Častým omylom je, že slaná voda v bazéne je voda bez chlóru. To nie je pravda.
Bazén – je lepšia slaná alebo sladká voda?
S rastúcimi teplotami vzduchu sa zvyšuje teplota bazénovej vody a mení sa alkalita a hodnoty pH. A žiadny majiteľ bazéna netúži po tom, aby sa mu krásne čistá voda zakalila alebo zozelenala.
Nový bazén môže byť hlavným prvkom vášho vonkajšieho i domáceho wellness. Ak ste vo fáze výberu bazéna, čaká vás dôležité rozhodnutie, akým spôsobom docieliť dokonale čisté a krištáľové vody. Okrem klasického a potrebného pomocníka na čistenie, ako je bazénový vysávač, potrebujete vedieť nasledujúce dôležité postupy. Prezradíme vám, aké výhody a nevýhody majú dva najčastejšie spôsoby úpravy vody v bazéne: soľ a chlór.
Voda v bazéne chce starostlivosti
Mnoho ľudí prekvapí, keď im povieme, že o bazén sa treba starať. Ako majiteľa bazéna vás čaká mnoho pravidelných aktivít. Inak sa voda začne pomerne rýchlo kaziť.
S rastúcimi teplotami vzduchu sa zvyšuje teplota bazénovej vody a mení sa alkalita a hodnoty pH. A žiadny majiteľ bazéna netúži po tom, aby sa mu krásne čistá voda zakalila alebo zozelenala.
Vode preto musíme pomôcť – zamedziť rastu riasy a stabilizovať chemické hodnoty v rozmedzí, ktoré udržia vodu krásne čistú.
A povedzme si na rovinu: bez chémie to nepôjde.
Sladká voda v bazéne = chlórovaná voda
Najčastejšie a najjednoduchšie riešenie úpravy vody v bazéne je na báze chlóru. Princíp je jednoduchý.
Chlór ničí baktérie, vírusy a riasy. Bazénová technológia dávkuje automaticky a pravidelne chlórovú chémiu do vody v bazéne v množstve, ktoré nastaví používateľ.
Je nutné dbať starostlivo na dávkovanie chlóru. Ak by ste dodali do vody vyššie množstvo chlóru, môže dráždiť sliznice a kožu kúpajúcich sa osôb.
Pri správnom dávkovaní nehrozia žiadne zdravotné ťažkosti – dôkazom je používanie tejto technológie vo verejných bazénoch alebo zdravotníckych zariadeniach.
A ak je vaším snom nerezový bazén, je pre vás sladká voda jedinou možnosťou.
Výhody chlórovaného bazénu:
Preverená technológia a spôsob úpravy vody
Jednoduchá aplikácia (automaticky alebo manuálne)
Silný účinok proti riasam a baktériám už pri relatívne malom množstve
Výhodný nákup (tablety alebo roztoky sú často v cenových akciách)
Pri správnom dávkovaní žiadne zdravotné riziko
Nevýhody chlórovanej vody:
U citlivých osôb môže dráždiť oči, nos, pokožku
Chlór môže vyvolať alergické reakcie
Potreba starostlivého a pravidelného dávkovania
Vôňa chlóru (signalizuje vysoký obsah chlóru vo vode alebo zlé odvetranie)
Náklady na bazénovú chémiu
Kyslíkové tablety
Ďalšou možnosťou úpravy vody, ak sa chceme vyhnúť chlóru, alebo jeho použitie minimalizovať, je pridávanie kyslíkových tabliet. Výhodou je, že nedráždia oči a sliznicu, ale používajú sa väčšinou s flokulantami (roztok alebo tablety) – čo je ale ďalšia chémia.
Celkovo je tento spôsob úpravy vody v bazéne drahší ako chlór alebo soľ.
UV lampy
Toto riešenie sa používa v prírodných jazierkach a je šetrné k životnému prostrediu. Špeciálne ultrafialová lampa pomocou ultrafialového žiarenia ničí vo vode baktérie a mikroorganizmy.
Ale samotná UV lampa vám čistú vodu v bazéne neudrží – avšak dokáže znížiť množstvo použitia chémie v bazéne až o ¾. Nevýhodou potom je relatívne krátka životnosť UV lampy, väčšinou postupne stráca účinnosť po jednej sezóne.
Bazénový ionizátor
Dokonale tento spôsob úpravy bazénovej vody funguje u menších bazénov. Princípom je uvoľňovanie iónov medi, zinku a striebra do vody. Tieto kovové ióny ničí baktérie aj riasy a znižujú tak potrebu použitia ďalšej bazénovej chémie.
Bazén so slanou vodou
Častým omylom je, že slaná voda v bazéne je voda bez chlóru.
To nie je pravda.
Pri bazénoch so slanou vodou sa používa na úpravu vody morská soľ (NaCl = chlorid sodný). Pomocou elektrolýzy sa potom chemickou reakciou uvoľňuje do vody chlór – ten je však čerstvý a plynný.
Chemicky počas elektrolýzy vzniká kyslík, ozón a chlór. Ten je šetrnejšie k ľudskému zdraviu ako chlór v tabletách pri sladkej bazénovej vody, ale stále to je chlór. Nevyvoláva však alergické reakcie a nemá onen povestný nepríjemný zápach.
Slaná voda v bazéne obsahuje až 10x menej soli, ako pravá morská voda. Pri tomto spôsobe úpravy vody je nutné dbať oveľa starostlivejšie na dávkovanie soli, pretože jej dávkovanie nie je tak presné ako u chlóru v podobe tabliet.
Častejšie tu môže dochádzať k poklesu množstva chlóru vo vode a tým aj jej schopnosti vyrovnať sa s baktériami alebo riasami a následnému skazením vody.
Aj v slaných bazénoch je potreba merať voľný aj viazaný chlór a vzťahujú sa na neho rovnaké pravidlá, ako na bazény s chlórovanou a sladkou vodou.
Výhody slanej vody:
Slané prostredie potláča rast a množenie mikróbov a rias
Šetrnejšie k životnému prostrediu
Nižšie prevádzkové náklady ako u chlórovaného bazéne
Bez zápachu
Antiseptické účinky
Vyhovuje aj alergikom, ktorým vadí bežná chlórovaná voda
Pozitívne pôsobí na kožné ochorenia
Nevýhody slanej vody:
Vyššia počiatočná investícia do technológie
Korózia nerezových súčastí bazénu (nutné použiť plast alebo titan)
Potreba väčšiu starostlivosť dávkovanie, hrozí skazení vody
Zdroj informácií: https://www.wellness-vision.cz/
Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3g3TTcq
Fotografie: depositphotos