Čo je pravé 4K? Samsung verzus ostatní výrobcovia
Spoločnosť Samsung pred niekoľkými dňami vysvetľovala, aký je rozdiel medzi jej Ultra HD televízormi a televízormi s rovnakým rozlíšením niektorých iných značiek. Tvrdí, že zatiaľ čo jej riešenie je skutočným 4K, iné televízory k 4K prichádzajú iba relatívne. Je to hotová veda, výsledkom však môže byť nespokojný zákazník. Ultra HD, UHD a 4K je rovnaké […]
Spoločnosť Samsung pred niekoľkými dňami vysvetľovala, aký je rozdiel medzi jej Ultra HD televízormi a televízormi s rovnakým rozlíšením niektorých iných značiek. Tvrdí, že zatiaľ čo jej riešenie je skutočným 4K, iné televízory k 4K prichádzajú iba relatívne.
Je to hotová veda, výsledkom však môže byť nespokojný zákazník. Ultra HD, UHD a 4K je rovnaké označenie toho istého rozlíšenia – takého, ktoré obsahuje horizontálne 4-tisíc pixelov, plus mínus niekoľko stoviek. Samsung tvrdí, že jeho televízory používajú štruktúru zobrazenia RGB – to znamená, že hneď vedľa seba sú umiestnené svetelné jednotky zobrazujúce červenú, zelenú a modrú farbu. To je, podľa Samsungu a aj autorít, jeden pixel.
Slová Samsungu sú mierené na spoločnosti, ktoré používajú technológiu jedného doplnkového bieleho pixelu. V tomto prípade je zobrazovacia štruktúra RGBW, kde písmenko W značí doplnkový výlučne biely subpixel. Jeho využitie našlo uplatnenie práve preto, lebo umožňuje produkciu svetlejšieho obrazu. Pravdou však je, že aj spojenie RGB produkuje dokopy biele svetlo.
Tento biely subpixel zvyknú výrobcovia označovať za plnohodnotný pixel aj napriek tomu, že nie je schopný zobraziť inú farbu, ako bielu a jej odtiene. Samsung zastáva presvedčenie, že preto tento subpixel nemôže byť počítaný ako samostatný pixel – tvrdí, že by mal byť skôr súčasťou jedného pixelu so štruktúrou RGBW.
Ak by sa biely subpixel považoval za súčasť pixelu RGBW, potom by už rozlíšenie mnohých drahších televízorov skutočne nespĺňalo základný parameter pre označenie ako 4K (UHD), teda 4-tisíc pixelov v riadku. Namiesto štandardných 3840 pixelov v riadku má takýto televízor iba 2880 pixelov, čo je takmer štvrtina menej.
Pravda je niekde uprostred, ale Samsung je otvorenejší
Na obranu iných výrobcov je nevyhnutné povedať, že dnes neexistuje exaktná definícia toho, čo je to pixel, kedy je rozlíšenie 4K a kedy Ultra HD. Samsung sa opiera o autority, ktorých certifikáty uvádza on sám na svojich produktoch.
Nemôžeme však poprieť skutočnosť, že počítanie bieleho pixela do súčtu s plnohodnotnými farebnými pixelmi nie je korektné.
Zistiť to môžete aj vy obyčajným mobilom
Samsung zároveň demonštroval vizuálny rozdiel medzi technológiami RGB a RGBW. Ukazuje sa, že RGB od Samsungu podáva lepšie výsledky v zobrazení farieb, nepresvetľuje a ani príliš nestmavuje menšie plochy.
Jednoduchý tip, ako priamo v predajni zistiť, či je váš budúci televízor skutočne vybavený rozlíšením 4K (UHD), je odfotiť si obrazovku mobilným telefónom z malej vzdialenosti. Fotka bude vyzerať ako tá hore. Po priblížení fotky môžete zreteľne vidieť, či je štruktúra obrazu RGB alebo RGBW. Na našej fotke je obraz z televízora LG, ktorý obsahuje štruktúru RGB obrátene. Nemá však biely subpixel, proti ktorému protestuje Samsung.