Tajomstvo hradov z piesku
Trocha zábavy a vedy počas prázdnin, nikdy nie je na škodu
Chcete stavať o dovolenke hrady z piesku?
Potom vám dáme niekoľko užitočných rád. Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami.
Nejde o mrhanie peniazmi. Poznatky o tom, ako sa správajú zrnká piesku rôznych veľkostí a tvarov, sú z vedeckého hľadiska užitočné. Pomôžu napríklad modelovať pohyby zŕn obilia v silách, alebo analyzovať zosuvy pôdy i bahenné lavíny. Ak má byť hrad pevný, musí byť postavený zo správneho materiálu, teda zmesi piesku a vody. Občas sa hovorí, že jeden diel vody by mal byť zmiešaný s ôsmimi dielmi piesku, ale tento pomer nie je najlepší. Voda vytvára medzi zrnkami piesku väzby a tým ho spevňuje. Keď sa však vody pridá príliš, zväčší sa síce množstvo piesku, ktoré je vodou viazané, ale sila týchto väzieb slabne. Vinu na tom má klesajúce povrchové napätie vody, ktoré vodu núti stiahnuť sa do tvaru s najmenším povrchom, teda do tvaru gule. Slabšie povrchové napätie znamenajú slabšie väzby medzi pieskovými zrnami. Čím viac vody, tým menej bude hrad pevný. Ideálne je preto vytvoriť zmes z maximálne tridsiatich percent vody.
Hotový hrad vydrží dlhú dobu, je nutné ho pravidelne kropiť vodou. Aj malé zvyšky vody (okolo jedného percenta) dokážu spájať piesková zrna. Minerály rozpustené vo vode reagujú so zrnkami piesku a dokážu ich spájať aj potom, čo sa voda z hradu odparí. Jedna z pieskových sôch vytvorená v Kalifornii vydržala bez zmeny dva roky a to pri stavbe neasistoval profesionálny stavebný dozor
Podoba zrniek
Hrad z piesku , ktorý sa najlepšie hodí k vytváraniu pieskových sôch a hradov, má zrnká s ostrými hranami, ktoré smerujú šikmo k najmenšej strane. Zrnká s ostrými hranami zaručujú väčšiu trenie medzi sebou a teda aj lepšiu súdržnosť. Ak sú zrnká menšie, lepšie do seba zapadajú a tvoria odolnejšie štruktúry. Veľkosť zrniek možno stanoviť napríklad pomocou kuchynského sita. Ak ním prepadne väčšina zrniek, je piesok vhodný pre stavbu hradu.
Ako pridávať vodu
Pri práci je nutné povrch piesku primerane zvlhčovať. Najlepšie sa hodia fľaša vody s mechanickým rozprašovačom. Ak pracujete s vlastným pieskom, je možné do vody pridať aj trochu lepidla, ktoré zaručia dlhšiu životnosť diela. Pri vytváraní sôch na pláži sa lepidlo samozrejme neodporúča.
Umiestnenie a základy
Miesto pre stavbu piesočnej sochy či hradu na brehu mora by sa malo nachádzať nad prílivovou hranicou. V takom mieste je dostatok mokrého piesku, ktorý stačí vykopať. Hrad potom vydrží dlhšie ako len niekoľko hodín do prílivu. Pozornosť je potrebné venovať hlavne základom, ktoré by mali byť zhotovené z mokrého piesku, dobre udupaného pomocou nôh i rúk. Ak nie je základ dostatočne pevný, nebude stáť pevne ani celý hrad.
Ako na veže
Vysoké veže musí byť zhotovované z pevnejšieho piesku, tie ostatné musia mať aspoň dosť široké základy. Pevnosť piesku je možné vyskúšať tak, že z jedného štandardného pohárika tvoríme pieskové valce, ktoré staviame na seba tak dlho, kým sa celá stavba nezosunie. Pomer výšky veže pred jej zosuvom voči priemeru odmerky udáva pevnosť piesku. Podľa nej potom je nutné zvoliť šírku základu vzhľadom k plánovanej výške.
Vplyv teploty
Hrad by nemal byť stavaný v najväčšom teple, pretože pri ňom sa z piesku najrýchlejšie odparuje voda. Je preto vhodné vybrať deň, kedy je obloha zatiahnutá a panujú nižšie teploty. Piesok si tak počas stavby zachová optimálnu pevnosť. Povrchové napätie vody je pri nižších teplotách vyššie. Preto aj väzby medzi vodou a piesočnými zrnami sú pevnejšie.
Zhora nadol
Hromada piesku by mala byť udupanej až do výšky predpokladaného diela. Akonáhle je piesok takto pripravený, je možné z neho začať vykrajovať plánovanej tvary. Začína sa vždy úplne hore a postupuje sa dolu. Menšie štruktúry sa vytvárajú takto: do dlaní sa naberie trocha piesku, zatrasie sa s ním tak, aby sa jednotlivé zrná premiešali, a potom sa z neho vytvaruje tehla alebo iný tvar. Z týchto stavebných kameňov sa potom zhotovujú detaiy. Kvalitné premiešanie piesku v rukách je zárukou pevnosti aj dobrého premiešanie piesku a vody.
Zdroj: https://www.fiftyfifty.cz/
Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3k5j7cu
Foto: Depositphotos