môžu byť súčasťou bezpečnostného kamerového systému
Robotické drony a psy
Axis Communications a tím z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnickej ČVUT spoločne predstavili integráciu autonómnych dronov Fly4future a robotického psa Spot od Boston Dynamics do IP kamerového systému. Unikátne spojenie zavedeného bezpečnostného riešenia a experimentálnych robotických platforiem ukazuje možný smer vývoja – budeme v blízkej budúcnosti chrániť objekty s pomocou samostatne strážiacich dronov alebo svorky robotických psov? Stretnutie Axis Demoshow bolo určené […]
Axis Communications a tím z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnickej ČVUT spoločne predstavili integráciu autonómnych dronov Fly4future a robotického psa Spot od Boston Dynamics do IP kamerového systému. Unikátne spojenie zavedeného bezpečnostného riešenia a experimentálnych robotických platforiem ukazuje možný smer vývoja – budeme v blízkej budúcnosti chrániť objekty s pomocou samostatne strážiacich dronov alebo svorky robotických psov?
Stretnutie Axis Demoshow bolo určené zhruba stovke bezpečnostných manažérov a expertov z významných českých firiem a inštitúcií. Uskutočnilo sa 21. septembra 2023 v areáli Statku Všetice neďaleko Benešova pri Prahe.
Súčasťou programu boli aj demonštrácie experimentálnych systémov, ktoré zostavili tímy pod vedením profesora Tomáša Svobodu a docenta Martina Sasky z katedry kybernetiky FEL ČVUT. Išlo o inštaláciu inteligentného bezpečnostného kamerového systému do dronov Fly4Future a robotického psa Spot od Boston Dynamics.
Nielen kamery na palube – kľúčová je integrácia
„Že existujú robotické psy a autonómne drony a že na ne možno inštalovať kamery a sledovať v reálnom čase obraz, dnes už samozrejme nie je novinka. V našom svete bezpečnostných technológií ale platí, že čo sa nedá integrovať do existujúceho bezpečnostného systému a funguje oddelene, má v praxi obmedzený význam,“ hovorí Dalibor Smažinka zo spoločnosti Axis Communications.
„V spolupráci s odborníkmi z FEL ČVUT sme ukázali, že integrácia mainstreamového bezpečnostného systému Axis s futuristickými behajúcimi a lietajúcimi robotmi dáva zmysel. Síce to ešte nie je balíčkové riešenie pripravené na predaj a nasadenie, ale možno už k tomu okamihu nie sme ďaleko.“
Robotické drony majú k reálnemu nasadeniu bližšie
Prvým predstaveným riešením bola vstavba základnej kamerovej jednotky AXIS F9114 a optického senzora AXIS F2015 do modulárnych dronov Fly4Future, ktoré vyrába univerzitný spin-out vzniknutý na katedre kybernetiky FEL ČVUT.
Dôležitým poznatkom tu bolo to, že opensource robotický operačný systém ROS už obsahuje aplikačné rozhranie pre kamery Axis, a na druhej strane sú potom tieto kamery navrhnuté na integráciu do softvéru pre správu videa (VMS), či už priamo od Axisu (Axis Camera Station) alebo tretích strán, napríklad svetových výrobcov Genetec a Milestone. To je pre reálne nasadenie dronu kľúčové, pretože obsluhovať bezpečnostné riešenie s pomocou dvoch neprepojených kamerových systémov predstavuje komplikáciu. „Drony Fly4Future dnes dokážu fungovať úplne autonómne, a to samostatne alebo v rojach, môžu strážiť perimeter podľa vopred nastaveného letového plánu alebo vyletieť len na preverenie alarmu.
V riešení s integrovanou kamerou Axis, ktoré sme dnes ukázali, beží priamo v kamere videoanalytický softvér, ktorý štandardným spôsobom posiela metadáta do bežného VMS systému. V dispečingu sa potom dron zobrazuje ako jedna z ďalších inteligentných bezpečnostných kamier,“ hovorí vedúci skupiny Multirobotických systémov Martin Saska z FEL ČVUT, ktorého tím s firmou Fly4Future úzko spolupracuje. Vzhľadom na to, že drony Fly4Future sú už na zákazku komerčne dostupné, podobná bezpečnostná inštalácia by dnes podľa Sasky už nemusela byť sci-fi. „V bežnej prevádzke by sa samozrejme museli doriešiť náležitosti, ako je presná konfigurácia úloh, samostatné nabíjanie dronu, školenia operátora na mieste a priebežný servis – to všetko ale riešiteľné je.“
Svorka robopsov ako súčasť kamerového systému?
O niečo ďalej k realizácii má bezpečnostné nasadenie robotických psov. Katedra kybernetiky FEL ČVUT používa pri výučbe aj výskume okrem mnohých ďalších robotov aj experimentálne roboty Spot od Boston Dynamics. Na Axis Demo Show bolo možné vidieť zabudovanie modulárnej IP kamery, opäť AXIS F9114 tentoraz so 4 kamerovými senzormi, konkrétne jedným štandardným senzorom AXIS F2105, dvoma varifokálnymi senzormi AXIS F2115 a jedným širokouhlým senzorom AXIS F2135, umiestnenými na chrbte.
Vzhľadom na to, že kamera disponovala softvérom Axis Object Analytics využívajúcim umelú inteligenciu, dokázal kráčajúci robot rozlišovať objekty a osoby v zábere, a pokiaľ identifikoval človeka, prehral s pomocou reproduktora AXIS C1410 varovnú hlášku. „Prepojenie s bežne používanými kamerovými systémami je zaujímavé,“ hodnotí Tomáš Svoboda, vedúci tímu z FEL ČVUT. „Ale reálne využitie autonómneho robota pre bezpečnostné úlohy by vyžadovalo ešte ďalšie experimenty a vývoj v réžii schopného integračného partnera. Dokážem si predstaviť inštaláciu, kedy sa na miesto privezie robotický tím, ktorý dostane za úlohu prehľadať neznámy alebo členitý terén, skontrolovať merače, alebo keby roboti náhodnými obchôdzkami vykonávali ostrahu na mieste, kde nemá význam inštalovať trvalý kamerový systém. Nasadenie robotického tímu vo vopred neznámom či dynamickom prostredí,