Radíme čitateľom
Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?
Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov. V prvom rade si musíte byť istí, aký typ pamäte kúpiť – veľkosť DIMM/SO-DIMM a verziu (napríklad DDR4 či DDR5). Potom záleží na maximálnej kapacite a tiež frekvencii a časovaní, ktoré podporuje čipset (veľmi zjednodušene „základná doska“). […]
Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.
V prvom rade si musíte byť istí, aký typ pamäte kúpiť – veľkosť DIMM/SO-DIMM a verziu (napríklad DDR4 či DDR5). Potom záleží na maximálnej kapacite a tiež frekvencii a časovaní, ktoré podporuje čipset (veľmi zjednodušene „základná doska“). Skutočne sa môže jednoducho stať, že fyzicky správne „zacvaknete“ modul na príslušné miesto na doske, ale počítač sa vôbec nespustí.
Našťastie nemusí byť zistenie parametrov žiadnym náročným procesom ani pre menej skúsených používateľov. Napríklad Kingston ponúka konfigurátor kompatibility RAM, kam zadáte názov produktu (napríklad model notebooku) a jednoducho zistíte, akú maximálnu kapacitu (a parametre) podporuje. Alternatívne sa môžete pozrieť na web výrobcu jednotlivých komponentov, kde by ste mali nájsť detailné parametre vrátane presného druhu a maximálnej kapacity pamätí.
Napríklad autor textu v Kingstone overil, že na svojom súkromnom notebooku už má maximálnu kapacitu RAM, teda 16 GB. V stolnom počítači mám nainštalovaných 32 GB RAM (2×16 GB), pričom moja herná doska by podporovala až štyri 32 GB DDR4 moduly s celkovou kapacitou 128 GB RAM.
Zvážte, či nebudete chcieť kúpiť rovno viac rovnakých RAM. Často sa predávajú kity, ktoré obsahujú dve alebo štyri rovnaké pamäte, pretože pri správnom zapojení (a pokiaľ pamäte a doska podporujú funkciu Dual Channel, poprípade Triple či Quad Channel) môžete získať nejaký výkon navyše. Väčšinou ide síce len o jednotky až nízke desiatky percent (jedine v prípade integrovaných grafických kariet môže byť nárast naozaj výrazný), ale každý kúsok výkonu sa počíta, hlavne vo výpočtovo náročných programoch alebo hrách.
S tým úzko súvisí jedno odporúčanie: Ak upgradujete RAM tým spôsobom, že pridávate k existujúcemu modulu ďalší (teda ten pôvodní chcete v počítači nechať), mali by ste ideálne kúpiť rovnaký kus. Obzvlášť záleží na frekvencii, ale ideálne by malo byť aj rovnaké časovanie, počet čipov a pod. Rôzne moduly by mohli spôsobovať napríklad nestabilitu systému.
Pamäte Kingston FURY sú určené pre hráčov a patria k tomu najlepšiemu, čo môžete kúpiť do svojich počítačov. Ponúkajú veľmi vyvážený výkon, výbornú cenu a dlhú životnosť. U nás v redakcii je Kingston jasnou voľnou.
Vychytávky pre hráčov
Na záver máme informáciu, ktorá by mohla byť užitočná aj pre skúsenejších používateľov. Vedeli ste, že aj v prípade RAM môžete chcieť „dizajnovo“ niečo navyše?
Po prvé existujú moduly s pasívnym chladením, ktoré pamätiam umožňuje dosahovať vyšší výkon a teoreticky zlepšuje ich životnosť, pretože pomáha s prehrievaním. To majú, samozrejme, ošetrené aj pamäte bez pasívnych chladičov (heatsink), ale keďže niektorí hráči radi experimentujú s navyšovaním výkonu (pozor na záruku), môže sa im chladič zísť.
Doslova zábavné je RGB podsvietenie. To vám síce nepomôže s výkonom, ale je veľmi obľúbené medzi používateľmi, ktorých počítačová skrinka má priehľadnú bočnicu a ktorým záleží aj na tom, ako vyzerá jej vnútrajšok. Typicky ide aj o používateľov, ktorí streamujú obsah na internet.
DDR5: Intel vs AMD
Dávajte si pozor, aké pamäte kupujete, pretože RAM pre Intel a AMD nemusia byť navzájom kompatibilné! Nebudú vam fungovať, podobne, ako keby ste nútili žrať mačky granule pre psov – tiež by to nefunfovalo. Môžu za to profily XMP a EXPO. Intel totiž neumožní výrobcom certifikovať DDR5 pokiaľ budú moduly obsahovať profily aj pre EXPO. Podrobné vysvetlenie by vydalo na samostatný článok, ale vedzte, že je v tom politika a pamäte určené pre Intel, nebudú správne rozpoznané v AMD zostavách (pokiaľ to výrobca MB nejako interne neošetrí). AMD s cudzími profilmi problémy nemá, takže moduly certifikované pre AMD EXPO môžu obsahovať aj XMP profily pre Intel a môžu tak byť použité v oboch typoch počítačov, zatiaľ čo tie „intelácke“ v AMD nebudú fungovať správne. Preto ešte raz – pozor pri kúpe. Ak chcete niečo univerzálne, pre AMD aj Intel, voľte EXPO a ak chcete pamäte DDR5 čisto pre Intel zostavu, tak môžete použiť pamäte čisto pre Intel. K tejto téme sa ešte vrátime.
Dúfame, že máte vo výbere pamäte RAM jasno, prípadne prinajmenšom jasnejšie. Ak ešte nemáte aspoň 16 GB operačnej pamäte a váš počítač umožňuje upgrade, určite zvážte upgrade