Ako na to
Ako si zariadiť zdravú a štýlovú hráčsku zónu?
Hranie hier na počítači patrí pre zvýšený adrenalín a zábavu k rýchlo návykovým aktivitám. Hraniu sa venujú rovnako mladší aj starší pre chvíľkové uvoľnenie a zároveň aj pre získavanie nových vedomostí a zručností. V jednom momente relaxujete a zároveň sa učíte. Hráčsku zónu si jednoducho vytvoríte aj doma! Výhodou sú minimálne nároky na priestor a kancelárske vybavenie. Dlhodobé sedenie za počítačom […]
Hranie hier na počítači patrí pre zvýšený adrenalín a zábavu k rýchlo návykovým aktivitám. Hraniu sa venujú rovnako mladší aj starší pre chvíľkové uvoľnenie a zároveň aj pre získavanie nových vedomostí a zručností. V jednom momente relaxujete a zároveň sa učíte. Hráčsku zónu si jednoducho vytvoríte aj doma! Výhodou sú minimálne nároky na priestor a kancelárske vybavenie.
Dlhodobé sedenie za počítačom ohrozuje naše zdravie
Je rozdiel, či sa hraniu venujete len v rámci svojho voľného času, alebo sa profesionálne pripravujete na rôzne online hry a turnaje. Rizikové je, keď sedeniu za počítačom venujeme viac ako 8 hodín denne. Svaly chrbtice, panvy, bedier, horných a dolných končatín ako aj očné a ostatné tvárové svaly potrebujú pravidelne zrelaxovať.
Hráme a súčasne doprajeme svojmu telu relax
Zle pôsobí jednostranné vytáčanie hlavou, príliš strnulý bočný pohľad a absencia kontaktu chrbtice s operadlom. Svaly si dobre uvoľníte pri masážach, cvičeniach pre najviac, ale aj pre minimálne namáhané body na tele. Svoj krátkodobý relax po náročnom hraní zameriavajte na pohodlný polohovací gauč alebo pohovku, kde si ležmo ponaťahujete a uvoľníte svaly dobrým strečingom. Ten je nevyhnutný nielen po zvýšenej fyzickej aktivite, ale aj pri takýchto monotónnych pohyboch.
Zdroj obrázka: WeAre / Shutterstock.com
Viete, že zdravé sedenie vám poskytujú nielen herné stoličky, ale aj sedacie súpravy zvlášť upravené s pohodlným, nie príliš hlbokým a skôr tvrdším sedákom, s nastaviteľnými ergonomickými opierkami rúk, chrbta a aspoň s minimálnym hojdacím mechanizmom? To vám poskytne dynamické sedenie, častejšie zmeny v polohe a namáhanie rôznych skupín svalov.
V momente, keď sa naplno venujete hre
Nezabúdajte kontrolovať ergonómiu pracovnej plochy, jej vybavenie a doplnky, ktoré by mohli ohroziť vaše zdravie za počítačom. Používať môžete špeciálny herný alebo iný pracovný stolík s výškou od 60 – 80 cm a s dostatočným priestorom na uloženie lakťov na doske stola, nie po jeho hranách. Veľmi praktické sú aj modely s výsuvnou príručnou doskou. Jeho odkladacia časť vyhovie všetkým vašim hráčskym, ale aj osobným požiadavkám. Práve sme za vás vyriešili problém, kam so všetkými nepotrebnými káblami a náhradnými doplnkami pre váš počítač. Tak zabraňujeme negatívnemu vplyvu z chaosu na stole, čo sa rovnako zle môže prejaviť aj na vašich výkonoch. Na monitor sa vždy pozeráme priamo vo svojom zornom poli zo vzdialenosti 60 – 70 cm.
Zdroj obrázka: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com
Nevyhnutné doplnky v domácej hráčskej zóne
Za počítačom si chránime nielen svoj pohybový aparát, ale rovnako aj zdravie očí. Dobrý zrak je pre hráča nevyhnutný, preto nezabúdame ani na doplnkové osvetlenie s nastaviteľnou výškou a náklonom. Menšie vizuálne detaily a zmeny na monitore tak oveľa lepšie vyniknú. Hlavné svietenie navyše viac ťahá oči a vytvára množstvo rušivých odrazov od obrazovky. Podvečer odporúčame používať menšiu stolovú lampu alebo si zabezpečiť nepriame, tlmené svetlo z vedľajšej miestnosti. Na to je vhodná zarážka na dvere, ktorá zabráni ich zatváraniu. Môžete si vybrať z neutrálnych alebo veľmi nápaditých dizajnov.
Svetlo, ticho a relax sú nevyhnutné predpoklady pre úspešné hranie hier. Pozná to takmer každý zanietený hráč, ktorý si radšej takto zdravšie a štýlovejšie zariadi svoj kútik, než by mal v cieli len zlostne búchať päsťami do stola.