Čo je to prúdový chránič, na čo slúži a aký je jeho princíp?
Prúdový chránič je elektrotechnické zariadenie, ktoré funguje ako doplnková ochrana k ochrane hlavnej ochrane, ktorú tvorí poistky alebo ističe.
Určite ste o ňom všetci aspoň letmo začuli, keď ste sa bavili o zapojenie práčky, alebo elektroinštaláciu v kúpeľni. Málokto bez elektrotechnického vzdelania však asi vie, ako taký chránič funguje. Poďme sa teda v jednoduchosti pozrieť na prúdové chrániče.
Na čo slúži prúdový chránič?
Prúdový chránič je elektrotechnické zariadenie, ktoré funguje ako doplnková ochrana k ochrane hlavnej ochrane, ktorú tvorí poistky alebo ističe. Úlohou prúdového chrániča spočíva v zaistení rýchleho (<0,2 s) samočinného odpojenia od zdroja v momente, keď dôjde k úniku takéhoto prúdu mimo obvod, ktorý ešte neregistruje hlavná ochrana.
Príklad:
Ak bude od zeme izolovaní a siahnete si na neizolovaný vodič pod napätím, začne vaším telom pretekať prúd. To však nestačí na vypnutie ističa, avšak prúdová ochrana tento únik prúdu už registruje. Za predpokladu, že tento prúd prekročí najčastejšie 30 mA, dôjde k zapnutiu ochrany a následnému odpojeniu od zdroja. Vaším telom teda prejde prúd, avšak len malý a po veľmi obmedzenú dobu.
Nové inštalácie musia byť vybavené touto doplnkovou ochranou. Predtým stačilo ochranu inštalovať k práčke a v kúpeľniach.
Princíp prúdového chrániča
Princíp spočíva v porovnávaní prichádzajúceho a odchádzajúceho prúdu, ktorý musí byť vždy rovnaký. To sa robí najčastejšie tzv. Diferenciálnym transformátorom.
Jeho primárnou podstatou sú pracovné vodiče a sekundárny transformátor, do ktorého sa začne indukovať reziduálny prúd v momente, keď vektorový súčet prúdov pracovných vodičov bude nenulový.
Namiesto diferenciálnych transformátorov sa môžete v ochranách stretnúť s elektronickou ochranou, avšak pre vysvetlenie je lepšie ukázať princíp na diferenciálnom transformátore.
Problémy s prúdovými chráničmi
Prúdové chrániče so sebou prinášajú zopár pár problémov. Napríklad sa pre ich použitie sa nehodí sieť TN-C, teda s vodičom PEN. Ďalej potom môžu obyčajné prúdové chrániče reagovať nesprávne potrebné na napäťové špičky, ktoré sa môžu objaviť v sieti. Alebo čím sú prúdové chrániče staršie, tým sú citlivejšie a častejšie vypadávajú.
Pri nákupe je rozhodne lepšie kúpiť kvalitné prúdový chránič, miesto lacného nekvalitného chrániče.
Aký prúdový chránič vybrať?
Pre jednofázové zásuvkové okruhy s ističom do 20A, a všetky 3 fázové zásuvkové okruhy do 32 A je potrebné vybaviť prúdových chráničom s menovitým reziduálnym prúdom 30 mA.
U trojfázových zásuvkových okruhov s ističom nad 32 A je potrebné inštalovať prúdový chránič s menovitým reziduálnym prúdom 100 mA.
Viac viď. normy STN 33 2000-4-41 ed. 2, STN 33 2130 ed. 2 a vybrané časti STN 33 2000-7-7xx
Zdroj: https://www.odpovednik.cz/
Viacej informácií nájdete tu: https://www.odpovednik.cz/author/birkof/