Zlepšia edukatívne hračky našu budúcnosť?
Hra – budúcnosť vzdelávania
Deti sa učia hrou a vývojové edukatívne hračky podporujú rozvoj potrebných zručností, ako je kreativita, tvorivé myslenie a riešenie problémov. Či sa vám to páči alebo nie, hračky, ktoré vyberáme pre naše deti, môžu teda ovplyvniť ich vývoj.
Aby ste im preto dopriali len to najlepšie a vyrástli z nich zodpovedné a rozumne zmýšľajúce osobnosti, pokúste sa im zo širokej ponuky vybrať len to najlepšie, čím špeciálne edukatívne hračky rozhodne sú.
Prečo sú vzdelávacie hračky dôležité?
Pre všetko nepríjemné, čo sa v posledných časoch okolo nás deje. Veľmi veľa našich vlastností sa predsa formuje a vytvára práve v rannom detstve. Keď dieťa vyrastá, je preto dôležité mu poskytnúť správne vzdelávacie hračky, ktoré mu umožnia sa počas hry aj učiť.
Myslíte si, že je to nemožné? Naopak, rôzne typy dnešných hračiek, kam od istého veku patria napríklad aj obľúbené elektrické autíčka pre deti, vyžadujú, aby najmenší používali viaceré súpravy zručností a rôzne oblasti odbornej prípravy mozgu, preto je tu dôležitá aj ich rozmanitosť. Samozrejme, nesmie chýbať ani bezpečnosť!
Takmer každá hračka môže dieťaťu ponúknuť určité vývojové momenty, ale špeciálne edukatívne hračky učia konkrétne a efektívnejšie rozvíjajú určité zručnosti. Krása vývojových hračiek je preto dvojakým prínosom. Vo svojom jadre sú ale stále hračkami, takže nevyzerajú ako domáce úlohy alebo bremeno, ale pohodlne, takmer tajne, poskytujú výhody učenia.
Čo robí hračku vzdelávacou?
Aby sa hračka mohla považovať za vyvíjajúcu, musí spĺňať určité kritériá. Mala by stimulovať učenie alebo poskytovať vzdelávacie hodnoty, napríklad pomáhať dieťaťu rozvíjať určité zručnosti alebo učiť sa o konkrétnom predmete.
Vzdelávacie alebo edukatívne hračky sú vo všeobecnosti určené na zlepšenie intelektuálneho, sociálneho, emočného alebo fyzického rozvoja. Mnohé z nich sú určené na dosiahnutie rozvojových cieľov v rámci ich príslušných vekových skupín. A čo je najdôležitejšie, vzdelávacie hračky povzbudzujú deti, aby sa hrali.
Veď hra podľa odborníkov zvyšuje veľkosť prefrontálnej kôry, čo znamená, že mozog efektívnejšie plánuje, rieši problémy, reguluje a identifikuje emócie, tj robí všetko, čo je potrebné pre úspešný život. Samotná hra je dokonca taká dôležitá, že ju OSN uznáva ako právo dieťaťa. Preto im ho neodopierajte a pre ich plnohodnotný vývoj a radosť tieto hračky zaobstarajte a občas im aj vašu pozornosť venujte.