Ako vyčistiť škvrny od atramentu z tlačiarní
Dnes sa síce už zriedkakedy stane, že sa pri manipulácii s atramentovou cartridge zašpiníte. Ak vám kvapne pár kvapiek zo starej kazety na ruky, nič hrozné sa nedeje a pomôže aj obyčajné mydlo. Čo však, ak sa neopatrnosťou dostane pár kvapiek atramentu na šaty? Škvrny od atramentu nie sú veľkou hrozbou, ak sa hneď vyčistia […]
Dnes sa síce už zriedkakedy stane, že sa pri manipulácii s atramentovou cartridge zašpiníte. Ak vám kvapne pár kvapiek zo starej kazety na ruky, nič hrozné sa nedeje a pomôže aj obyčajné mydlo. Čo však, ak sa neopatrnosťou dostane pár kvapiek atramentu na šaty? Škvrny od atramentu nie sú veľkou hrozbou, ak sa hneď vyčistia a nenecháte ich zaschnúť.
Ak máte k dispozícii čistiaci sprej na alkoholovej báze alebo čistiaci roztok na zaschnuté atramentové trysky, môžete ich použiť.
Najprv však škvrny zotrite navlhčenou obrúskom alebo handrou, aby sa čo najviac atramentu dostalo z látky odevu. Nakoniec miesto pretrite alebo opláchnite znovu čistou vodou. Na bielej látke môžete použiť aj klasické bielidlá na báze chlóru.
Ak nemáte nič špeciálneho a čistiaceho po ruke, môžete si pomôcť aj bežne dostupnými domácimi surovinami. Osvedčila sa sóda bikarbóna, kuchynská soľ a citrón, ale aj mydlová voda.
Jedlá sóda (sóda bikarbóna)
Sódu zmiešajte so studenou vodou a vytvorte si tak čistiace pastu, ktorú naneste na zašpinené miesto. Nechajte chvíľu reagovať a vyčistite. Po aplikácií stačí zašpinené miesto opláchnuť vodou.
Kuchynská soľ s citrónom aj bez
Rovnaký postup môžete zvoliť aj s kuchynskou soľou. Môžete ju zmiešať s vodou do ktorej látku namočíte, alebo nasypte na znečistené miesto. V niektorých prípadoch pomôže aj soľ zmiešaná s vodou a citrónom. V prípade núdze použiť môžete aj zubnú pastu.
Ak nemáte k ničomu z predošlých tipov prístup, môžete skúsiť aj klasický prostriedok na umývanie riadu. Ten sa nájde v každej domácnosti, ale aj vo firme. Najprv látku očistite pod tečúcou chladnou vodou, aby čo najviac atramentu vyplavilo a potom naneste prostriedok.
Ako je to s tonerovým práškom a tankovým zásobníkom
Toner je uzavretý spôsobom, že pri výmene sa prášok nedostane von z kazety. Preto vám nehrozí, že sa ušpiníte. Atramentové cartridge vám pri vkladaní nespôsobí problém. Väčšina takýchto nehôd sa stane pri vyberaní starej prázdnej kazety. Tá síce už neobsahuje vnútri atrament, ale aj tak je treba byť obozretný.
Vysypaný toner je pre človeka, ktorý má na starosti upratovanie celej tej spúšte, malou katastrofou. Hrozí nebezpečenstvo jeho vdýchnutia, pri najmenšom závane prievanu sa prach dostane aj do miest, kde ho budete nachádzať ešte v budúcom kvartáli a dostať ho z oblečenia sa zdá ako nadľudská úloha. Predo skôr odporúčame opatrnosť s manipuláciou. V opačnom prípade vám radíme si zaobstarať kvalitný priemyselný vysávač s filtrom na to určeným
Pri tankových atramentových tlačiarňach sa atrament z náhradných fľaštičiek s atramentom dávkuje do nádržky v zásobníku systémom, ktorý je bezpečný voči rozliatiu a zašpineniu atramentom.
Zašpiniť sa môžete aj od farby na pečiatky, popisovače, fixky alebo ceruzkového pera. V takom prípade môžete použiť alkohol, kolínsku vodu alebo iný liehový roztok. Reagovať treba rýchlo, pretože pri takomto type škvŕn je úplne odstránenie z niektorých hlavne syntetických materiálov skoro nemožné.
Tip pre vás
Škvrnu nečistite pod prúdom horúcej vody. Rovnako ako pri zašpinení krvi je nutné použiť chladnú vodu. Čistite ju, čo najskôr po nehode, kým neuschne a nezažerie sa do látky.