Čo zvládne robotická kosačka a na akú záhradu je vhodná?
Robotické kosačky sú hitom obzvlášť posledných pár rokov. Šikovný robot môže na záhrade ušetriť hromadu práce, ale nie je vhodný pre každý typ záhrady. Kedy sa oplatí robotickú kosačku zaobstarať a koľko času ušetrí? V posledných piatich rokoch sa roztrhlo vrece s inteligentnými domácimi robotmi, ktorý za vás vytrú alebo povysávajú. Podobne je to teraz […]
Robotické kosačky sú hitom obzvlášť posledných pár rokov. Šikovný robot môže na záhrade ušetriť hromadu práce, ale nie je vhodný pre každý typ záhrady.
Kedy sa oplatí robotickú kosačku zaobstarať a koľko času ušetrí?
V posledných piatich rokoch sa roztrhlo vrece s inteligentnými domácimi robotmi, ktorý za vás vytrú alebo povysávajú. Podobne je to teraz aj so záhradnými kosačkami, ktoré vám majú ušetriť prácu s kosením trávnika s vaším minimálnym zásahom alebo rovno bez neho.
Je ale pre vašu záhradu tento robot to pravé?
Pokiaľ máte malú záhradku posiatu záhonmi, skalkami, stromami a krovinami, potom sa bude hodiť skôr bežná kosačka na trávu, s ktorou môžete precízne pokosiť trávu aj v horšie dostupných miestach.
Robotická kosačka je skôr pre väčšie (až 2000 m2) a rovinatejšia pozemky, pretože svahová dostupnosť týchto strojov býva maximálne okolo 35%. Samozrejme si poradí aj so stromom či skalkou, ktorým sa dokážu vyhnúť, avšak precíznosť sekanie okolo objektov a v rohoch záhrad je o niečo menšia.
A vďaka čomu sa orientujú v priestore?
Robotické kosačky disponujú mnohými senzormi, napríklad senzorom dažďa, ktorý jej povie, že v letnom lejaku nie je vhodné kosiť. Medzi nimi sú práve aj priestorové senzory, ktoré zabezpečujú pohyb po záhrade a vyhýbanie sa objektom.
Lepšie modely majú dokonca senzor pre zaznamenanie rastu trávy, takže si sami určia, kedy je trávnik vhodné pokosiť. Vy sa vďaka tomu nemusí starať vôbec o nič.
Zásadný rozdiel je tiež v dobe nabíjania a čase sekania. Robotické kosačky fungujú na akumulátor. Ak sa počas kosenia batéria vybije, dokážu lepšie modely zájsť späť do nabíjacej stanice a po nabití sa následne vrátiť späť na miesto kde kosili naposledy a budú pokračovať v práci. Existujú tiež nižšie modely, ktoré začnú sekať zase od začiatku jednu z naprogramovaných trás. Najnižšie modely musíte do nabíjacej stanice dopraviť sami.
Na ovládanie kosačky vám bude zvyčajne slúžiť inteligentný telefón s aplikáciou, ktorá sa pomocou siete pripojí k robotu a vy ho tak môžete manuálne ovládať a programovať. Rýchle pokyny môžete nastaviť aj na displeji, ktorý je obvykle umiestnený na hornom veku.
A čo s pokosenou trávou?
Robotické kosačky nedisponujú žiadnym zberným košom, takže je tráva porezaná na malé kúsky a rozprestretá (mulčovací systém).
S týmto faktom treba pri obstaraní počítať a pre mnoho záhradkárov to nebude ideálny systém. Mnohých tiež odradí cena. Vďaka pokročilým technológiám sa nejedná o lacnú hračku a ich cena sa pohybuje približne od 700 Euro za základného pomocníka až po najpokročilejšie roboty s cenou okolo 2000 Euro. V prípade, že ale máte väčšiu záhradu, môže sa stať neoceniteľným pomocníkom. Ak chcete, aby vám kosačka slúžila dlho, nezabudnite na jej údržbu.
Zdroj: https://www.zahradaweb.cz/
Viac info: https://bit.ly/2Xww7eN