plocha, ktorá je pri prístrojoch uvedená počíta s ideálnou situáciu. Teda žiadne nerovnosti, prekážky atď .. Pre ilustráciu si môžete predstaviť veľké futbalové ihrisko. Čím je terén kopcovitější a čím viac prekážok obsahuje, tým viac sa reálna pracovná plocha znižuje.
Ideálny postup pri inštalácii hraničného kábla je začať u strany základne a postupovať v smere hodinových ručičiek až do chvíle kedy sa dostanete k druhej strane základne. U niektorých výrobcov (napríklad Robomow), je ale postup inštalácie opačný, teda proti smeru hodinových ručičiek. Vždy odporúčame prečítať návod a postupovať podľa neho.
Kábel slúži aj na ohraničenie prekážok (stromy, kríky, skalky, záhradné jazierka) a mal by sa od nich aspoň 15 cm ďaleko. U nebezpečnejších miest, ako je voda alebo prudký svah radia 25 cm alebo viac. Síce tak budete musieť kúsok porastu kosiť ručne, ale vyhnete sa pádu robota do vody či z prudkého zväzu, keď bude tráva mokrá po rannej rose a on sa pred prekážkou nestihne otočiť.
Hraničné kábel sa nesmie prekrížiť ani prerušiť. Ak by sa tak stalo, tak kosačka môže vyjsť z ohraničené oblasti a pretože sa nebude mať ako navigovať tak sa stratí a vybije.
Pri veľkých oblastiach sa u niektorých výrobcov používa vodiaci kábel (napríklad Gardena ho používa, Robomow nie), ktorý uľahčuje navigáciu robota do domovskej základne.
Zdroj Textu: https://www.covybrat.cz/
V prípade, že máte záujem o ďalšie informácie, prosím prejdite na ďalšiu stránku – TU
Rady a odborný výklad bol prložený z článku od Michala Riedla špecialistu na robotické sekačky