Na letné mestské vyžitie a výlety
Ako vybrať správne slúchadlá na letné výlety a outdoorový šport
Slúchadlá na šport musia pevne držať v ušiach,
Teplé obdobie roku, na ktoré sme sa všetci tešili, je za dverami. Odkladáme kabáty, svetre, čiapky a šály, či zimné poľovnícke potreby a oblečenie, nasadzujeme slúchadlá a vyrážame na lavičky do parkov, na výlety a športové aktivity. Aké slúchadlá zvoliť na toto obdobie? Ak je hudba vašou srdcovou záležitosťou, vyberajte dobre a zbytočne nešetrite – kvalitné slúchadlá si neobstarávate na mesiac, budú vám robiť radosť roky.
Na letné mestské vyžitie a výlety
Od jari do jesene sa viac pohybujeme, vydávame viac energie a keď je vonku teplo, viac sa tiež potíme. Mnoho ľudí preto siahne v letnom období radšej po malých slúchadlách do uší, ktoré sú podľa konštrukcie označované ako kôstky alebo špunty a eliminujú nepríjemné potenie spôsobené kompletne prekrytými ušnicami. Kôstky majú pevné, väčšinou plastové koncovky do uší a špunty používajú mäkké silikónové zakončenie (väčšinou je k dispozícii v niekoľkých vymeniteľných veľkostiach), ktoré nepriedušne zapchá zvukovod. Špunty preto držia lepšie v ušiach. Domnienka, že malé slúchadlá do uší nemôžu zaistiť naozaj kvalitnú reprodukciu zvuku, je dnes už mýtus.
Beyerdynamic Blue BYRD 2. generácie
Ich technológia a konštrukcia pokročila tak ďaleko, že skutočne kvalitné slúchadlá do uší vám zaistia veľmi pôsobivý posluchový zážitok, ktorý sa veľmi blíži kvalite reprodukcie veľkých slúchadiel cez uši. Na trhu je možné nájsť nepreberné množstvo modelov. Veľmi zaujímavou voľbou, ktorá vybočuje z bežnej ponuky, sú napríklad nedávno predstavené bezdrôtové špunty nemeckého špecialistu na štúdiovú techniku - beyerdynamic Blue BYRD 2 (3 400 Sk). generácie. Ich vynikajúci zvuk dopĺňa unikátna technológia MOSAYC, ktorá umožňuje na krátkom základe jednoduchého užívateľsky jednoduchého testu sluchu nastaviť reprodukciu pre konkrétneho používateľa. Sluchové vlastnosti každého užívateľa majú drobné odlišnosti a behom času sa pôsobením mnohých vplyvov menia. Slúchadlá zdôraznia frekvencie, v ktorých má používateľ sluchový prepad. Táto technológia osobnej personalizácie zvuku pochádza pôvodne z lekárskeho prostredia, kde sa používa pri ladení načúvacích prístrojov pre ľudí so sluchovým postihnutím.
Slúchadlá na šport musia pevne držať v ušiach
Hudba je mocná a známym faktom je, že správne zvolený playlist pomáha väčšine ľudí k väčšej vytrvalosti a dosiahnutiu lepších výkonov. Pokiaľ budete ale neustále myslieť na to, aby vám slúchadlá nevypadli z uší, alebo sa dokonca budete musieť zastavovať a zbierať ich zo zeme, budú skôr príťažou. Pre šport sa preto hodí najlepšie špunty a mnohí výrobcovia ponúkajú špecializované modely optimalizované pre športové vyžitie. Ich koncovky sú doplnené prvkami, ktoré udržia slúchadlá bezpečne v ušiach aj pri skokoch či nárazoch. Najpopulárnejšie spôsob silikónových koncoviek so špeciálnymi „zobáčikmi“, pomocou ktorých je možné slúchadlá doslova „zaskrutkovať“ do uší, využívajú napríklad slúchadlá Bose Sport Earbuds (4 790 Sk), ktoré sú typickým zástupcom najkvalitnejších športových modelov na trhu. Na jedno nabitie hrajú až 5 hodín, takže s nimi môžete bežať aj maratón. Batéria vstavaná do puzdra navyše zaisťuje na cestách ďalšie dvojnásobné dobitie a počas 15 minút doplní energiou postačujúcou na dvojhodinové počúvanie. Ideálny zvuk aj pri tichom počúvaní zaisťuje automatické riadenie basov a výšok v závislosti od hlasitosti reprodukcie.
Bose Sport Earbuds
Druhou dôležitou požiadavkou je dostatočná odolnosť voči vode a potu. Vonkajšie prevedenie by malo vydržať nečakaný dážď a vnútorná konštrukcia nesmie k reproduktoru pustiť agresívny pot. Mieru odolnosti produktov všetkých kategórií označujú dve číslice stupnice označované ako IPX (napríklad IPX 44). Prvá číslica označuje stupeň ochrany voči vode a druhé potom proti vniknutiu pevných častíc, napríklad prachu. Športové slúchadlá by z pohľadu odolnosti proti vode mali spĺňať aspoň stupeň IPX 4.
Kábel alebo bezdrôt?
Pokiaľ patríte medzi užívateľov, ktorí zabúdajú na pravidelné dobíjanie elektroniky, možno budete uvažovať radšej o káblovom variante. Bezdrôtové slúchadlá vám ale zaistia lepší komfort a vyhnete sa motajúcim sa drôtom. Kategórie bezdrôtových slúchadiel ponúkajú dve riešenia. Prvý využíva predsa len kus kábla spájajúci pravú a ľavú časť. V tomto prípade je praktický pevný nákrčník alebo malý kolíček, ktorým je možné pripevniť slúchadlá k tričku a zamedziť tak ich neočakávanej strate. Užívateľsky komfortnejšie sú potom absolútne bezdrôtové modely, takzvané „true wireless“ slúchadlá.
Aktívne odrušenie okolia (ANC) – áno alebo nie?
Tu pozor. Aktívny „noise cancelling“ zažíva pri slúchadlách mimoriadnu popularitu. Slúchadlá s ANC sú dnes často využívané aj pre lepšie sústredenie počas práce z domu alebo v open space kanceláriách, a okrem veľkých slúchadiel cez uši možno túto technológiu nájsť aj v bezdrôtových modeloch malých špuntov. Na šport sa však ANC príliš nehodí a tento fenomén môže byť až nebezpečný. Prílišné zatlmenie okolia môže totiž viesť k tomu, že poslucháč nezaregistruje prechádzajúce auto alebo cyklistu dávajúceho výstražný signál.
Nech už vyberiete akýkoľvek model, užívajte si leto s vašou obľúbenou hudbou.