Vyberáme slúchadlá na šport
Aktívny pohyb je pre mnoho ľudí neodmysliteľne spojený s hudbou. Správne zvolený playlist pomáha totiž prekonať vyčerpania a takmer každého motivuje k vyšším výkonom. To platí pri všetkých individuálnych športoch, či už sa jedná o cvičenie vo fitku alebo beh. Pre tých, ktorým hudba pomáha prekonávať pravidelne sama seba, prinášame niekoľko rád k výberu slúchadiel.
Hudba má moc. Dokáže nielen upokojiť a uspať, ale aj vybudiť k vyšším výkonom pri športe. Preto je pre mnoho ľudí beh, návšteva fitka alebo iná športová aktivita neodmysliteľne spojená s počúvaním muziky. K tomu, aby bol želaný efekt čo najväčší, je potrebné dbať na výber správnych slúchadiel optimalizovaných pre aktívny pohyb. Ako vyberať?
Najdôležitejšie: musia pevne držať v ušiach
Žiadna hudba pre vás nebude motiváciou, ak budete každú minútu zastrkávať uvoľňujúce sa slúchadlá späť do uší. Navyše, ak vypadnú, hrozí vysoká pravdepodobnosť ich poškodenia. Pravidlo číslo jedna pri výbere slúchadiel pre šport teda znie: nesmie sa uvoľňovať z uší ani pri rýchlom behu či iných otrasoch. Zo všetkých typov slúchadiel sa pre šport najviac hodí takzvané špunty. Ide o malé slúchadlá do uší zakončená silikónovými koncovkami, ktoré uši doslova upchajú (odtiaľ aj ich označenie). Ak to sa športovaním myslíte vážne, poobzerajte sa po slúchadlách s rozšíreným spôsobom uchytenia, označených priamo ako „športový“. Niektoré z nich majú káble vedené okolo uší, iná využívajú špeciálne „zobáčiky“ na silikónových koncovkách k tomu, aby sa do ušnice takpovediac zaskrutkoval. Druhý, dnes populárnejší spôsob, používajú napríklad športové modely slúchadiel od Bose alebo Pioneer.
Bezdrôt je pohodlnejšie, káblovým nedôjde baterka
Na výber sú v skutočnosti tri varianty, pretože bezdrôtové slúchadlá sa ďalej delia. Historicky starším variantom sú tie, ktoré majú predsa len kus kábla spájajúcej pravú a ľavú časť. Niektoré z nich majú na kábli praktický kolíček, ktorý pripnete za krkom k tričku a zamedzíte tak ich neočakávanej strate. Najkomfortnejší sú však absolútne bezdrôtové modely. Ako príklad možno uviesť Bose SoundSport Free.
Hoci použitie bezdrôtových slúchadiel je pohodlnejšie, pretože sa vám ich kábel nebude nikde pliesť, jednoznačná univerzálna rada neexistuje a niektorí dávajú prednosť tradičné káblové variante. Výhodou je nielen nižšia cena, ale tiež to, že im nedôjde baterka vo chvíli, keď ste v najlepšom. Ak vyberáte bezdrôtové slúchadlá, pozrite sa preto do technických špecifikácií na výdrž ich batérie. Niektoré, ako napríklad Bose SoundSport Wireless, hrajú na jedno plné nabitie až 6 hodín.
Kvalitnejší zvuk znamená lepšiu motiváciu
Čím intenzívnejšie budete pri športe hudbu vnímať, tým viac bude fungovať motivačný efekt. Preto je kvalita zvuku ďalším dôležitým parametrom pri výbere. Tu platí pravidlo, že by ste mali buď siahnuť po overenej značke, pozrieť sa na dôveryhodné recenzie, alebo si slúchadlá vyskúšať.
Produktové tipy
Bose SoundSport Free
Absolútne bezdrôtové a pohodlné slúchadlá legendárneho výrobcu, ktoré vydržia hrať na jedno nabitie 5,5 hodiny, držia pevne v ušiach a odolávajú vode i potu. Ich púzdro obsahuje dobíjaciu batériu, ktorá poskytuje energiu na dve ďalšie nabitia, teda na ďalších 10 hodín počúvania. Za ich zvuk ručí už názov samotnej značky s tým, že mnoho recenzií vyzdvihuje ich zvukové vlastnosti ako najlepšie v kategórii športových slúchadiel vôbec. V ponuke sú aktuálne modré a oranžové prevedenia.
Cena 179,00 € s DPH
Bose SoundSport Wireless
Bezdrôtové športové slúchadlá s vynikajúcim zvukom oceneným mnohými odbornými testami. Samozrejmosťou je odolnosť voči dažďu i potu. Na jedno nabitie vydržia hrať až 6 hodín. Ľavú a pravú časť spája krátky kábel s praktickým kolíčkom pre pripevnenie k tričku. K telefónu s pripájajú pomocou Bluetooth a párovanie jednoduchým priblížením obidvoch zariadení uľahčuje technológia NFC. V prípade straty alebo opotrebenia je možné samostatne dokúpiť silikónové koncovky. K dispozícii sú vo farbách Black, Aqua a Citrón.
Cena: 149,00 €